Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cu Bebele In Calatorie

+3
Gabyy
tea_ioana
AdinaCarla
7 participanți

In jos

Ati Fost cu bebele plecati la drum lung???

Cu Bebele In Calatorie I_vote_lcap88%Cu Bebele In Calatorie I_vote_rcap 88% 
[ 7 ]
Cu Bebele In Calatorie I_vote_lcap12%Cu Bebele In Calatorie I_vote_rcap 12% 
[ 1 ]
 
Total voturi : 8
Inapoi
 
 

Cu Bebele In Calatorie Empty Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de AdinaCarla Dum Feb 21, 2010 10:21 pm

Am deschis acest subiect sa discutam si sa impartasim din experientele noastre avute atunci cand am fost plecati la drum lung cu bebeii.
Ce papa bebe pe masina? ( exceptand laptele)
Ma tot gandesc ce ii voi da sa pape Flaviei pe masina pana la Predeal ca sunt de mers vreo 7 ore, lapte va fi sigur de la titi.
Voi cum ati procedat?
Pentru la hotel m-am gandit sa-mi cumpar cateva borcanele si iaurtele pentru ea. Voi ce parere aveti e bine?

Am zis sa apelez la borcanele ca nu pot sa-i dau mancare gatita la hotel.


Astept aici povestile si parerile voastre despre calatoria cu bebe:
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de tea_ioana Dum Feb 21, 2010 10:30 pm

Adina.
eu am sa iti spun cum fac eu. tu iei ce crezi tu ca e bun:)
deci ptr drum...daca e 7 ore. poti inainte sa pleci sa ii dai putin titi, dupa vreo 3-4 ore de drum sa ii dai papa facuta de tine. si cand ajungeti din nou titi.
la hotel poti sa ii dai morcov, cartoi pasati, si ce ii mai dai tu.
al meu mananca mai de toate . poti sa ii dai supica de legume de la hotel.
poti sa cumperi iaurturi si sa ii dai cu biscuiti. amesteci bine si se face pasta si poate papa fara probleme.
si mancarea de baza...TU :)

sper sa te ajute.
pup si calatorie placuta
tea_ioana
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Mesaje : 731
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de AdinaCarla Dum Feb 21, 2010 10:41 pm

Tea multumesc petru promtitudinea raspunsului.
Si eu ma gandisem la iaurt cu biscuiti si poate o portie de pireu facut de mine acasa ( de legume) dar in ceea ce priveste supa de legume de la hotel imi e putin cam teama ( poate sunt eu mai exagerata) ca nu stiu ce a fost bagat in ea si mai stiu ca pana la un an nu este indicat sa punem in mancarea lu bebe condimente....sau ma insel eu?
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de tea_ioana Dum Feb 21, 2010 10:44 pm

se pot pune putin condimente, dar nu exagerat.
eu de ex ii pun putin vegeta.dar f putin.
si cand ii pun condimente mananca mult mai cu pofta
tea_ioana
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Mesaje : 731
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de Gabyy Lun Feb 22, 2010 1:46 am

Am fost si eu plecata cu Niko la drum lung(8 luni avea)..dar de 3 ore...am avut la mine laptele preparat(nu alaptam), ceaiul si iaurt.In cazul tau Adina mai poti lua pe drum piure si carnita pasata(fiarta sau gratar, cum faci tu de obicei)...sa ai la indemana ceva de rontzait pe drum...noi am stat la vila si aveam bucataria la dispozitie, cumparam de la magazin tot ce trebuie sa ii fac de mancare...in cazul tau, as lua la mine un fierbator, o olicica sau ibric pentru a fierbe in camera un ou, sa faci un ceai sau ce mai poti fierbe asa usor...sau sa rogi la bucatarie sa iti fiarba cate ceva , chiar si sa te lase sa faci o supica pentru bebelina, trebuie sa te lase daca ii rogi frumos...magazine sigur exista pe acolo sa cumperi de mancare pentru fete..iaurt, branza, fructe etc...eu asa as face in situatia ta, decat sa cumpar borcanele cu mancare..
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de mary83 Joi Mar 25, 2010 9:36 am

eu am plecat cand bia avea 6 luni pe la Galati apoi la Iasi pe la 1 an
si acuma vreau s amerg cu toti 3 la Iasi iara sa vad cred ca imi este greu dar trebuie sa ajungem
mary83
mary83
Sugar
Sugar

Mistret
Mesaje : 15
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de ruxandra Vin Apr 09, 2010 8:34 am

Adina,
Noi am fost anul trecut la mare cu Victor. El avea pe atunci 7 luni si jumatate. Drumul l-am parcurs pe bucati, intai de la Brasov la Bucuresti (unde sta sora mea) si de acolo am plecat a doua zi la mare cu totii. PE drum poti sa ii dai lapte de la san, iaurt, mancare pregatita de tine.
Noi la mare am stat la gazda, aveam aragaz, dar nu am stat sa ii fac piure de legume.
Ii dadeam dimineata fructe cu putine cereale, am luat razatoarea cu mine, la pranz borcanel (legume cu carne de pui sau de vitel), iar seara ii dadeam iaurt. In rest titi la discretie Very Happy
Asta era si meniul lui de acasa, asa ca nu i-am dat programul peste cap. Acasa ii fac eu legume cu carne, nu ii dau borcanele.
Nici eu nu m-as risca sa ii dau mancare de la restaurant pana la un an.
ruxandra
ruxandra
Prescolar
Prescolar

Dragon
Mesaje : 151
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de Michela Dum Apr 11, 2010 9:52 am

Dumuri asa lungi n-am facut,sa zic maxim 3 ore...Vara trecuta avea vreo 8-9 luni si am fost de cateva ori la mare, pe durata unei zile intregi,deci in afara de faptul ca-l alaptam eu trebuia sa-i iau papica cu mine...Eu procedam asa:fierbeam acasa un dovlecel,un carfof si un morcov,pasam tot dar sa fie un pic mai zemos,il puneam intru-un "paharel" de plastic din ala cu capac(de la Avent)si-l tineam in frigiderul de masina."Paharul"contine exact cantitatea necesara unei mese...In afara de asta mai luam 1-2 iaurt,biscuiti,fructe(chiar si la borcanas...eu le-am folosit mult)...Cand era aproape ora de masa,ceream apa fierbinte in termos,bagam "paharul" cu papica si se incalzea.Cand era cald,il puneam in castronas,adaugam un borcanas de carne de diverse gusturi,un pic de faina de orez(sau alte faine),un pic de ulei de masline deasupra,o lingura de parmiggiano(un fel de parmezan)si..gata papa!Denis era multumit!
Acum e mai usor ca papa ca si noi... Cu Bebele In Calatorie 178752
Michela
Michela
Prescolar
Prescolar

Cocos
Mesaje : 431
Data de inscriere : 29/10/2009

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de niconor Mar Apr 13, 2010 8:20 am

Fetelor, prima calatorie lunga a Anei Maria a fost la nici 4 luni, cand am fost in Romania. Calatoria a durat cam 12 ore (inclusiv mersul cu masina la si de la aeroport+ cele 3 avioane schimbate) si s-a comportat f bine: a dormit si a papat laptic de la san.

A doua oara a fost la 11 luni, in conditii asemanatoare (tot cu 3 avioane) si ma asteptam sa fie mai plangacioasa, dat fiind faptul ca pricepea mai multe dar nu a fost asa, dar a plans f putin. De mancat a mancat laptic de la san si mancarica de la borcanase. Ma inarmasem cu barbita, lingurita si hainute de schimb in caz de urgenta si o jucarie putin voluminoasa.
niconor
niconor
Licean
Licean

Sarpe
Mesaje : 1155
Data de inscriere : 02/03/2010

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de Gabyy Vin Apr 23, 2010 11:16 am

Cum se comporta copilul in avion Nico?..te intreb pe tine ca ai avut experiente...la vara o sa merg cu Niko pe avion, habar n-am cum vom reactiona Cu Bebele In Calatorie 178752
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de niconor Mar Apr 27, 2010 11:42 pm

Gaby, depinde de copil. Unii sunt mai sensibili, altii nu.
Niko e destul de mare si poti sa-i explici cum e treaba cu avionul: ca zboara f repede si zboara la f mare distanta de pamanat etc.
Este bine daca atunci cand avionul ia altitudine sau coboara, pesoanele (adulti si copii) sa incerce sa caste sau sa mestece guma pt ca astfel se desfunda urechile.
Sper sa va placa si sa va simtiti bine in avion.


Ultima editare efectuata de catre niconor in Mier Apr 28, 2010 7:33 am, editata de 1 ori
niconor
niconor
Licean
Licean

Sarpe
Mesaje : 1155
Data de inscriere : 02/03/2010

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de Gabyy Mier Apr 28, 2010 4:03 am

Multumesc Nico, i-am explicat cum sta treaba cu avionul, cred ca e mai *viteaza* decat mine, deabia asteapta...de cate ori vedem un avion pe cer, zice ca vrea si ea, azi trecea un elicopter si pitica mea imi zicea ca...cu dala veau sa meig mami, nu cu avion Cu Bebele In Calatorie 178752 ...am mai auzit ca trebuie sa mestece ceva in gura sa nu i se infunde urechile...dar in afara de lucrurile astea, mai poate reactiona oare cumva?..ma gandesc, sa nu se razgandeasca si sa zica zica ca vrea jos, sau sa planga...tati a zis sa o pun la geam sa aiba ce privi Very Happy
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de niconor Mier Apr 28, 2010 7:40 am

Ti-am zis, fiecare reactioneaza in felul sau, eu am mai vazut copii in avion de varsta ei si se comportau normal, eu cred ca-ti faci prea multe griji in sensul asta.

In legatura cu statul la fereastra, sa ai grija sa nu i se faca rau (de la decolare pana ajunge sus avionul), mie prima data cand am mers cu avionul mi se facea rau cand vedeam aripa miscandu-se. Odata ajuns sus avionul, nu mai sunt probleme.

Multa bafta, sa nu va fie teama, asta e cel mai important!
niconor
niconor
Licean
Licean

Sarpe
Mesaje : 1155
Data de inscriere : 02/03/2010

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de Gabyy Joi Apr 29, 2010 9:30 am

Mersi Nico...ce sa fac si eu, imi fac griji...poate ca Niko n-o sa aibe nimic si eu o sa fiu aia care tremura Cu Bebele In Calatorie 488594 ..dar m-ai linistit ,daca ai zis ca ai vazut copii cam de varsta ei care au reactionat...in nici un fel Cu Bebele In Calatorie 178752
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cu Bebele In Calatorie Empty Re: Cu Bebele In Calatorie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum