Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

5 participanți

In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Vin Ian 29, 2010 9:18 am

Varsta de 3 ani este una delicioasa. Pe de o parte, copilul e tot mai putin incapatanat si devine de la zi la zi mai cooperant. Incepe sa inteleaga ce este rabdarea (chiar daca ii displace acest concept) si are primele tendinte sa isi stapaneasca frustarile. Copilul incepe sa semene tot ma putin cu bebelusul plangacios care era acum un an. Este mai putin tiranic pentru parinti si tot mai captivat de cei din jur si de lumea minunata care il inconjoara.

Caracter si personalitate la 3 ani

La trei ani, copilul isi plaseaza mama in centrul vietii sale afective. Tata este preferat in special pentru anumite activitati precise.

Baietii au descoperit placerea de a-l implica pe tatic in manevrarea masinutelor, a trenuletelor si a constructiilor de lego. Fetitele incep sa fie atrase de activitatile casnice ale mamicii. Jocurile cu farfurioare sau canute (de plastic) sunt la mare pret.

La aceasta varsta, copilul descopera dorinta de a face placere parintilor si sa le fie de folos. A inceput sa descopere umorul, sa inteleaga o glumita si sa asculte fascinat ghicitori.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Mar Mar 16, 2010 10:18 am

Copii vostri se mai scapa pe ei noapte?..a mea face si parca nici nu simte...doarme in continuare....
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de mamafloricica Mar Mar 16, 2010 10:30 am

Patri mai face cateodata, cand bea mai multe lichide inainte de culcare si e obosita. nici ea nu se trezeste, dar o simte tati, ca doarme cu ea si o schimba. dimineata rade si ea de ce "isprava" a facut...
mamafloricica
mamafloricica
Prescolar
Prescolar

Tigru
Mesaje : 165
Data de inscriere : 11/12/2009

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Mar Mar 16, 2010 11:12 am

asa si Niko bea seara mult Wink ..mai o pun pe olita in somn, dar de multe ori ratez ora de pisu Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 178752 ..face de doua ori noaptea.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de giani Mar Mar 16, 2010 7:58 pm

si Iulia se mai scapa ,o data la o saptamana sau la doua saptamani.........dar ea vine sa-mi spuna ca a facut pisu ......zilele astea pt ca a fost bolnavioara am culcat-o cu mine ,intr-o noapte vad ca-si da pantaloni si chiloti jos de pe ea ...asa stand intinsa in pat,am intrebat-o ce face si mi-a spus ca face pisu Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 488594 ,nu apucase sa faca ,am luat-o si am puso pe olita ........va dati seama cat de obosita era saracuta !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Mier Mar 17, 2010 8:22 am

ce dulce e Iulika...eu o mai simt cand se foieste...dar in general dorm la fel ca ea...neintoarsa Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 178752
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de ondrio Joi Mar 18, 2010 12:28 am

Din acest punct de vedere,sunt norocoasa,nu a facut noaptea pe ea ,de cand a inceput sa faca la olita sau la WC,decat de maxim 5 ori.Si atunci,pentru ca bause prea multe lichide si era prea obosita sa mai anunte ca face.
Acum e deja mare sa se mai puna problema de facut pe ea.
Iulia e scumpa rau!
Gabby,ce bine ca dormiti bine amandoua!As fi preferat sa mai faca pe ea cand era micuta decat sa ma tina treaza noptile Very Happy
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Mar Mar 30, 2010 8:39 am

Niko a mai evoluat putin ...se ridica in fund dormind si asa ramane...si face pisu pe ea...se lungeste la loc Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 488594 ...asta m-i sa intamplat chiar acum 20 min...cred ca visa ca face la olita sau wc Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 488594
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de giani Mar Mar 30, 2010 5:37 pm

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 488594 wow Niko ce obosita esti Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 488594 ,incet ,incet ajungi si la olita !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Mier Mar 31, 2010 7:56 am

...cred ca mai trece un an pana ajunge sa se trezeasca de-a binelea sa faca la olita Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 178752
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de ondrio Dum Apr 11, 2010 7:16 am

Ai vostri copii sunt incapatanati?Stefania mea are momente cand simt ca o iau razna..nu vrea sa faca asa cum ii sugeram noi.Nu intotdeauna,sigur!
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Vin Apr 16, 2010 11:13 am

O singura incapatanare are Niko...cand plange nici ca se mai opreste..o tine pe a ei una si buna si da dintr-una intr-alta in plans, ce isi mai aduce ea aminte...in rest e foarte intelegatoare in orice situatie, doar problema cu plansul o avem.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de iazmin Dum Mai 16, 2010 11:45 pm

Probleme cu pisu nu mai avem de cand sa invatat la olita,una peste alta sa zicem cam de la 2 ani nu a mai facut pe el nici ziua nici noaptea.Iar acum nici la olita nu mai face,noaptea ma strica sa merg cu el la baie iar ziua cand face kk ne ia de mana sa stam cu el.A avut perioade cand facea constipat si de atunci sa cam speriat si vrea sa stam cu el zice ca nu-l mai doare cand stam langa el.
iazmin
iazmin
Scolar
Scolar

Maimuta
Mesaje : 705
Data de inscriere : 27/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Sam Iul 17, 2010 2:49 am

Niko la 3 ani si 7 luni a mers singurica pe bicicleta fara roti ajutatoare...eu am invatat la 10 ani Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani 178752
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Gabyy Joi Oct 28, 2010 8:09 pm

Mi-am masurat si cantarit fata, la 3 ani si 11 luni are 18 kg si 106 cm.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani Empty Re: Dezvoltarea fizica si sociala la copil de 3 ani

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum