Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Alimente care stimuleaza metabolismul

2 participanți

In jos

Alimente care stimuleaza metabolismul Empty Alimente care stimuleaza metabolismul

Mesaj Scris de Daniela_Ep Vin Mar 05, 2010 1:21 am

10 alimente care iti stimuleaza metabolismul!


Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit pentru ca ai un metabolism mai lenes, ai acum solutia naturala care te va ajuta! Slabeste inteligent!

Pe langa alimentele „minune”, iti vei stimula metabolismul sa arda mai usor grasimile daca vei face miscare in mod regulat. Pentru persoanele cu un metabolism lenes, cheia succesului este un stil de viata activ, care implica si un meniu sanatos!
Iata lista alimentelor care te vor ajuta sa iti stimulezi metabolismul!

1. Picant!

Sos salsa, ardei iute, piper... indiferent ce ai alege sa pui in mancare, iti vei stimula metabolismul! Vei arde cu 20% mai multe grasimi! Atentie insa, nu trebuie sa faci excese, pentru ca iti poti afecta stomacul.

2. Fructe de padure

Fructele de padure sunt o sursa importanta de antioxidanti si contin calorii negative (organismul consuma mai multe calorii incercand sa le digere decat contin ele). Zaharurile pe care le contin iti vor satisface nevoia de dulce si te vor ajuta sa pierzi in greutate!

3. Peste

Pestele, in special somonul, contine foarte multi acizi grasi Omega 3. Nu numai ca iti vor stimula metabolismul sa arda mai multe grasimi, dar vei fi mai energica si pielea ta va arata mult mai bine!

4. Telina

Telina este unul dintre alimentele cu calorii negative, care te va ajuta sa slabesti mai usor, mai eficient si mai repede. Fie ca alege tulpinile sau radacina propriu-zisa in salata, supa sau ca atare, vei vedea singura efectele cand te vei sui pe cantar!

5. Apa plata cu lamaie, dimineata

O lingurita de suc de lamaie intr-un pahar de apa plata dimineata iti va potoli senzatia de foame, te va energiza si te va ajuta sa topesti grasimile. Nu adauga zahar, cel mult poti pune putina miere de albine.

6. Mai rece, mai bine!

Apa este ideala pentru buna functionare a organismului, pentru hidratarea pielii, regenerarea celulara si eliminarea toxinelor. Daca alegi varinta rece, iti vei stimula metabolismul cu pana la 30% si vei topi mai usor grasimile! Alege sa bei apa cu gheata. Temperatura ideala este de 5-8 grade.

7. Fulgi de ovaz

Fulgii de ovaz elibeareaza treptat glucoza in sange si metabolismul tau procesa mai usor zaharul si grasimile. Incearca sa consumi un bol cu fulgi integrali de ovaz cu fructe de padure dimineata si vei fi incantata de rezultate!

8. Varza si produsele similare

Varza si alimentele din familia ei (broccoli, conopida) vor influenta actiunea metabolismului si vei arde mai multe calorii decat in mod normal. In plus, aceste alimente sunt bogate in vitamine si minerale importante si stau la baza unei alimentatii sanatoase.

9. Un bol de supa

Un studiu recent arata ca persoanele care consuma un bol de supa inainte de mesele principale (pranz sau cina) slabesc mai usor decat cei care nu mananca supe. Alege supele de legume (poti folosi varza, conopida sau broccoli si vei atinge si punctul 8!).

10. Un mar pe zi

Un mar pe zi sau, mai bine, un mar la fiecare masa, te va ajuta sa scapi de senzatia de foame pentru mai mult timp. In plus, organismul tau va arde mai multe calorii si vei reusi sa scazi in greutate mai usor!

(sursa: idieta.ro)
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Alimente care stimuleaza metabolismul Empty Re: Alimente care stimuleaza metabolismul

Mesaj Scris de Daniela_Ep Vin Mar 05, 2010 1:36 am

Eu am un metabolism lenes. Nu ar strica sa tin cont de sfaturile de mai sus, mai ales ca sunt foarte usor de urmat. Cu chestiile picante nu prea ma inteleg, in rest nu ar fi nicio problema.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Alimente care stimuleaza metabolismul Empty Re: Alimente care stimuleaza metabolismul

Mesaj Scris de Gabyy Vin Mar 05, 2010 10:03 am

De aceea nu ma ingras eu...ca mananc cam tot ce scrie in articol Alimente care stimuleaza metabolismul 178752 ...am si eu o problema nu? Alimente care stimuleaza metabolismul 488594
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Alimente care stimuleaza metabolismul Empty Re: Alimente care stimuleaza metabolismul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum