Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Rasfatul

4 participanți

In jos

Rasfatul Empty Rasfatul

Mesaj Scris de simi Mier Feb 10, 2010 8:36 pm

Pana unde merge rasfatul?

Cateva sfaturi ca sa va faceti ascultati.
Dialogheaza cat mai mult cu el.

A asculta de parinti este o enorma frustare. Un copil se va supune constrangerilor daca va obtine compensatii agreabile. Ex: se va culca cu placere la ora impusa daca iti vei face timp sa-i canti sau sa-i spui povesti.
Inlocuie interdictiile(Nu face asa!) cu vorbe tandre, jocuri, glume.Il vei obisnui cu o anumita complicitate., care va fi benefica atunci cand iti vei exercita autoritatea.

Nu fi prea exigenta
Pentru a fi ascultata, trebuie sa ii repeti de “n” ori ce astepti de la el si cat mai clar, fara sa strigi, fara sa-l superi. Altfel, copilul se inchide in el si nu va mai comunica.

Tine-ti promisiunile
Increderea apare si se consolideaza in urma unui sir de experiente si de promisiuni respectate.

Accepta sa fii “cea rea” pentru ca spui “nu”
Cand spui “nu” declansezi tot felul de reactii(plange,tipa).El se comporta astfel nu pentru ca este nefericit, ci pentru ca are nevoie de repere, de limite pe care sa le respecte.
Numai asa se va forma ca adult responsabil.

Imparte autoritatea cu tatal
Accepta autoritatea ca si dragostea:50% pentru tata, 50% pentru mama! Altfel vei intampina dificultati.

Nu te lasa impresionata de lacrimi si tipete!
Daca vei ceda in momentele de plans sau de furie autoritatea ta se va spulbera.Cel mai potrivit este sa-l lasi sa se potoleasca. Dupa ce tensiunea a scazut, ii repeti interdictia, dar ii si explici de ce nu are voie sa faca asa cum vrea el.

Aplica regula celor trei R:
a) Respectul de sine: e interzis sa te pui in pericol.Copiii nu au notiunea de risc, de aceea parintii trebuie sa-i puna in garda privitor la tot ce le-ar putea face rau( “Nu umbla la aragaz!” Nu e voie cu mingea pe strada!” )
b)Respectul fata de ceilalti: este interzis sa puna in pericol o alta persoana, sa loveasca , sa muste, sa impinga.
c) Respect fata de lucrurile altuia. Copilul trebuie sa stie ca nu poate avea tot ce vede la altii.
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Rasfatul Empty Re: Rasfatul

Mesaj Scris de ondrio Mier Feb 10, 2010 9:26 pm

Bune sfaturile!Recunosc ca nu pe toate le respect,asa ca uneori rasfatam copilul...destul de des!
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Rasfatul Empty Re: Rasfatul

Mesaj Scris de Luiza Lun Feb 15, 2010 1:28 am

Eu pot sa spun ca nu am un copil rasfatat, in general e destul de ascultator si intelegator, dar are o personalitate foarte puternica si uneori, recunosc , e ff incapatanat.
Foarte rar se intampla insa sa protesteze cu plansete si tipete atunci cand nu obtine ce vrea ( nu se intampla asta nici cand era mai mic), nu m-a pus niciodata in situatii jenante, sa-mi faca crize de isterie in public sau prin magazine daca nu i se face pe plac sau nu i se cumpara ceea ce isi doreste.
Recunosc ca am stabilit niste reguli clare, de la care incercam sa nu ne abatem.Fireste ca nu reusim de fiecare data, dar ne straduim, pe cat posibil.De multe ori gresesc si eu ca i fac prea multe mofturi sau cedez prea usor insistentelor lui...asta e...nu-mi doresc un copil rasfatat, dar nici unul stresat si terorizat de reguli.Very Happy
A-propos de reguli si de respectarea acestora...intr-una din zilele trecute m-a suparat foarte tare si l-am certat, i-am spus ca s-a facut cam neascultator si ca incalca regulile tot mai des, la care el mi-a raspuns cu nonsalanta:"Mami, hai sa nu ne cramponam de niste reguli!" Rasfatul 488594
Am ramas perplexa cand l-am auzit, am aflat ulterior( m-a lamurit el si apoi si sotul) ca era o replica dintr-un film de desene animate pe care il vazusera impreuna.Oricum m-a amuzat foarte tare cum a spus-o, mimica si contextul in care a spus-o. Very Happy :
Luiza
Luiza
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 734
Data de inscriere : 03/12/2009

Sus In jos

Rasfatul Empty Re: Rasfatul

Mesaj Scris de Gabyy Lun Feb 15, 2010 11:26 am

Luiza, ai baiat mare...imediat iti da replica! Rasfatul 488594
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rasfatul Empty Re: Rasfatul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum