DIETA ,FITNESS,MASAJ

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

DIETA ,FITNESS,MASAJ - Pagina 2 Empty Re: DIETA ,FITNESS,MASAJ

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Mier Dec 02, 2009 4:42 am

Roberta, la cat esti tu de slaba....iti trebuiau pastile de slabit...mi-ai placut!
Eu am 10 kg in plus, de cand am nascut, dar....cred ca sunt nesimtita, ca nu ma agit sa slabesc. Adica - dupa Iani alerg si eu, dar nu slabesc, pastile nu as lua nici fortata, diete stricte, respectand mancarea, cantitatea si ora, nu pot sa tin, gimnastica nu am chef sa fac, ca poate timp as gasi uneori..........e clar, sunt nesimtita! DIETA ,FITNESS,MASAJ - Pagina 2 Icon_biggrin
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Dec 14, 2009 4:06 am

Alimentele care te ajuta sa slabesti si calorii negative

DIETA ,FITNESS,MASAJ - Pagina 2 EmailButton

Daca doresti sa slabesti, se poate sa o faci si fara sa te infometezi, fara sa apelezi la diverse produse si medicamente "minune" care spun ca scapi de x kg in 10 zile, fara sa faci aerobic si sport pana la epuizare, se poate sa slabesti mancand intelept. Se cunosc de ceva timp ca exista unele alimente cu calorii negative.
De fapt nu exista calorii negative propriu-zise, exista alimente care, pentru a fi digerate, necesita mai multe calorii decat contin.
Toate alimentele au un anumit continut de nutrienti (carbohidrati, grasime, proteine), calorii, vitamine si minerale. Cand alimentele consumate ajung in stomac, organismul nostru produce enzime care "proceseaza" caloriile din ea. In dieta caloriilor negative, se mananca doar anumite alimente, care necesita o cantitate mai mare de enzime pentru a fi digerate. Organismul face eforturi suplimentare si ajunge sa arda, producand aceste enzime, mai multe calorii decat a primit prin alimentul respectiv.

Aceste alimente au calorii negative numai daca sunt consumate crude. Daca sunt preparate isi pierd din proprietati, cu atat mai mult cu cat li se adauga alte ingrediente. Nu mai are rost sa spunem ca un compot de ananas, pregatit cu zahar, nici nu se compara cu fructul crud. La fel se intampla daca asezonezi legumele cu maioneza sau alte sosuri.

Alimentele cu “calorii negative” trebuie incluse in meniul tau zilnic la fiecare masa . Ele pot fi grupate in 3 categorii principale: legume, fructe, condimente si mirodenii.

Legume ce au calorii negative

Aceste legume contin in medie 90% apa, putine proteine, o cantitate mica de hidrocarbonati si nu contin grasimi. In schimb sunt bogate in minerale si vitamine. Valoarea lor calorica variaza intre 25-120 calorii la 100 grame. Se recomanda introducerea lor in meniurile zilnice in proportie de aprox. 25%
- ceapa
- sfecla
- andive
- ridiche neagra
- morcov
- varza
- spanac
- ridiche de luna
- telina
- dovlecel
- fasole verde
- ardei iute
- castravete
- sparanghel
- conopida
- brocoli

Fructe ce au calorii negative

Fructele se pot consuma intre mese sau prin prepararea de sucuri si cocteiluri de fructe.
- ananas
- lamiie
- capsuni
- mango
- zmeura
- afine
- portocale
- grapefruit
- mere

Condimente si mirodenii ce au calorii negative

Condimentele au castigat un rol important in alimentatie deoarece contribuie la digestie, au actiune tonifianta si ajuta la distrugerea grasimilor excedentare. In acelasi timp ele dau gust si savoare mancarurilor. Cu ajutorul mirodeniilor vei descoperi retete delicioase care te ajuta sa slabesti fara sa renunti la placerea de a manca, si fara sa te simti flamand.
- usturoi
- tarhon
- menta
- busuioc
- marar
- salvie
- patrunjel
- cimbru
- cuisoare

In concluzie, nu uita sa introduci in regimul tau alimentar la fiecare masa si citeva alimente cu “calorii negative”, ele te vor ajuta sa slabesti sau sa iti mentii greutatea si in acelasi timp sa-ti pastrezi sanatatea, tineretea si vitalitatea.

Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Mier Ian 13, 2010 11:51 am

Dana, pune un articol si cu alimente care te ajuta sa te ingrasi...pentru mine Very Happy

________
DIETA ,FITNESS,MASAJ - Pagina 2 As1cxMh-SeR0010MjAwNjY2bHwwNTY2MGpkfE5pa28gYXJlIA
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Sam Ian 16, 2010 10:19 am

Gabi, s-a facut! Am venit cu cateva sfaturi pentru tine DIETA ,FITNESS,MASAJ - Pagina 2 Icon_biggrin

A castiga cateva kilograme si a te pastra asa poate fi la fel de complicat ca si incercarea de a le pierde si de a te mentine. Mai degraba decat a savura gustarea ocazionala, tu ai nevoie sa consumi regulat mai multe calorii decat caloriile pe care le arzi zilnic. A face aceasta in paralel cu cateva exercitii de tonifiere te va ajuta sigur sa ajungi acolo unde doresti.
Inainte de toate, seteaza-ti o tinta realista in ceea ce priveste numarul de kilograme si propune-ti sa le castigi treptat - sa spunem cam 1 kg pe luna. Pentru a reusi, va trebui sa adaugi cateva extra-calorii - in jur de 300 - 350 - la masa ta zilnica. Cel mai bine e sa faci acest lucru intr-un mod sanatos, ca parte a unei diete echilibrate, mai degraba decat sa mananci pur si simplu mai multi cartofi prajiti si mai multa ciocolata!

• Decat sa te chinui sa mananci cateva mese extrem de bogate, cu portii mari de mancare, ai face mai bine sa-ti planifici 3 mese regulate, cu portii in cantitati obisnuite, plus 2-3 gustari intre ele;
  • Daca ai tendinta sa mananci dezordonat, organizeaza-ti un plan de mese regulate si tine-te de el;
  • Fa in asa fel incat mesele tale sa fie un picut mai mari sau sa contina cu un picut mai multe calorii. De exemplu, la o masa, mai manaca o felie de paine in plus si cu o bucata de carne mai mult decat de obicei; bea suc de struguri mai degraba decat suc de portocale; prepara-ti cafeaua cu lapte; consuma mai mult piure, orez, sau paste; fii mai generos/generoasa cu uleiurile si cu condimentele pentru salata; nu sari niciodata peste desert!
  • Sa ai intotdeauna gustari la indemana, astfel incat sa nu fii nevoit(a) sa renunti la ele din diverse motive, cum ar fi timpul sau distanta pana la magazin. Cele mai bune alegeri pentru gustari includ: alune si struguri; un bol cu budinca de orez sau iaurt; cereale si batoane de cereale; bauturi cu lapte; chec sau tarte cu fructe; biscuiti din faina integrala; branza, fructe si batoane de ciocolata.

Odata ce ti-ai atins obiectivul, pentru a te mentine este necesar sa pastrezi schimbarile pe care le-ai facut in ceea ce priveste obiceiurile tale culinare.

Ultima editare efectuata de catre Daniela_Ep in Mar Feb 16, 2010 10:35 am, editata de 1 ori
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de ondrio la data de Sam Ian 16, 2010 10:23 pm

Sunt o indolenta la capitolul asta,caci miscarea nu e punctul meu forte.Singura miscare pe care o fac e drumul zilnic spre si dinspre scoala.Diete nu am tinut niciodata,gimnastica...rar de tot mai mergem la sala de sport cu profa de sport a noastra,care ne mai impulsioneaza sa jucam un volei,ceva,atat...Lenesa sunt!Si,spre rusinea mea,am mai spus,cred,tati e profesor de sport si ar fi trebuit sa fiu "as" in ale miscarii,dar...seman cu mama la capitolul asta
Wink
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Ian 25, 2010 5:34 am

cura de slabit!

nu trebuie tinuta zilnic ,in celelalte zile se poate manca aproape normal iar in ziua respectiva slabesti 1 kg !

dimineata ,trebuie respectata ordinea
-o piersica
-un iaurt
-o cafea

pranz:
-o piersica
-un iaurt
-un piept de pui (fiert,prajit)

cina
-o piersica
-un iaurt
-2 oua
giani
giani
Student
Student

Tigru
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Lun Ian 25, 2010 11:11 am

si daca nu bem cafea ce bem in loc?
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Ian 25, 2010 6:23 pm

AdinaCarla a scris:si daca nu bem cafea ce bem in loc?

buna intrebare DIETA ,FITNESS,MASAJ - Pagina 2 35179 ,nu stiu !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Mar Feb 16, 2010 6:38 am

AdinaCarla a scris:si daca nu bem cafea ce bem in loc?
un ceai de lamaie? Very Happy

Dana, mersi de articol...o sa incerc sa-l tin zilnic, cu toate ca mananc chiar peste masura aproape tot ce scrie in el....mai putin budinca si paste Very Happy

________
DIETA ,FITNESS,MASAJ - Pagina 2 As1cxMh-SeR0010MjAwNjY2bHwwNTY2MGpkfE5pa28gYXJlIA
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de niconor la data de Lun Noi 01, 2010 11:55 am

Fetelor, eu tin dieta lui Michel Montignac de 2 luni si am slabit 5 kg. Mananc bine, nu ma infometez deloc si slabesc pt ca am grija sa combin cum trebuie alimentele.

Principiul de baza al dietei se bazeaza pe combinarea unor alimente cu indice glicemic scazut(care contin putin zahar). Nu trebuie amestecate lipidele cu carbohidratii cu indice glicemic mare, sunt interzise anumite legume sau cereale: cartofi, orez alb, fainoasele din faina alba si mai sunt cateva. Zaharul trebuie eliminat complet si inlocuit cu fructoza (in cantitati mici), caci ideea de baza este evitarea alimentelor cu mult zahar.

Montignac a scos cateva carti, iar una circula si in format electronic: Mananc, deci slabesc. Ultima carte a lui e mai permisiva si am inteles ca se gaseste in Ro.

________
Lilypie - Personal picture
niconor
niconor
Licean
Licean

Sarpe
Data de inscriere : 02/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat