Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Menstruatia

+10
ondrio
Florentina
Daniela_Ep
AdinaCarla
giani
stefania
iazmin
Gabyy
Ange
tea_ioana
14 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Menstruatia Empty Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Mar Noi 10, 2009 5:28 am

Cea mai ciudata chestie din viata unei femei dar si cea mai importanta
Voi cum stati la capitolul asta?
Dieta la menstruatie
Oricat am incerca sa o ignoram, menstruatia are insa simptomele ei care difera de la o femeie la alta. Cele mai intalnite simptome sunt: discomfortul abdominal pana la durere, balonare, dureri de burta colicative, tulburari de tranzit intestinal, migrene, greata, varsaturi, dureri de spate, lipsa de energie etc.
Pentru a rezista mai bine tuturor acestor manifestari femeia aflata in perioada premenstruala si in timpul sangerarilor trebuie sa aibe un regim de hrana care sa ii asigure nutrientii de care organismul sau are nevoie in aceste momente delicate.
In aceasta perioada, datorita schimbarilor hormonale, organismul este mai sensibil, are nevoie de calciu, de alimente energizante si de o cantitate de lichide mai mare decat in perioada din afara sangerarilor, pentru ca la menstruatie femeia pierde o buna parte din lichidele organismului prin sangerari.
Alimentatia recomandata pentru a inlatura sau macar diminua toate manifestarile din timpul menstruatiei consta in urmatoarele:
Consumul de fibre – acestea va energizeaza organismul si va imbunatateste digestia precum si absorbtia unor nutrienti importanti pentru desfasurarea normala a metabolismului si totodata faciliteaza absorbtia unor vitamine. Fibrele le putem consuma din cereale care este preferabil sa fie combinate (grau, porumb, orz etc), mancate dimineata cu lapte. Este de precizat ca pentru a-si exercita efectele benefice aceste cereale trebuie obligatoriu sa fie consumate impreuna cu lichide, de aceea cel mai bine este sa le consumati odata cu laptele.

Alte alimente bogate in fibre sunt unele fructe si legume, precum: caise, piersici, pepene, prune, varza, gulie, morcov etc. Aceste fructe le puteti combina spre exemplu cu cerealele sau cumparati musli care le contine pe toate (mai putin legumele). Cerealele contin o cantitate mare de glucide bune pentru organism care se absorb lent, asigurand pe o lunga perioada din zi aportul energetic pentru organism.

Calciul – este important ca la menstruatie sa consumati alimente bogate in calciu. Acestea pot fi branzeturile (cascavalul este cel mai bogat in calciu), oua sau pur si simplu, daca timpul nu va permite un regim organizat, luati suplimente alimentare care contin calciu si vitamina D3 (fara de care acest mineral nu s-ar putea absorbi in organism).
Multe lichide – pentru ca organismul pierde prin sangerari o buna parte din lichide (ganditi-va ca un barbat de 75 de kg are aproximativ 5-6 l de sange, sa presupunem ca o femeie ar avea 5l, aceasta inseamna ca pierderile menstruale pot fi importante mai ales daca menstruatia este abundenta si dureaza multe zile). De aceea in timpul menstruatiei trebuie sa consumati pe langa alimente (care contin si ele lichide) 2 l de ceai, compot sau apa, insa evitati bauturile acidulate.
Fara glucide complexe – evitati dulciurile complexe, combinate cu grasimi, cum ar fi ciocolata, frisca, cremele, prajiturile, torturile, inghetata etc.
Evitati consumul de alcool - alcoolul produce initial vasodilatatie, astfel diametrul vaselor sanguine va fi mai mare si deci fluxul de asemenea, provocand sangerari abundente.
Pentru a va usura simptomatologia incepeti cu o saptamana inainte de venirea menstruatiei sa faceti exercitii usoare zilnice, cum ar fi abdomene, alergari etc. Abdomenele sunt foarte bune si in timpul menstruatiei pentru cele care le pot face. Sportul ajuta foarte mult atat la diminuarea sangerarii (in timpul efortului fizic sangele se distribuie in mare parte in muschi, scazand in felul acesta fluxul in organele genitale) cat si la inlaturarea durerii (in timpul sportului organismul se oxigeneaza foarte bine si totodata secreta o serie de hormoni cu rol anestezic si care va creaza o buna dispozitie).
Sper ca sfaturile de mai sus sa va fie de folos, iar daca ati descoperit si alte metode benefice in timpul menstruatiei va astept sa le impartasiti tuturor cititoarelor noastre mai jos, in rubrica de comentarii.
Un articol de Iulia Dibu
Sursa: kidz.ro

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de tea_ioana Mar Noi 10, 2009 5:32 am

eu de cand ma stiu am suferit fiecare luna
iar acum dupa ultima nastere... nu imi mai vine la timp. poate sa intarzaie si jumatate de luna.
asa e de enervant.
de multe ori si in multe chestii as fi vrut sa fiu baiat Menstruatia 13892
tea_ioana
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Mesaje : 731
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Mar Noi 10, 2009 5:48 am

da si eu urasc perioada asta mai ales ca s-a si prelungit o saptamana ma tine frate Menstruatia Kopfschuettel

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Ange Mier Noi 11, 2009 12:33 am

eu am de cateva luni bune menst regulat si ma tine doar 3-4 zile , ma simt un pic naspa ca nu prea supoort tampoanele
Ange
Ange
Licean
Licean

Pisica
Mesaje : 1252
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Mier Noi 11, 2009 5:50 am

Eu am emotii luna asta sa vedem poate scap de CM si vine bebe Menstruatia Drunken_smilie Menstruatia 106803

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Gabyy Mier Noi 11, 2009 7:29 am

Carmen, sa fie cum vrei tu!

eu aveam cm neregulat pana sa nasc, venea chiar si la 2 luni...acum vine la timp si de multe ori ma trezesc patata...in a doua zi ma doare burta, apoi ma simt ca si cum nu as avea nimic, cam 4-5 zile ma tine
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de iazmin Mier Noi 11, 2009 8:33 pm

dureri de burta am si eu in prima zi,dar iau un nurofen sau algocalmin si imi trece de tinut cam 5 zile.
Carmen si eu la fel iti urez,cum zice si Gaby,sa fie cum iti doresti tu.
iazmin
iazmin
Scolar
Scolar

Maimuta
Mesaje : 705
Data de inscriere : 27/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Mier Noi 11, 2009 9:20 pm

Sa speram ca va veni odata ca deja se prelungeste cam mult, nu de alta dar trece timpul fetele, nu vreau sa ma trezesc ca am trecut de 35 de ani si nu am reusit, probabil ca daca nu raman pana la anul o las balta

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de stefania Joi Noi 12, 2009 12:03 am

eu aveam un CM regulat pana sa raman insarcinata cu Davidut....la Maria 1 ani si 4 luni cat am alaptat-o nu mi-a venit CM...sunt curioasa acum sa vad cand imi vine...
stefania
stefania
Scolar
Scolar

Pisica
Mesaje : 890
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Vin Noi 13, 2009 5:08 am

Speram sa fie bebe dar... au venit uratii uff mai asteptam se lasa greu bebe2... luna viitoare poate poate Menstruatia 806581

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Gabyy Vin Noi 13, 2009 9:48 am

fii mai activa Carmen Very Happy ...trebuie sa vina bb
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Vin Noi 13, 2009 12:42 pm

inainte de sarcina ma durea foarte rau prima zi. si acum ma doare dar nu chiar atat de tare. dar curge foarte mult si ma tiine mai mult decit inainte

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Vin Noi 13, 2009 9:16 pm

Of abia e prima zi Gabby si primele 2 zile e jale, nu pot face mare lucru, nici la piata nu ma pot risca... abia astept sa treaca se pare ca Mosu mi-a pregatit barza de Craciun probabil ca la vladutu, ar fi minunat, nu?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de giani Vin Noi 13, 2009 11:50 pm

daca tot a deschis acest subiect sa scriu data cand mi-a venit ca sa nu uit Menstruatia Icon_biggrin deci sunt la menstrautie si mi-a venit in 12 si ma tine cam 5 zile ....
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Vin Noi 13, 2009 11:53 pm

Da ai dreptate putemsa ne scriem aici si datele nu strica... 13 noiembrie dupa marea dereglare pe care am avut-o din august vad ca mi-am revenit la normal. Ce m-ao fi dat peste cap oare acidul folic? ca duphastonul nu avea ce sa-mi faca... a m avut tratment de duphaston 3 luni ptr ca mi-a gasit chist pe ovarul drept... asta e vinovatul care nu ma lasa sa prind barza?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de giani Vin Noi 13, 2009 11:55 pm

da s-ar putea sa fie de la chist ,dar ai luat 3 luni duphaston dat cu pauza ,da?adica in mod normal se i-a zilele 16-25 socotit din prima zi de menstruatie
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Sam Noi 14, 2009 12:00 am

Da exact asa am luat giani cum ai scris... urmeaza sa merg la control dac cand sunt eliberata de la domiciliu... probabil luna viitoare voi merge in functie de banuti ca merg la particular... ma lasati cu statul? de cate ori am fost la dr cu care am nascut mi-a zis ca nu am nimik cica dar eu aveam deja probleme de ceva vreme pana nu am facut un eco vaginal

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de giani Sam Noi 14, 2009 12:05 am

pai da Carmen dar daca tu ai vazut ca nu-ti vine dupa prima luna de duphaston trebuia sa mergi la control ,pai si cum le-ai luat in continoare,daca nu ai mai avut menstratie ?de unde a stiut sa calculezi zilele 16-25 ?nu le-ai luat cumva continu 3 luni, fara intrerupere?
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Sam Noi 14, 2009 12:18 am

am avut menstruatie dar nu regulata ceas cum a fost pana in iulie... problema este ca am ajuns la urgenta din cauza unor scurgeri anormale la jumatatea ciclului si de acolo m-a trimis sa fac un eco si asa am aflat problema eu din august sa zic parca sau iulie am inceput sa i-au acid folic si cred ca de la ala m-am dereglata rau... nu am mai luat din septembrie si vad ca e ok... in octombrie in loc sa vina pe 27 parca mi-a venit pe 15 adica 21 de zile cm? si acum vad ca s-a normalizat a venit aproape ceas ca inainte... oricum trebuie sa merg la un control luna viitoare

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de giani Sam Noi 14, 2009 1:09 am

aha ,am inteles ...........nu te-ai dereglat de la acid folic !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Vizitato Sam Noi 14, 2009 2:08 am

Nu? pai atunci de la ce oare? de la nervi sau stres? cine stie oricum sper acum ca s-a reglat poate vine si bebe

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Gabyy Lun Noi 30, 2009 10:01 am

a trecut o luna si o saptamana de cand am avut ultimul cm...nu am simptome de nici un fel...poate e de la stres si la mine... Menstruatia 435992
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de AdinaCarla Lun Noi 30, 2009 11:41 am

Eu dupa ce am nascut-o pe Gabi am inceput sa am CM regulat...dar acum inca ma ocoleste...sigur nu a aparut inca deoarece alaptez...nu ii simt lipsa si nici nu-i duc dorul.
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Gabyy Dum Dec 06, 2009 9:45 am

mi-a venit pe 2, ma speriasem putin...a fost de la stres si...greutatea mea mare lol!
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mar Dec 08, 2009 1:20 pm

Eu inainte de a ramane gravida aveam un ciclu de invidiat! Venea regulat, ma tinea 2-3 zile, curgea f.putin, nu aveam dureri. Dupa ce am nascut, mi-a venit la 6 saptamani de la nastere, am dereglari de 2-3 zile in plus sau in minus (mai mult in minus), cu cantitati mari, ma tine cam o saptamana si dureri in a treia zi de ciclu. Am citit la un moment dat pe net ca durerile din a treia zi de ciclu se datoreaza unei boli, nu mai tin minte cum se numeste, care nu prea e bagat in seama de ginecologi...nu stiu de ce.
Giani, stii ceva despre boala asta?
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Menstruatia Empty Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum