Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Raceala si gripa - remedii naturiste

5 participanți

In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Daniela_Ep Sam Ian 09, 2010 9:19 am

Spalarea mainilor, evitarea aglomeratiilor, izolarea la domiciliu si repausul la pat, daca boala s-a instalat, sunt masuri elementare de prevenire. Bea cat mai multe sucuri de citrice, ceaiuri indulcite cu miere si renunta la fumat. Consumul de ceapa si usturoi, cel putin trei zile pe saptamana, este binevenit in aceasta perioada.

Hreanul cu efect bactericid este, de asemenea, un inamic al microorganismelor responsabile de aparitia infectiilor respiratorii. Considerat un antibiotic natural, se poate administra chiar si copiilor daca este amestecat cu smantana si iaurt, dupa ce se rade si se pastreaza in otet de mere.

Vitaminele, in prima linie de aparare


Vitaminizarea organismului in aceasta perioada este esentiala.

Vitamina C creste rezistenta organismului la infectii. Vitamina C reprezinta 80% din necesarul de vitamine al organismului uman. Spre deosebire de alte vitamine, ea nu poate fi sintetizata de organism, un supliment de vitamina C fiind benefic in anotimpul racelilor. Consuma cat mai multe legume si fructe crude, macese, kiwi, patrunjel verde, ardei verde, citrice.

Vitamine din complexul B cele mai bune surse sunt: drojdia de bere, taratele de grau, nucile, painea integrala.

Vitamina D se gaseste in galbenus de ou, unt, lapte proaspat, cereale. Dar nici lipsa unor substante minerale din organism nu este de neglijat, asa ca este foarte important sa consumam cat mai multe alimente care contin minerale.

Seleniul stopeaza procesele infectioase si favorizeaza inmultirea celulelor de aparare ale organismului (surse: cereale, peste, avocado).

Zincul este un oligoelement care creste imunitatea organismului si se foloseste frecvent in profilaxia infectiilor respiratorii. Se gaseste in cantitati mici in seminte de dovleac, migdale, nuci, fasole fiarta.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de simi Sam Ian 09, 2010 9:32 am

Super , articolul Dana, multumim ! Am noroc cu Mihnea ca ii place usturoiul, friptura nu o mananca daca nu are usturoi.
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Daniela_Ep Sam Ian 09, 2010 9:43 am

Iani are perioade cand mananca usturoi si perioade cand nu mananca....nu stiu in functie de ce Wink
In schimb, mananca cantitati mari de ardei verde, citrice (vit.C), lactate, cereale (vit.D).
Hrean nu a mancat, am incercat sa-i dau dar nu i-a placut.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de ondrio Sam Ian 09, 2010 9:29 pm

Interesant articolul!
Vreau sa va spun ca saptamana asta am vazut eficienta produselor naturiste,cand Stefi racise.I-am dat ceai de echinaceea,in care i-am pus tinctura de propolis.In 2 zile nu mai avea nimic,in afara de un nasuc mai umed decat de obicei Raceala si gripa - remedii naturiste Icon_biggrin
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Daniela_Ep Dum Ian 10, 2010 8:05 am

Exista si ceai de echinaceea? Nu stiam. Am sa cumpar si eu, sa am in casa.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de ondrio Lun Ian 11, 2010 6:36 am

Da,exista,si e tare bunut!
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de simi Vin Ian 22, 2010 2:40 am

Virozele se combat cu ceai de catina

Catina este un remediu cu o valoare terapeutica remarcabila, aceasta fiind o solutie pentru a ne putea apara de virozele care apar in anotimpul rece.
Fructele, a caror culoare variaza de la galben pana la rosu, se folosesc in tratamentul bolilor cauzate mai ales de carentele de vitamine.
Catina combate diferite forme de anemie si contribuie, prin continutul ei de vitamina C, la detoxifierea organismului. Datorita bogatiei de vitamine din complexul B, catina alba si cea rosie intervin in procesele metabolice.
In anumite boli, extractele din muguri de catina se folosesc impreuna cu alte extracte. In combinatie cu extractul de alun si de brad, este indicat in forme severe de anemie, in amestec cu porumbarul, in anorexie, cu bradul, in problemele stomatologice, iar cu coacazul, in diverse infectii virale.
Infuzia de catina rosie ajuta in combaterea avitaminozelor grave, este un bun detoxifiant, diuretic, sudorific, antidiareic, hemostatic si antifebril.
Proprietatile de antianemic, antigripal, antisclerotic, antiinflamator si de tonic al sistemului imunitar recomanda catina alba in tratamentul unor afectiuni grave, de tipul cirozei, dizenteriei, ulcerului gastric, aterosclerozei, eczemelor infectioase si asteniei.
Anemicii si persoanele cu afectiuni ale ficatului pot consuma si siropul de catina, un excelent tonifiant al sistemului imunitar, benefic mai ales in sezonul rece.
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Gabyy Joi Feb 04, 2010 11:17 am

Cum recunoastem viroza gripala?
Afirmatia unora ca nu fac febra cand au "gripa" nu poate fi reala, deoarece aceasta maladie implica obligatoriu prezenta unei ridicari semnificative a temperaturii corpului. Absenta fierbintelii exclude acest diagnostic. Boala debuteaza brusc, cu febra constant peste 38 grade C (chiar peste 40 grade C), 3-5 zile, apoi scade, cand organismul reuseste sa produca suficienti anticorpi ce neutralizeaza agresorii. La febra se adauga starea de rau general, dureri musculare, articulare (fara inrosirea si umflarea lor, ca in reumatism), frisoane, greata, chiar varsaturi, dureri intense de cap si ale globilor oculari (datorate reactiei meningelui), obstructie nazala suparatoare, secretie nazala ce irita orificiile externe ale nasului si, foarte important, usturimi in gat ce pot constitui primele semne de boala, moment cand termometrul poate indica o usoara ridicare a temperaturii: 37,6-37,8 grade C. In acest caz sunt foarte recomandate primele masuri, boala ramanand la acest stadiu incipient. Respiratii foarte frecvente, greutate in respiratie cu senzatia lipsei de aer (mai ales la batrani, bolnavi cardio-pulmonari, sugari), dureri abdominale si in lungul coloanei, toate completeaza prezenta bolii.
Masurile generale de tratament au prioritate, deoarece nu exista un leac specific de inlaturare a bolii, cu toate realizarile medicinii si biologiei acestui secol.
Repausul fizic si alimentar este tratamentul dat de natura, mijloc ce trebuie adoptat cu incredere, deoarece vindeca boala si inlatura riscul numeroaselor complicatii ale acestei boli, adesea dramatice.
Controlarea, de cateva ori pe zi, a temperaturii, in scopul de a cunoaste cum evolueaza boala si durata ei. Existenta febrei justifica pe deplin repausul alimentar, deoarece enzimele din tubul digestiv nu au fost programate sa lucreze si cand organismul este febril, mancarea ingerata ramane nedigerata, cauzand deteriorari gastro-intestinale ce se adauga constipatiei, prezenta in suferintele febrile.
Apa de menta (cateva frunze tinute 30 de minute in apa nefiarta, putin indulcita) se bea fragmentat, in 1-2 ore. Are bune efecte asupra starii de greata, a durerii capului si a disconfortului abdominal.
Apa minerala sau de la robinet (1,5 - 2 litri in 24 de ore) are o actiune benefica, preintampina deshidratarea datorata transpiratiei si uscaciunea mucoaselor aparatului respirator, cu efecte miraculoase asupra circulatiei, mai ales a capilarelor din rinichi, creier, ochi, plamani etc.
Sucurile din fructe si legume (numai diluate) sunt de preferat compoturilor sau supelor de post; cele din carne sunt neindicate, pe toata durata febrei. Y Statul in pozitie asezata, chiar si in perioada de rau general, petrecerea zilei in fotoliu, este absolut necesara pentru a usura fluxul sangelui in plamani si activitatea inimii, cat si pentru evitarea refularii din stomac in esofag sau chiar faringe care, iritate de gripa, se pot suprainfecta cu diversi germeni.
Se va evita suflarea energica a nasului, pentru a nu impinge secretiile mucoase in sinusurile invecinate.
Pastrarea in camera a unei temperaturi moderate (pentru sugari 20 grade C); umidificarea si aerisirea zilnica au logica lor.
Baia calda la picioare (15-20 de minute, de 2-3 ori pe zi) se adauga masurilor aratate mai sus. In faza acuta a gripei, se evita produsele cu polen, stiut fiind ca bolnavii cu traheobronsite ori astm fac crize spastice bronsice cand il consuma ocazional. De preferat este ceaiul din despartituri de la nuci (pielita lemnoasa ce separa samburii), care amelioreaza tusea prin iodul continut si nu sunt iritante.
Laptele si derivatele sale se consuma numai dupa o zi de la disparitia febrei. Sunt interzise eforturile fizice.
Dieta admisa: fructe, putini cartofi fierti, supa de zarzavat.
Alte mijloace de tratament: vitamine (A, E, C, B12, B1, B6), minerale (magneziu, potasiu, calciu s.a.).
Durerea de cap se poate ameliora cu felii de cartof crud, legate pe frunte, 1-2 fiole algocalmin, zilnic, pe toate durata febrei si comprese cu apa rece pe frunte, repetat.
In cazurile usoare, necomplicate, se poate apela la urmatoarele tratamente: tratamente naturiste: impachetare calda cu infuzie de flori de tei sau soc; frectii cu otet de menta, salvie sau levantica; inhalatii cu aburi de infuzie de busuioc sau musetel, urzica sau galbenele;
comprese fierbinti pe piept cu suc de lamaie; bai fierbinti la picioare cu faina de mustar.
Ca tratament intern, adjuvant in gripa si guturai, se recomanda urmatoarele plante:
Flores Tyliae (flori de tei), Flores Sambuci (flori de soc) - infuzie din 1-2 lingurite la o cana de apa (se beau 2-3 cani pe zi)
Flores et Radix Primulae (flori si radacina de ciubotica-cucului) - mai ales cand afectiunea este insotita de tuse. Infuzie (din flori) sau decoct (din radacini) dintr-o lingurita la o cana de apa, se beau 2-3 cani pe zi.
Herba Hyssopii (isop) - infuzie (1-2 lingurite de planta la o cana de apa; se beau 2-3 cani pe zi)
Cartex Salicis (coaja de salcie) decoct din 2 linguri coaja la o cana de apa; se beau 2-3 linguri pe zi.
Se pot utiliza urmatoarele amestecuri:

1. CORTEX CINAMMOMI (scortisoara) - 10 g
FLORES SAMBUCI (flori de soc) - 30 g.
HERBA ORIGANI (sovarv) - 30 g.
HERBA SERPYLLI (cimbrisor) - 10 g.
RADIX GEL (radacina de cerentel) - 20 g.
Se prepara o infuzie dintr-o lingura amestec la o cana de apa, se beau 2-3 cani pe zi, indulcita cu miere.
2. FLORES SAMBUCI (flori de soc) - 20 g.
FLORES TILIAE (flori de tei) - 20 g.
HERBA CENTAURI (tintaura) - 10 g.
HERBA TARAXACI (papadie) - 10 g.
CORTEX SALICIS (coaja de salvie) - 20 g.
STROBULI LUPULI (conuri de hamei) - 20 g.
Se prepara un decoct (prin fierbere 5 minute) dintr-o lingura de amestec la o cana de apa, se beau 2-3 cani pe zi indulcite cu miere
3. FLORES CHAMOMILLAE (flori de musetel) - 20 g.
FLORES SAMBUCI (flori de soc) - 20 g.
FLORES TILIAE (flori de tei) - 20 g.
HERBA ORIGANI (sovarv) - 30 g.
HERBA SERPYLLI (cimbrisor) - 10 g.
Infuzie din 2 lingurite de amestec la o cana de apa, se beau 2-3 cani pe zi. In anotimpul rece, mai expusi infectiei gripale sunt copii si batranii, persoanele cu imunitatee scazuta. Protejati-va organismul prin evitarea expunerii indelungate la frig si umezeala, printr-un aport proteic si vitaminic suplimentar in perioadele reci ale anului. Aportul de citrice (bogate
in vitamina C), o alimentatie echilibrata din punct de vedere nutritional, evitarea suprasolicitarii fizice, a aglomerarilor umane, va pot feri de gripa si complicatiile acestora.
Semnificatia biologica a febrei este motiv de disputa in medicina. Unii sustin ca natura nu putea gresi, si ca prezenta ei in infectii are drept scop neutralizarea virusilor. Copilul mic febril nu face frisoane, dar deseori are convulsii, situatie in care se pot face impachetari in prosoape umezite cu apa la temperatura camerei, timp de cateva minute, administrandu-se si o medicatie specifica, la indicatia medicului. In caz de hemoragie nazala se injecteaza vitamina K, 1-2 fiole, cateva zile. Un principiu al medicinei cere ca in dorinta de a face bine, sa cantaresti mult, pentru a nu face mai rau decat daca nu faci nimic. E si cazul folosirii antibioticelor in gripa. Locul acestei medicatii este rezervat numai in tratarea unor complicatii bacteriene adaugate gripei sau pentru a preveni complicatii la anumite persoane suferinde si de alte boli: cei cu imunitate scazuta si cu boli cardio-pulmonare decompensate, care au contractat gripa. Abuzul de antibiotice duce la aparitia microbilor rezistenti la ele.
Serul fiziologic trebuie sa fie singura solutie folosita pentru instilatiile nazale (el este suportat
chiar si de bebelusi). Serul fiziologic cu Efedrina se poate pune in nas numai 1-2 zile, deoarece poate paraliza vasele mucoasei nazale. Nu administrati picaturi cu dezinfectante nazale (oleuri gomenolate, mentolate) la copii, fiind pericol de pneumonii lipoidice. La fel, nu efectuati badijonari cu albastru de metilen, violet de gentiana sau hipermanganat, pe amigdale si faringe; aceste manevre sunt daunatoare.
Nu trebuie sa se uite ca aproape toate medicamentele zise "anti-gripale" pot sta la baza hemoragiilor din stomac si din cei 200 m2 ai suprafetei interne a intestinelor, deci mare atentie. Celor care sufera de astm, le reamintesc ca preparatele ce contin aspirina declanseaza crize greu de ameliorat.

Tratamente naturiste
* infuzie din flori de soc, 1-2 lingurite la cana, 3 cani pe zi, cu actiune sudorifica si de scadere a temperaturii;
* infuzie dintr-o lingurita de tataneasa la o cana de apa, bauta in 3- 4 reprize pe parcursul unei zile;
* salcie alba (contine salicilina, o verisoara a Aspirinei), sub forma unei infuzii din cate o lingurita de coaja la o cana de apa, 3 cani pe zi;
* sosete imbibate in alcool medicinal sau otet de mere, mentinute pe picioare timp de 20 de minute si inlocuite pana scade febra;
* comprese cu apa rece amestecata cu cateva picaturi de ulei esential de menta sau musetel, eucalipt, bergamota, busuioc, aplicate pe frunte, ceafa si piept timp de 10- 15 minute, apoi improspatate de cate ori este nevoie;
* daca febra nu cedeaza, infasoara-te intr-un cearceaf umezit cu apa rece, cate 10-15 minute, sau intra in cada cu apa, avand grija ca apa sa aiba temperatura mai mica cu 2-3 grade decat cea a corpului tau.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Daniela_Ep Vin Feb 05, 2010 3:17 am

Foarte interesant si util articolul pus de tine, Gabi!
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Gabyy Mier Oct 27, 2010 9:50 am

Ati incercat din metodele acestea? dau roade?
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Daniela_Ep Joi Oct 28, 2010 4:50 am

Gabi, sa incerc sa-ti raspund eu, cu toate ca nu voi da un raspuns satisfacator, deoarece....
...am vrut sa incerc catina saptamana trecuta, dar doamna de la plafar mi-a oferit echinaceea, deci nu stiu cum actioneaza catina.
...folosim de o saptamana echinaceea, insa nu pot sa ma pronunt inca, deoarece Iani face si tratament medicamentos (100% chimic Raceala si gripa - remedii naturiste 178752), asa ca nu stiu ce sa spun inca despre echinaceea. Insa, tinand cont de toate cele auzite despre echinaceea, sper sincer sa ii fie de folos lui Iani.


E bine de mentionat aici, pentru tuse, ridichea neagra cu miere de albine si ceapa cu miere de albine, ambele lasate o noapte pana scot sucul tamaduitor.
I-am dat si eu lui Iani ceapa cu miere de albine si, sincer, cred ca a actionat mult mai repede decat medicamentul pentru tuse dat in acelasi timp. Efectul a fost rapid.

Pentru guturai. Se pun in nas picaturi de suc de sfecla rosie. Pentru cei mai mici, sucul se amesteca cu apa fiarta si racita, ca sa nu-i usture tare.

Gripa, raceala. Se amesteca 300 g suc de sfecla cu 200 g suc de rosii, cu sucul dintr-o lamaie, 5 linguri suc de ceapa, 4 crengute de menta, sare,zahar si piper negru macinat (dupa gust). Dupa 2 ore, se scoate menta si se beau cate 50 ml suc cu inghitituri mici, intre mesele principale.

Ultimele 2, cu sfecla rosie, nu le-am incercat inca.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de mamafloricica Joi Oct 28, 2010 10:41 am

Foarte interesante articolele voastre, fetele!
Eu le-am dat piticilor pana acum doar zeama de ridiche cu lamaie (facuta cu lamaie, adica) si s-a vazut o imbunatatire, dar nu chiar ca in alte dati, cand le trecea mai repede. Se pare ca, acum, tusea a fost mai puternica.
Maine le fac si ceai cu echinaceea si incerc si cepa cu lamaie, dar nu stiu exact cum se face. Se scobeste ceapa ca si ridichea si se pune miere in ea?
mamafloricica
mamafloricica
Prescolar
Prescolar

Tigru
Mesaje : 165
Data de inscriere : 11/12/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Daniela_Ep Vin Oct 29, 2010 1:06 am

Flori, eu am facut acum (la sfatul Cristinei) in felul urmator: am feliat ceapa si am pus intr-un borcan un strat de ceapa, unul de miere de albine, un strat de ceapa, altul de miere...Am pus capacul si le-am lasat peste noapte, a doua zi am scurs sucul rezultat.
Sora mea face cum ai spus tu, scobeste ridichea/ceapa si pune miere/zahar. Mie mi se pare mult mai comod in borcan, pentru ca poate lasa cat suc vrea.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de ondrio Lun Noi 01, 2010 5:17 am

Doctorul nostru de familie ne-a recomandat BARAKA,niste pastilute naturiste din care el ia an de an si "fenteaza" raceala.Am in casa,Stefa nu avrut sa ia,dar o sa le iau eu.E o sugestie impotriva racelii,ca si capsule cu echinaceea,din care am luat anul trecut ,dupa ce am racit zdravan si chiar au fost ok.
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Daniela_Ep Lun Noi 01, 2010 5:33 am

Am auzit de acest Baraka la o mamica de la gradinita. Avusese fetita racita rau si doctorul i-a prescris aceste pastilute, de care mamica a fost foarte multumita. Cica i-a spus doctorul sa ia timp de o luna, asa ti-a spus si tie medicul, Andreea?
Poate nu ar strica sa incerc si eu la Iani...
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Gabyy Mar Noi 02, 2010 11:00 am

O sa fac si eu ceapa cu miere , daca nu vrea fata, o sa vreau eu sa iau Raceala si gripa - remedii naturiste 178752 .Si eu vreau sa stiu de Baraka.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Raceala si gripa - remedii naturiste Empty Re: Raceala si gripa - remedii naturiste

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum