Menstruatia

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Re: Menstruatia

Mesaj Scris de Gabyy la data de Joi Dec 10, 2009 2:54 am

la mine e invers fata de tine dana...acum nu ma mai doare decat in a doua zi tare, apoi nici nu mai simt nimic, dupa 4 zile trece si cm...

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Joi Dec 10, 2009 11:54 am

Gabyy a scris:la mine e invers fata de tine dana...acum nu ma mai doare decat in a doua zi tare, apoi nici nu mai simt nimic, dupa 4 zile trece si cm...
Fericito! Nu vrei sa facem schimb?
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de tea_ioana la data de Joi Dec 10, 2009 6:44 pm

eu... de cand ma stiu am avut probleme cu cm! Sad
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Florentina la data de Vin Dec 11, 2009 3:11 am

euu am cm dupa carte ,dar dupa chiuretajul din august e cam neregulat ,adica vine la 29 zile

Florentina
Prescolar
Prescolar

Dragon
Data de inscriere : 12/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Vin Dec 11, 2009 9:24 am

si nu te bucuri Florina ca vine mai rar? Very Happy ...glumeam
Tea, si eu eram foarte dereglata pana sa raman insarcinata , imi venea si la 2 luni, pe mine nasterea ma reglat Very Happy

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Mar Dec 15, 2009 7:46 am

luna asta am avut menstruatia pe 7 si m-a tinut 6 zile cu sangerare abundenta si cu cheaguri!
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de tea_ioana la data de Joi Dec 17, 2009 10:13 am

am si eu o intrebare!pana la ultima sarcina am avut sarcina aproape regulata.cam la 28 de zile. acum e la 32-35. e normal?
tre sa ma sperii?e vreo infectie?de 4 luni tot ma sperii sa nu vina bebe.desi calculez. dar inainte stiam exact perioada fertila.acum nu o mai pot calcula din cauza ca e neregulat.
poate ma ajutati si pe mine cu sfaturi. dar nu cu sfaturi cu ce sa ma protejez ca nu am cum sa o fac....sunt alergica si la pastile si la prezervativ.ultima data am ajuns la spital din cauza asta:(
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Vin Dec 18, 2009 2:38 am

Cum se calculeaza perioada fertila cu metoda calendarului

Metoda calendarului in cazul ciclului regulat
Daca femeia are ciclu regulat, "ceas", este foarte usor sa calculezi zilele de fertilitate prin metoda calendarului. Sa zicem ca in fiecare luna ciclul tau dureaza 28 de zile. Ceea ce se stie relativ sigur despre ciclul menstrual este ca din ziua cand are loc ovulatia si pana la aparitia menstruatiei trec aproximativ 14 zile.

Deci, in cazul cu ciclul menstrual de 28 de zile, ovulatia are loc aproximativ in ziua a 14-a (28 - 14 = 14).
In aceasta situatie, zilele in care exista sansa sa ramai insarcinata sunt intre ziua a 9-a si ziua a 16-a (4-5 zile inainte de ovulatie si1-2 zile dupa ovulatie).
De ce 4-5 zile inainte de ovulatie?
Pentru ca spermatozoizii pot trai in uter si in trompele uterine pana la 4-5 zile. Si daca inainte de ovulatie cu 4 zile ai avut un contact sexual neprotejat, este foarte posibil ca unul dintre spermatozoizi sa fi supravietuit si sa fecundeze ovulul in momentul in care acesta este eliberat de ovar.

De ce 1-2 zile dupa ovulatie? Pentru ca ovulul traieste 24 de ore, timp in care orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcina.

Metoda calendarului in cazul ciclului neregulat

Ce faci insa daca ciclul tau menstrual are o durata diferita in fiecare luna? Acum este mai dificil, pentru ca in momentul in care iti vine menstruatia nu ai cum sa stii care va fi durata ciclului menstrual ce incepe. Daca s-ar putea sti de la inceput acest lucru, ar fi foarte usor sa stabilesti care este perioada fertila in care ai sanse maxime sa ramai insarcinata.

Dar si asa exista o solutie, folosind datele privind durata ciclului pe care le-ai monitorizat timp de minim 6 luni poti calcula durata ciclului in fiecare luna. Sa dam un exemplu in care timp de 6 luni s-au inregistrat urmatoarele valori ale ciclului menstrual 28, 26, 29. 31, 27, 25. Din aceste valori se ia durata cea mai mica (25) si cea mai mare a ciclului (31).

Si conform metodei de calcul de la ciclul regulat se calculeaza 25-14=11 zile si 31-14=17, si asta inseamna ca ovulatia va avea loc intre zilele 11 si 17 ale ciclului, si perioada fertila va fi intre zilele 6 si 19 ( 11-5=6 si 17+2=19)

Stii cand a fost ultima menstruatie, este probabil ca ciclul tau sa aiba intre 25-31de zile, dar nu ai cum sa stii la inceput cat va dura, si cand va fi urmatoarea mesntruatie. De aceea va trebui sa nu ai contacte sexuale neprotejate intre ziua a 6-a si ziua a 19-a a ciclului menstrual daca doresti sa eviti o sarcina, iar daca doresti un copil acea este perioada in care trebuie sa „va straduiti".

ATENTIE!!!

Este necesar sa tii in continuare evidenta ciclului tau menstrual pentru a observa eventualele schimbari ale acestuia.
Metoda calendarului nu este o metoda foarte eficienta si este recomandat sa o folosesti combinata si cu o alta metoda de contraceptie

Avantajele metodei calendarului :

Este o metoda naturala de contraceptie bazata pe recunoasterea zilelor fertile si este lipsita de nocivitate, nu are nici un fel de efecte secundare, poate fi folosita ocazional, nu reprezinta nici o interventie pe corp, are un cost foarte scazut, invatarea ei poate ajuta cuplul sa o foloseasca atat la contraceptie cat si la conceptie, nu exista probleme de revenire a fertilitatii. In
perioadele fertile se pot folosi alte metode contraceptive: prezervativul sau diafragma.

Dezavantaje metodei calendarului:

Aceasta metoda nu poate fi folosita imediat ci necesita o perioada de timp pentru a fi invatata si pentru a se strange suficiente date. In cazul folosirii abstinentei periodice, intervalele de timp in care trebuie evitat contactul sexual, sunt lungi
(10 - 15 zile in fiecare ciclu menstrual), necesita instruire considerabila pentru utilizare corecta, eficienta poate scade foarte
mult in cazul in care nu exista cooperare si hotarare din partea ambilor parteneri. Are o rata destul de mare de esec, mai ales in cazul ciclului menstrual neregulat. Rata de esec a a cestei metode de contraceptie poate fi de 15%.

Ultima editare efectuata de catre Daniela_Ep in Sam Ian 23, 2010 2:10 am, editata de 3 ori
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Vin Dec 18, 2009 2:39 am

Tea, poate te ajuta articolul de mai sus.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Vin Ian 22, 2010 10:41 am

dana , m-ai bagat in ceata cu articolul Very Happy ..cred ca sunt prea obosita de nu inteleg ceva din el.Very Happy ....poate imi calculezi si mie..ultimul cm a fost pe 2 dec si m-a tinut 4 zile...mai departe te las pe tine sa calculezi ..pana atunci imi cumpar un test de sarcina Very Happy ca tare curioasa sunt de ce nu mi-a venit pana acum ..nu am nici un simptom *cu ochi*

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Vin Ian 22, 2010 10:16 pm

Daniela_Ep a scris:Eu inainte de a ramane gravida aveam un ciclu de invidiat! Venea regulat, ma tinea 2-3 zile, curgea f.putin, nu aveam dureri. Dupa ce am nascut, mi-a venit la 6 saptamani de la nastere, am dereglari de 2-3 zile in plus sau in minus (mai mult in minus), cu cantitati mari, ma tine cam o saptamana si dureri in a treia zi de ciclu. Am citit la un moment dat pe net ca durerile din a treia zi de ciclu se datoreaza unei boli, nu mai tin minte cum se numeste, care nu prea e bagat in seama de ginecologi...nu stiu de ce.
Giani, stii ceva despre boala asta?

Dana ,scuza-ma eu acuma am vazut ce ai scris !
probabuil este vorba despre endometrioza,dar la endometrioza durerile sunt foarte mari !dar mai pot fi si alte cauze .........poate ai un nodul fibromatos !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Vin Ian 22, 2010 10:19 pm

Gabyy a scris:dana , m-ai bagat in ceata cu articolul Very Happy ..cred ca sunt prea obosita de nu inteleg ceva din el.Very Happy ....poate imi calculezi si mie..ultimul cm a fost pe 2 dec si m-a tinut 4 zile...mai departe te las pe tine sa calculezi ..pana atunci imi cumpar un test de sarcina:D ca tare curioasa sunt de ce nu mi-a venit pana acum ..nu am nici un simptom *cu ochi*

Gabyy ,asteptam vesti Very Happy .........tu ai mai avut dereglari, dar nu se stie Razz !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Sam Ian 23, 2010 2:14 am

Gabyy a scris:dana , m-ai bagat in ceata cu articolul Very Happy ..cred ca sunt prea obosita de nu inteleg ceva din el.Very Happy ....poate imi calculezi si mie..ultimul cm a fost pe 2 dec si m-a tinut 4 zile...mai departe te las pe tine sa calculezi ..pana atunci imi cumpar un test de sarcina Very Happy ca tare curioasa sunt de ce nu mi-a venit pana acum ..nu am nici un simptom *cu ochi*
Cred ca ai doar o dereglare Indiferent daca ai ciclu regulat sau nu, calculand dupa articolul de mai sus, sotul tau nu era acasa cand tu ai fost in perioada fertila
Dar asa dereglari mari ai? Trebuia sa-ti vina de 3 saptamani...
Cumpara, totusi, un test de sarcina
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Sam Ian 23, 2010 2:16 am

giani a scris:Dana ,scuza-ma eu acuma am vazut ce ai scris !
probabuil este vorba despre endometrioza,dar la endometrioza durerile sunt foarte mari !dar mai pot fi si alte cauze .........poate ai un nodul fibromatos !
Giani, multumesc pentru raspuns! Am sa ma duc sa fac un control. Sper sa nu fie nimic grav.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Sam Ian 23, 2010 6:09 am

sa va dau vestea cea mare........sunt.....pe ciclu azi a aparut, ca mi-era dor de el ...ciudata mai sunt si eu...cred ca tot de la stres(cu facultatea) e intarzierea asta mare..sau nu are nici o legatura?

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Sam Ian 23, 2010 6:17 am

ba da gabyy are legatura si cu stresul ....mai mult ca sigur ca din cauza asta ti-a intarziat!ma bucur ca ti-a venit!
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Sam Ian 23, 2010 6:20 am

Daniela_Ep a scris:Giani, multumesc pentru raspuns! Am sa ma duc sa fac un control. Sper sa nu fie nimic grav.

ai luat o hotarare buna .........atunci iti spune sigur daca este ceva sau nu!
si eu trebuie sa ajung ca de 1/2 de an tot zic ca merg si nu mai ajung !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Dum Ian 24, 2010 2:21 am

Gabi, ne dai emotii degeaba...
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Mier Ian 27, 2010 11:12 am

eu ce sa mai zic Dana?...imi dau singura emotii...

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Ange la data de Sam Mar 20, 2010 6:51 am

si euu am cm , neregulat acum sunt in asteptare de pe 13 trebuia sa_mi vina Doamne fereste de sarcina , stiu ca mi se mai intampla intarzieri de acest gen , nu mi-e frica

________
Ange
Ange
Licean
Licean

Pisica

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Sam Mar 20, 2010 11:12 am

Azi dimineata la 7 mi-a venit si mie cm-ul dupa o lispa lunga ( si sincer nu i-am dus doru....putea sa mai lipseasca). De vreo 4-5 zile ma tot durea burta dar nu am luat in seama semnele si iata azi surpriza cei drept nu prea dorita.
AdinaCarla
Student
Student

Cal

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de ondrio la data de Sam Mar 20, 2010 9:40 pm

Adina,ma bucur ca ti-a revenit,desi nu ii duceai dorul!Are si cm rolul lui,de!
ondrio
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de fluturas la data de Dum Mar 21, 2010 10:36 am

eu ma rog sa mai am multi ani oricat de neplacut mi se pare in acel moment din luna cand apare ...deee,vorba Andreei,are si menstruatia rolul ei in sanatatea noastra!
fluturas
Licean
Licean

Capra
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de afrodita la data de Joi Mar 25, 2010 3:35 am

si eu astept sa vina..sa vedem cand isi va face aparitia
deocamdata..nu sunt semne ..
alaptez de 5 luni aproape exclusiv.
afrodita
Scolar
Scolar

Cal

*
foaie personaj:

http://www.naturateajuta.wgz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de afrodita la data de Joi Mar 25, 2010 3:36 am

Ange a scris:si euu am cm , neregulat acum sunt in asteptare de pe 13 trebuia sa_mi vina Doamne fereste de sarcina , stiu ca mi se mai intampla intarzieri de acest gen , nu mi-e frica
Ange a venit CM-ul? esti ok?
afrodita
Scolar
Scolar

Cal

*
foaie personaj:

http://www.naturateajuta.wgz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat