Vaccinuri de toate tipurile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Vaccinuri de toate tipurile

Mesaj Scris de giani la data de Dum Noi 08, 2009 11:05 pm

Sa discutam aici despre vaccinuri!
giani
Student
Student

Tigru
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Re: Vaccinuri de toate tipurile

Mesaj Scris de giani la data de Dum Noi 08, 2009 11:14 pm

Carmen cateva informati despre vacinul Varilrix!
VARILRIX, liof.

Substanta activa: vaccinuri Producator: SmithKline Beecham

Indicatii:
Subiecti sanatosi: Varilrix este indicat �n imunizarea activa fata de varicela a subiectilor sanatosi, �ncep�nd cu v�rsta de 9 luni. Pacientii cu risc crescut si contactii sanatosi: De asemenea, Varilrix este indicat pentru imunizarea activa fata de varicela a pacientilor susceptibili cu risc crescut si a contactilor lor sanatosi, susceptibili. Pacienti cu leucemie acuta: Se considera ca pacientii cu leucemie prezinta un risc special de a dezvolta varicela si de aceea trebuie sa li se administreze vaccinul daca nu prezinta boala �n antecedente sau sunt seronegativi. La pacientii aflati �n faza acuta de leucemie, chemoterapia de �ntretinere este �ntrerupta pentru o saptam�na �nainte si o saptam�na dupa momentul vaccinarii. �n mod normal, pacientii aflati sub radioterapie nu trebuie imunizati. Pacienti sub tratament imunosupresiv: Pacientii aflati sub tratament imunosupresiv (de exemplu, corticoterapie) pentru tumori maligne solide sau pentru boli cronice deosebite (de exemplu, insuficienta renala cronica, boli autoimune, boli de colagen, astm bronsic sever) sunt predispusi la varicela severa. �n general, pacientii sunt vaccinati c�nd se afla �n remisiune hematologica completa. Se recomanda ca �n momentul vaccinarii numarul total de limfocite sa fie de minimum 1200/mm3 sau sa nu existe dovezi de incompetenta imuna celulara. Pacienti planificati pentru transplant de organ: Daca trebuie realizat un transplant de organe (de exemplu, transplant renal), vaccinarea se face cu c�teva saptam�ni �naintea administrarii tratamentului imunosupresiv. Pacienti cu boli cronice: Alte boli cronice, cum sunt tulburarile metabolice si endocrine, bolile pulmonare cronice si cardiovasculare, mucoviscidoza si anomaliile neuromusculare pot de asemenea predispune la varicela severa. Contacti sanatosi: Contactii sanatosi susceptibili trebuie imunizati pentru a se reduce riscul transmiterii virusului pacientilor cu risc crescut. Aceasta include parinti ai pacientilor cu risc crescut, personalul medical si alte persoane aflate �n contact str�ns cu bolnavii de varicela sau pacientii cu risc crescut.

Contraindicatii:
Ca si �n cazul altor vaccinuri, administrarea de Varilrix trtebuie am�nata la subiectii cu afectiuni febrile acute severe. La subiectii sanatosi, prezenta unei infectii minore nu constituie, totusi, o contraindicatie pentru vaccinare. Varilrix este contraindicat la subiectii cu un numar total de limfocite mai mic dec�t 1 200/mm3 sau cu alte semne de incompetenta imuna celulara. Varilrix este contraindicat la subiectii cu hipersensibilitate sistemica la neomicina, dar antecedente de dermatita de contact la neomicina nu constituie o contraindicatie. Varilrix este contraindicat �n cursul sarcinii (a se vedea \"Sarcina si alaptare\").

Precautii:
Dupa reconstituire, Varilrix trebuie administrat imediat. Alcoolul si alti agenti dezinfectanti trebuie lasati sa se evapore de pe piele �naintea injectarii vaccinului, deoarece pot inactiva virusul. Ca si �n cazul tuturor vaccinurilor injectabile, un tratament medical adecvat trebuie sa fie �ntotdeauna la �ndem�na pentru posibilele cazuri de reactii anafilactice aparute �n urma administrarii de vaccin. Din aceasta cauza, persoana vaccinata trebuie sa ram�na sub supraveghere medicala timp de 30 de minute de la vaccinare. Varilrix nu se administreaza intradermic. �n nici un caz Varilrix nu trebuie administrat intravenos. Sarcina si alaptare: Se contraindica administrarea de Varilrix femeilor �nsarcinate. �n plus, sarcina trebuie evitata timp de trei luni de la vaccinare (a se vedea \"Contraindicatii\"). Nu exista date privitoare la administrarea vaccinului la femeile care alapteaza.

Reactii adverse:
Subiecti sanatosi. Varilrix este un vaccin cu o foarte mica reactogenitate la toate grupele de v�rsta. Reactiile locale sunt de obicei usoare si tranzitorii. �n cursul studiilor clinice cuprinz�nd peste 1500 subiecti (9 luni - 12 ani) dintre reactiile generale, eruptiile papulo-veziculare au fost raportate la mai putin de 4% dintre persoanele vaccinate. Majoritatea are loc �n primele trei saptam�ni de la vaccinare, iar numarul mediu al leziunilor este sub zece. Temperatura de peste 37,5C (axilar)/38C (rectal) s-a raportat la aproximativ 5% dintre subiecti �n decursul unei perioade de supraveghere de sase saptam�ni de la vaccinare. �ntr-un studiu dublu-orb de supraveghere, de patru saptam�ni, controlat prin placebo si cuprinz�nd 513 copii cu v�rste �ntre 12-30 luni, nu a existat o diferenta semnificativa �n ceea ce priveste incidenta simptomelor la subiectii ce au primit vaccin sau placebo. �n studii clinice (cu schema de 2 doze) si implic�nd adolescenti, nu s-a raportat nici o eruptie papulo-veziculara la cei vaccinati. Incidenta simptomelor generale legate de vaccinare, cum sunt cefaleea, febra, paresteziile si oboseala, a fost egala sau mai mica de 2,5% dupa fiecare doza. Reactogenitatea dupa cea de-a doua doza nu a fost mai crescuta dec�t dupa prima doza si nu a fost observata nici o diferenta �n ceea ce priveste reactogenitatea la subiectii initial seropozitivi sau seronegativi. Pacienti cu risc crescut: Reactiile la locul inocularii sunt de obicei moderate. Eruptiile papulo-veziculare, rar �nsotite de febra usoara sau moderata, au aparut �ntr-un interval de c�teva zile p�na la mai multe saptam�ni de la vaccinare. Aceste reactii au aparut la mai putin de un sfert dintre pacientii cu leucemie. Eruptiile au fost �n general usoare si tranzitorii. Ele au avut tendinta de a aparea la pacientii leucemici mai imunodepresati, cum au fost cei aflati sub chimioterapie de �ntretinere. Aparitia acestor eruptii nu a influentat starea clinica a pacientilor. Nu exista dovezi ca vaccinarea ar putea duce la aparitia de reactii adverse �n cursul bolii de baza.
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Noi 08, 2009 11:35 pm

Multumesc mult pentru informatii
Acum daca vladutu a facut varicela, mai are sens vaccinul sa-l fac? cand se face bine?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Dum Noi 08, 2009 11:39 pm

Nu mai are nici un sens sa-l faci !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Noi 09, 2009 12:11 am

Ma gandeam eu ca numai are sens sa-l fac, daca stiam fetele de el asa ca cele care nu a-ti facut mergeti si faceti ca e tare greu primele zile astea ale saptamani e cam nasol saptamana viitoare sa se domoleasca.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de stefania la data de Lun Noi 09, 2009 2:21 am

fetelor voi ati facut copiilor acel vacc.Prevenar care este optional si se face la 4 doze la 2,4,6 si 18 luni?
nu stiu ce sa fac daca merita facut sau nu..mai ales ca o doza csota 300 RON....
stefania
Scolar
Scolar

Pisica
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Noi 11, 2009 10:42 am

eu l-am facut dar in trei doze. 7,9 si 12 luni. consider ca toate vaccinurile sunt bune, dar fa asa cum consideri ca e bine pentru copilul tau. nu a avut nicio reactie adversa. am facut si rotarixul si urmeaza si altele optionale.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Noi 11, 2009 10:09 pm

prevenarul l-a facut si vladutu dar numai stiu daca in atatea doze

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de stefania la data de Mier Noi 11, 2009 11:55 pm

multumesc fetelor de raspuns....
stefania
Scolar
Scolar

Pisica

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Joi Noi 12, 2009 8:03 am

Stefania eu Iuliei i le-am facut pe cele care se fac obligatorii......eu am o retinere in privinta vaccinurilor noi ,vrea sa cunosc reactiele dupa 5 ani nu cele care le-a avut imediat dupa vaccin .....si nu stiu daca a trecut 5 ani de cand au aparut!
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Joi Noi 12, 2009 11:56 am

vaccinurile gratuite i le-am facut(cele din carnetel)..la 12 luni am cumparat vaccinul ..nu mai stiu cum ii zice acum..dar tot cum scrie in carnetel.

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de simi la data de Lun Ian 18, 2010 1:59 am

Mihnea a facut doar vaccinurile obligatorii, ii dau dreptate lui Giani in legatura cu cele optionale,un medic pediatru m-a sfatuit in acest sens ,sa-i fac doar vaccinurile obligatorii de stat si nimic mai mult.
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ondrio la data de Lun Ian 18, 2010 4:36 am

Si eu tot vaccinurile obligatorii i le-am facut Stefaniei,atat.
ondrio
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Lun Ian 18, 2010 10:21 am

la 2 ani jumatate(30 luni) mai scria in carnetel ca se face un vaccin, si ultimul pana la scoala...nu l-am mai facut ca nu se mai face ..deabia la 4 ani....voi o sa le faceti ..cele care nu i-au facut copiilor la 30 luni?

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Mar Ian 19, 2010 5:58 am

Noi l-am facut la 2 ani jumatate. Urmatorul va fi la scoala.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de cristelc la data de Mier Ian 20, 2010 2:46 am

si Andra a fcaut tot vaccinurile obligatorii doar atat
Gaby asa mi-a spus si mie medicul dupa ce am facut vaccinul de 15 luni ca ce de 30 nu se mai face dar parca a zis ca s eface la 4 ani...daca nu ma insel....
eu ma tot gandesc daca sa ii fac vaccinul pe care l-a pus Giani mai sus ca ultima data cand am fost la gradi era un copil cu varicela...si pana ajungem noi la gradi mai e o luna si ceva...acelui copil i-ar trece dara daca or fi luat si alti...nu stiu ce sa fac...voi ce ati face in locul meu?
cristelc
Scolar
Scolar

Maimuta
Data de inscriere : 06/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: