Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Operatia De Cezariana

+2
tea_ioana
AdinaCarla
6 participanți

In jos

Operatia De Cezariana Empty Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de AdinaCarla Mar Dec 01, 2009 11:10 pm

Stiu ca mai sunt printre noi mamici care au una sau mai multe operatii de cezariana.
Haideti sa ne impartasim pareri si altele legate de aceasta operatie.

Eu am doua operatii de cezariana.
Din timpul sarcinii cu Gabriela fac doar dusuri...imi este asa dor de o baie lunga, relaxanta.
Stiu ca medicul meu ginecolog mi=a spus ca o perioada sa nu fac baie in cada, doar dus, dar sper rusinea mea nu mai stiu dupa cat timp am voie sa fac baie in cada Operatia De Cezariana Icon_wink .
Maine am 6 luni de la operatie si inca nu am inceput sa fac sport...nu prea am timp...dar parca imi e si cam frica...dar fac alte activitati...toata ziua alerg dupa Gabi ca nu mai sta o clipa linistita si trebuie sa fiu tot timppul cu ochii pe ea.
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de tea_ioana Mar Dec 01, 2009 11:24 pm

Adina eu nu sunt exemplu bun. normal dupa 2 ani ai voie sa ramai insarcinata dupa cezariana...eu am ramas dupa unul.Sad
asa ca....nici eu nu am facut mult timp baie in cada cred ca mai mult de jumatate de an.ma deranja f tare.dar dr mi-a spus ca dupa 3 luni pot sa fac si dupa 6 luni sa incep exercitii ptr abdomen. dar totul f incet ca nu cumva sa forteze prea tare muschii care au fost cusuti!
scuze ca nu stiu mai multe:(
tea_ioana
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Mesaje : 731
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de giani Mar Dec 01, 2009 11:31 pm

Adina ,poti sa faci linistita baie in vana ..........si sport poti sa faci dar sa nu te fortezi foarte tare !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de AdinaCarla Mar Dec 01, 2009 11:37 pm

Multumesc de raspunsuri...abia astept sa fac o baie lunga si relaxanta in baie.
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de Alexandrina Mier Dec 02, 2009 12:13 am

tea_ioana a scris:Adina eu nu sunt exemplu bun. normal dupa 2 ani ai voie sa ramai insarcinata dupa cezariana...eu am ramas dupa unul.Sad
Mie doctorul mi-a spus ca trebuie sa astept minim un an dupa operatie pentru a ramane insarcinata.
Adina, si eu zic sa faci baie linistita; cat despre sport, incearca, daca nu te simti confortabil mai amana, eventual fa doar niste exercitii usoare de tip streching (mentinerea unei pozitii timp de cateva secunde), asta pentru tonifierea muschilor; nu-i musai sa mergi la sala.
Alexandrina
Alexandrina
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 697
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de AdinaCarla Mier Dec 02, 2009 12:19 am

Alexandrina a scris:
tea_ioana a scris:Adina eu nu sunt exemplu bun. normal dupa 2 ani ai voie sa ramai insarcinata dupa cezariana...eu am ramas dupa unul.Sad
Mie doctorul mi-a spus ca trebuie sa astept minim un an dupa operatie pentru a ramane insarcinata.
Adina, si eu zic sa faci baie linistita; cat despre sport, incearca, daca nu te simti confortabil mai amana, eventual fa doar niste exercitii usoare de tip streching (mentinerea unei pozitii timp de cateva secunde), asta pentru tonifierea muschilor; nu-i musai sa mergi la sala.
Multumesc Alexandrina...nu am timp si nici bani sa merg la sala Operatia De Cezariana Icon_cry
si mie mi-a zis medicul sa astept 1 an dupa cezariana daca vreau bebe 2...si asa la 2 ani si 3 luni am nascut-o pe Flavia.
dar acum nu mai voi avea bebe ca la ultima cezariana mi-am legat si trompele...poate nu toata lumea aproba aceasta metoda dar eu spun ca mai bine imi leg trompele decat sa fac chiuretaje ( intreruperi de sarcina).
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mier Dec 02, 2009 4:27 am

Si eu am cezariana, dar nu cred ca stiam de chestia cu baia, ca nu ai voie sa faci baie in cada. Oricum, eu prefer dusurile luuungi, cu multa apa curgand pe mine Wink
Asa stiam si eu, ca dupa 6 luni poti sa incepi sa faci sport, insa eu nu prea ma simteam bine cand faceam exercitii fizice, asa ca am abandonat. Eu mi-am revenit foarte repede dupa operatie, m-am dat jos din pat foarte repede, nu am avut dureri deloc, insa constat ca am totusi niste "retineri" cand fac anumite chestii. Spre exemplu, de cateva luni, din cand in cand, ma doare jos, in dreptul operatiei, nu stiu de ce. Am 4 ani de la operatie si abia acum am dureri. O fi vorba de acele aderente, care apar dupa operatii? Nu stiu...
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de tea_ioana Joi Dec 03, 2009 8:35 am

DANA!eu in locul tau m-as duce la un control. sa vezi daca nu e prea slabit muschiul. mai ales la cat muncesti tu in casa.....! fi atenta si ai grija de tine daca nu o vei face tu nimeni nu v-a avea!!
pup Operatia De Cezariana 952640
tea_ioana
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Mesaje : 731
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de Daniela_Ep Joi Dec 03, 2009 10:00 am

Tea, muschii mei abdominali oricum nu mai sunt in regula de cand eram copil. Impreuna cu operatia de cezariana, am pe abdomen 5 operatii. Da, 5! Patru dintre ele sunt de cand eram copil (6-9 ani), operatii de apendicita. Stiu ca exista un singur apendice, dar din cauza unui nenorocit de medic am suferit 3 ani...de fapt, am suferit f.multi ani, pentru ca povara a 4 taieturi am dus-o cu mine mereu. Iti dai seama cat au avut de suferit muschii mei la atatea taieturi. Banuiesc ca asta este si motivul pentru care nu am putut face gimnastica dupa ce am nascut. Cred ca cezariana a pus capac Operatia De Cezariana Icon_biggrin
Intentionez sa ma duc la un control, mai ales ca vreau sa-mi fac si testul Papanicolau.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de tea_ioana Joi Dec 03, 2009 10:08 am

of ce nenorocit!sunt unii dr care nu asta le e meseria! eu am un amic care a facut operatia de apedicita si totul a fost bine intr-o saptamana s-a unflat tot locul. s-a dus urgnt la spital si ce crezi? dobitocul a uitat vata inauntru si asta a facut infectie si plin de puroi!off!
Dana poate ar trebui sa porti un brau sao pojartier ca sa iti tii muschii si sa nu se rupa! of saraca de tine. sport nici nu cred ca a r rtebui sa incerci. fa mult masaj!
tea_ioana
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Mesaje : 731
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de Gabyy Dum Dec 06, 2009 9:51 am

eu nu am facut cezariana, la urmatorul bb daca il voi avea tot natural sper sa nasc..vad ca e nasol cu cezariana, te priveaza de multe chestii...sanatate fetelor!eu nu am nici o taietura pe corp si sper sa raman asa ...
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de Daniela_Ep Dum Dec 06, 2009 10:44 am

Tea, surorii mele i-a uitat medicul la cezariana un tampon de vata/pansament in ea. Cum a venit acasa de la maternitate, a facut febra ff mare, a delirat, nu mai stia nimic de ea...Bineinteles ca nepotica mea nu a mai fost alaptata...Cate nenorociri se pot intampla din cauza neatentiei sau, uneori, a nestiintei.

Gabi, sa dea Dumnezeu sa nu ai niciodata vreo taietura! Existenta oricarei operatii se simte in timp.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de AdinaCarla Joi Dec 10, 2009 12:20 am

Daniela_Ep a scris: Existenta oricarei operatii se simte in timp.
Mare dreptate ai dana...eu la 17 ani am avut prima operatie de apendicita si multi ani ma deranja la schimbarea de vreme....acum nu stiu daca ma supara si ea sau doar cezariana...
Eu chiar nu le inteleg pe cele care opteaza pentru o cezariana de frica nasterii normale...
Cand am nascut pe Gabi am cunoascut o mamica care a nascut o fetita cu 200g mai mare decat gabi si a suferit mult ( povestea ea) si cand a auzit ca eu am cezariana mi-a spus ca si ea asa ar fi vrut sa nasca daca nu nastea prematur. Cand am intrebat-o daca a facut macar o operatie de apendicita care la mine este mult, mult mai mica...bineinteles ca a negat si atunci i-am explicat ca nu e chiar asa simplu si usor sa faci o operatie cu care ramai toata viata si poti avea si alte urmari. Cu toate ca am auzit ca si de la o nastere normala pot ramane urmari....dar aici cred ca poate raspunde Giani si mamele care au nascut normal.
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de Gabyy Vin Dec 11, 2009 9:34 am

sunt *sacrificii* in ambele pariti ale nasterii, sora soacramii a ramas paralizata de la nasterea normala la al 2 lea copil...am inteles ca i-a facut o anestezie (nu stiu daca epidurala) si i-a gresit muschiul...sau nu stiu in ce zona i-a facut-o, dar partea proasta e ca a nenorocit-o pe viata, nu mai aude, se tarai in carje, bine ca inca poate sa mai faca treaba, mai ales ca e de la tara si are si ograda mare.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Operatia De Cezariana Empty Re: Operatia De Cezariana

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum