Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

+3
Gabyy
giani
fluturas
7 participanți

In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Vizitato Joi Noi 12, 2009 8:46 pm

Laptele de vaca poate pune in pericol sanatatea copiilor mici
Odata cu diversificarea alimentatiei, multi parinti inlocuiesc laptele matern sau formula de lapte praf cu laptele de vaca, fara sa stie care vor fi efectele acestei schimbari bruste asupra sanatatii copilului.
Primele 12 luni din viata unui bebelus sunt relativ simple atat timp cat urmam (si n-avem incotro) cele cateva reguli de baza impuse de pediatri si neonatologi privind alimentatia: in primele 5 luni laptele matern sau formulele de lapte praf constituie singura lui hrana.
Este foarte important sa tinem cont de faptul ca, raportat la greutatea sa, un copil in varsta de 1 an consuma de 15 ori mai mult lapte decat un adult, acesta continuand sa fie, pana la varsta de 3 ani, o componenta importanta in alimentatia lui zilnica. Atunci cand laptele matern sau formulele de lapte praf sunt inlocuite cu laptele de vaca, dezechilibrele nutritionale pot fi grave, afectand pe termen lung dezvoltarea armonioasa a copilului.
De ce laptele de vaca nu este potrivit pentru a fi introdus in alimentatia copiilor mici ?
- Laptele de vaca contine de doua ori mai multe proteine si aproape de trei ori mai multe grasimi saturate decat are nevoie un copil cu varsta cuprinsa intre 1 si 3 ani, nemaivorbind de nivelul colesterolului. Un aport prea mare de proteine ii va suprasolicita rinichii, in timp ce grasimile saturate si proteinele consumate in exces, sunt o premiza sigura pentru instalarea obezitatii inca de la varste fragede.
- Este sarac in vitamina C, substanta esentiala pentru asimilarea fierului, si, prin urmare, preintampinarea anemiei, si contine cantitati infime de vitamina D, necesara, asimilarii calciului in oase.
- Nu asigura nici macar jumatate din necesarul zilnic de fier pentru un copil cu varsta intre 1 si 3 ani. Lipsa de fier este principalul declansator al anemiei, afectiune care va slabi organismul copilului favorizand aparitia infectiilor. Un organism slabit va preintampina multe obstacole in a se dezvolta corespunzator, anemia fiind de altfel raspunzatoare pentru incetinirea cresterii in greutate, intarzierea procesului de dezvoltare, devierile de comportament si pentru dezvoltarea intelectuala per ansamblu.
- In acelasi timp, are un continut mult prea ridicat de sodiu, in defavoarea altor minerale precum zincul, fosforul, potasiul si seleniul.
- Nu contine fibre alimentare, ingreunand astfel tranzitul intestinal. Printre efecte se poate numara dezvoltarea unei constipatii cronice si, in general, a problemelor digestive. Sa nu uitam ca prichindelul nostru nu are inca o flora intestinala dezvoltata si nici organe interne obisnuite sa “lucreze” la intreaga lor capacitate.
Cum putem echilibra nutritia micutilor?
Pentru un adult, e simplu: un tratament pe baza de suplimente alimentare va preveni aparitia carentelor de vitamine si minerale. Nemaivorbind de faptul ca tu, adult fiind, esti obisnuit cu o alimentatie mult mai variata. Iti poti suplimenta rezervele de fier, de exmplu, mancand mai multa carne rosie sau legume cu frunze verzi. Ce faci insa cu micutul tau care abia a implinit 1 anisor? Daca Popeye marinarul il convinge sa guste din farfuriuta cu spanac, ii strangem mana. Dar ne indoim, stiindu-i cat de mofturosi sunt uneori, ca acest lucru va fi posibil.
Intre 1 si 3 ani, cantitatea de lapte pe care o consuma copilul tau reprezinta in jur de 40-50% din meniul sau zilnic. De aceea, o solutie cu sanse mai mari de izbanda ar fi furnizarea unei nutritii echilibrate printr-o formula de lapte special creata pentru el, pana cand micutul tau va implini 3 ani. Atunci stomacelul lui va fi pregatit sa digere chiar si lapte de vaca, iar alimentatia lui, mai diversificata, il va ajuta sa se aprovizioneze cu mai multi nutrienti si sa preintampine astfel deficientele. Pana atunci insa, continua cu Milumil Junior, noua formula de lapte Milupa special creata pentru copii cu varsta cuprinsa intre 1 si 3 ani. Contine de 40 de ori mai mult fier decat laptele de vaca, este bogat in vitamina D, vitamina C si acizi grasi esentiali, care il vor ajuta sa creasca mare si sanatos!
http://www.feminis.ro/sarcina-si-copii/viata-mea/laptele-de-vaca-poate-pune-in-pericol-sanatatea-copiilor-mici-923

Eu la vladutu i-am facut asa 75% apa si 25 % lapte si tot asa pana am ajuns la laptele %... deoarece era trecut de la laptele praf.
Este foarte importanat trecerea intarcarea cum se face

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Vizitato Vin Noi 13, 2009 12:44 pm

alaptez , deci nu e cazul momentan.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Vizitato Vin Noi 13, 2009 9:13 pm

Bambi cand vine vremea e foarte important cum faci trecerea
Aveti grija mai ales cu laptele de vaca de la tara, nepotul meu mare a facut entercolita de la laptele de vaca de la tara adus, asa ca mare atentie ca nu e de joaca.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de fluturas Dum Noi 15, 2009 3:47 am

eu ii dau lapte praf si o sa fac asta pana la 3 ani,il bea cu placere...Milumil pentru 2 ani+
fluturas
fluturas
Licean
Licean

Capra
Mesaje : 1023
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de giani Dum Noi 15, 2009 7:45 am

Eu Iuliei ii dau lapte de alimentara de orice fel sau lapte praf ..........am noroc ca bea orice lapte nu conteazade la ce firma este!
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Vizitato Dum Noi 15, 2009 9:24 am

Giani chiar orice lapte? Il fierbi?
Eu ii dau milli, tnuva si uneori zuzu

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de giani Mar Noi 17, 2009 4:21 am

carmen a scris:Giani chiar orice lapte? Il fierbi?
Eu ii dau milli, tnuva si uneori zuzu
da Carmen orice lapte ,in afara de cel de la tarani,nu am incredere in ce bidoane pun laptele ,daca iau la cutie nu-l mai fierb ........sa-ti insir cateva care imi aduc aminte prodlacta,tnuva ,milli (asta nu prea imi place mie si iau doar cand nu gasesc altul),Natura ..............
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Gabyy Mar Noi 17, 2009 8:56 am

eu ii dau lui Niko de la 1 an si 2 luni lapte de vaca de la tara, nu mi-a facut nimic, iar cand nu aducea lapte de la vaca ii cumparam zuzu sau dorna(astea nu le fierbeam)...dar laptele de vaca e baza, si acum bea
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de 1puimic Lun Ian 04, 2010 9:57 pm

buna fetele! si eu am noroc cu bianca ca bea orice lapte inafara de cel de la tara ca nu l-am incercat. dar...noi am inceput cu laptele zuzu de la 1 an si 1 luna. dupa 2 luni a facut o diaree, cred severa. am dres-o pana la urma si in timpul asta a baut NAN fara lactoza. apoi am trecut iar pe lapte dar am ales dorna. am zis sa nu fi avut ceva de la zuzu. dupa inca 2 sapt. a facut ioar diaree cu febra mare, am fost in spital. am dres-o iar si iar suntem pe nan fara lactoza. intrebarea mea este. se poate sa aiba intoleranta la lactoza?avand in vedera ca lactoza are in meniu de toata viata. in spital nu mi-a zis nimic de lapte. doar ca a mancat ceva care era insuficient preparat sau a luat un microb de la cineva purtator. voi ce credeti?
1puimic
1puimic
Sugar
Sugar

Mesaje : 3
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Gabyy Mar Ian 05, 2010 5:28 am

nu stiu ce sa iti raspund, poate niste analize mai amanuntite te va dumeri..cat are micuta acum?
..a mea a baut orice lapte de vaca fara probleme de dupa 1 an si 2 luni...cand nu gaseam zuzu, ii cumparam dorna , si astea i le luam cand nu venea femeia care ne aduce lapte de la tara...si cum vinde cantitati mari, chiar nu cred ca imi aduce mereu de la aceeasi vacuta...dar cu toate astea nu am avut nici un fel de problema...fiecare copil are sistemul lui imunitate, intoleranta etc
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de giani Mar Ian 05, 2010 6:57 am

1puimic a scris:buna fetele! si eu am noroc cu bianca ca bea orice lapte inafara de cel de la tara ca nu l-am incercat. dar...noi am inceput cu laptele zuzu de la 1 an si 1 luna. dupa 2 luni a facut o diaree, cred severa. am dres-o pana la urma si in timpul asta a baut NAN fara lactoza. apoi am trecut iar pe lapte dar am ales dorna. am zis sa nu fi avut ceva de la zuzu. dupa inca 2 sapt. a facut ioar diaree cu febra mare, am fost in spital. am dres-o iar si iar suntem pe nan fara lactoza. intrebarea mea este. se poate sa aiba intoleranta la lactoza?avand in vedera ca lactoza are in meniu de toata viata. in spital nu mi-a zis nimic de lapte. doar ca a mancat ceva care era insuficient preparat sau a luat un microb de la cineva purtator. voi ce credeti?

dar tu cand ai trecut-o pe lapte de alimentara nu i-ai mai dat si nan?incearca cu ,cantitate mica la inceput 50 ml pe zi si vezi cum il tolereaza !
nu stiu ce sa zic cu intoleranta Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca 35179
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de cristelc Vin Ian 22, 2010 3:10 am

Andra pana la 2 luni jumatate a papat doar de la san...apoi pana la 6 luni jumatate a papat si praf si san(papa la 4 luni nan si de la 4 luni milupa...cu nan a fost chin ca nu ii placea am aruncat cutii intregi adunat)...de la 6 luni pana la 1 an si jumatate a papat milupa...iar de la 1 an si jumatate i-am dat milli uht la inceput 1,5 si apoi 3,5...n-am avut probleme dar trecerea de la praf la milli i-am facut-o in 3 saptamani...treptat...eu cred ca e f important ca trecerea sa fie treptata si nu brusca...acum bea mai mult lapte decat bea atunci cand ii dadeam praf...ii place
cristelc
cristelc
Scolar
Scolar

Maimuta
Mesaje : 524
Data de inscriere : 06/12/2009

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Michela Joi Feb 04, 2010 9:24 am

Pe Denis l-am alaptat pana la un an numai la san,pe urma am inceput serviciul si timp de 2 luni i-am dat san cand eram acasa si biberon cand eram la servici...In astea 2 luni s-a atasat de biberon si spre norocul meu a lasat singur tzitzi,mai ales ca laptele meu,probabil,nu mai era chiar asa de nutrient...In bibe i-am pus lapte lichid ptr bebei de la un an in sus de la Mellin sau de la Plasmon(lapte David)...Doar ce trebuie sa-l incalzesc...Il tolereaza foarte bine si cu 2-3 biscuiti in el,il gusta cu placere...
Michela
Michela
Prescolar
Prescolar

Cocos
Mesaje : 431
Data de inscriere : 29/10/2009

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de ondrio Vin Feb 05, 2010 11:11 pm

Pentru Stefania laptele nu a fost un punct forte.Dupa ce nu am mai avut eu lapte,adica pe al 5 luni jumatate,am trecut-o pe Similac cu fier,i-a priit,iar apoi,dupa 1 an,nu a mai vrut lapte,asa ca l-am inlocuit cu iaurtel si branzica-tot calciu,de..-,iar laptele i-l puneam pe unde apucam-in supa,piure,ca altfel nu voia.De pe la 2 ani am trecut pe Zuzu albastru,din asta ii dau si acum,cand mananca -rar-cu cereale.
I-am mai dat si de la tarani,am o mamaie pe care o cunosc.Pe acela i-l fac cu fidea-asa ii place.
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca Empty Re: Intarcarea - Laptele matern/praf vs laptele de vaca

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum