Laptele matern

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Laptele matern

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Mier Noi 04, 2009 11:45 pm

Laptele matern - De ce alimentatia la san este importanta?

1) Compozitia sa biochimica este cea adecvata nevoilor si capacitatilor enzimatice ale nou-nascutului si sugarului.

Laptele matern are o concentratie crescuta in lipide si lactoza, iar osmolaritatea si mineralele sunt in concentratie mica, corespunzator cu nevoile sugarului. Compozitia formulelor de lapte pentru sugar este stabilita astfel incat sa se apropie cat mai mlt posibil de compozitia laptelui matern, in acest fel asigurandu-se aportul nutritiv optim pentru copil.

Principalul glucid al laptelui uman este lactoza (~90%).Lactoza are mai multe roluri foarte importante pentru sugar:
- Favorizeaza procesele fermentative si inhiba procesele de putrefactie care au loc in intestinul gros
- Stimuleaza absorbtia calciului
- Reprezinta sursa de galactoza pentru organism (lactoza este formata din glucoza si galactoza), galactoza fiind integrata ca atare in structura celulelor
- Este principalul component osmotic al laptelui uman, concentratia lui crescuta compensand concentratia scazuta de saruri, lucru foarte important intrucat echilibrul osmotic trebuie sa fie pastrat!

Alte componente glucidice ale laptelui uman sunt diversele glicopeptide, glicoproteine si ginolactoza, acestea fiind factori importanti de stimulare a florei intestinale caracteristice alimentatiei la san: lactobacilul bifidus. Bacilul bifidus are un rol foarte important in producerea de acid lactic si acid acetic. Rezultatul final este acela ca, la nivel intestinal, se creeaza un mediu nefavorabil, care nu permite dezvoltarea unor microorganisme ca Escherichia coli, Shigella, fungi. Un alt efect benefic al faptului ca scaunele copilului alimentat la san sunt acide este acela ca mediul acid intestinal accelereaza tranzitul intestinal.

Lipidele laptelui matern variaza foarte mult de la o femeie la alta. Structura lor le face usor de absorbit; de asemenea, in compozitia laptelui matern exista niste enzime (lipaze), care actioneaza asupra lipidelor si le aduce intr-o forma mai usor de absorbit la nivelul intestinului.

Concentratia de lipide a laptelui matern difera in functie de starea de nutritie a mamei si in functie de alimentatia ei in momentul respectiv.

In ceea ce priveste colesterolul, laptele de mama este mai bogat in acest constituent decat laptele de vaca. Acest lucru este important deoarece prematurii au nevoie de aport de colesterol din dieta intrucat ei nu-si pot sintetiza singuri cantitatea necesara, neavand o dezvoltare enzimatica corespunzatoare. De fapt, acest lucru este important pentru toti sugarii, deoarece se stie ca dezvoltarea mecanismelor de control ale nivelului de colesterol din sange depinde foarte mult de nivelul colesterolului din alimentatie. Astfel, prin alimentatia la san a sugarului, poate fi prevenita o eventuala hipercolesterolemie ulterioara.

Proteinele se gasesc in concentratie mai mica in laptele matern decat in laptele de vaca, ceea ce este benefic pentru sugar intrucat evita suprasolicitarea hepatica si renala. In laptele uman tipul principal de proteine sunt proteinele zerului (lactoserului), usor digerabile si responsabile, alaturi de lactoza, de scaunele mai moi ale sugarului hranit la san. In laptele uman, proteina de baza este albumina, in timp ce in laptele de vaca proteina principala este cazeina (si cazeina laptelui de mama difera de cea a laptelui de vaca, fiind mai usor digerabila). Cazeina, pe langa faptul ca aduce aminoacizi in alimentatie, mai are un rol foarte important si anume acela ca leaga calciul si fosforul, sporind in acest fel concentratia acestora in lapte.

Laptele uman este bogat in unii aminoacizi cum ar fi cisteina si taurina, insa este sarac in metionina, fenilalanina. Acest lucru este in acord cu dezvoltarea enzimatica precara a prematurului si prin aceasta previne dezvoltarea unor boli legate de incapacitatea de metabolizare a diferitelor substante nutritive.

Astazi se stie ca desi laptele de mama a marilor prematuri este adaptat nevoilor crescute ale acestora ( contine multe proteine, sodiu, clor, magneziu si fier), acest lapte este deficitar din punct de vedere al continutului in calciu si fosfor, favorizand aparitia osteopeniei (mineralizare osoasa insuficienta in timpul cresterii osoase), a rahitismului si a fracturilor prin depunere inadecvata a calciului. Din aceste motive, prematurii ar trebui sa primeasca lapte uman fortifiat (Emfamil Human Milk Fortifier) adaugat laptelui uman. O alta solutie ar fi ca prematurii sa primeasca formule de lapte pentru prematuri, sau sa li se suplimenteze aportul de calciu, fosfor, fier si vitamine.

Sarurile minerale si vitaminele: concentratia scazuta a laptelui de mama in sodiu, potasiu, clor calciu si magneziu face ca sugarul hranit exclusiv la san sa nu mai aiba nevoie de suplimentarea aportului ae apa.

La fel de important este si raportul dintre concentratiile calciului si fosforului din lapte. In laptele uman, acest raport este optim, favorizand o buna absorbtie a calciului.

Laptele uman, ca si laptele de vaca, are o concentratie mica in vitamina D, ceea ce face necesara suplimentarea acestei vitamine pana la varsta de 2 ani. Astfel se va realiza profilaxia rahitismului.

2) Laptele matern contine factori de aparare a organismului

Sistemul imun al nou-nascutului si sugarului este imatur, nu este capabil sa asigure prin propria functionare protectia impotriva infectiilor.

Care este mecanismul prin care laptele uman confera protectie? Sa presupunem ca mama a contactat infectia cu o anumita bacterie. La scurt timp, organismul mamei “fabrica” anticorpi impotriva respectivei bacterii, anticorpi care vor fi secretati si in laptele matern si astfel, prin hranirea sugarului la san, vor fi transferati si acestuia, asigurand protectia (desigur, pe o perioada limitata) impotriva germenelui respectiv.

Astfel putem spune ca imunitatea mamei protejeaza si copilul hranit la san, lucru foarte important deoarece astfel i se acorda sugarului ragazul de a-si dezvolta si matura propriul sistem imun, pentru a face fata singur agresiunilor din mediul extern.

Pe scurt, concluziile cele mai importante ar fi ca:
- la sugarii alimentati la san cel putin 4 luni, bolile diareice si alte boli gastrointestinale survin mult mai rar
- La sugarii alimentati la san cel putin 4 luni, infectiile respiratorii, infectiile urinare, enterita ulceronecrotica (EUN), septicemiile si meningitele apar mult mai rar, laptele de mama asigurand protectie impotriva multor bacterii si virusuri care determina aceste boli.

3) Laptele matern se adapteaza permanent nevoilor nutritive ale sugarului

Cum am mentionat si mai sus, laptele matern variaza de la femeie la femeie, iar la aceeasi mama variaza in functie de perioadele lactatiei, modificandu-si compozitia in functie de nevoile sugarului din fiecare perioada.

De asemenea, laptele matern prezinta variatii ale compozitiei pe parcursul aceleiasi mese, laptele de la sfarsitul suptului fiind mult mai bogat in lipide si proteine decat laptele de la inceputul suptului, fiind astfel mai satios.

4) Laptele matern contine factori de crestere
Factorii de crestere din laptele matern ajuta la dezvoltarea si maturarea functiilor gastrointestinale si ale tractului respirator.

5) Alimentarea sustinuta la san are efecte contraceptive

Efectele contraceptive sunt determinate prin actiunea prolactinei (hormonul responsabil de secretia laptelui) asupra ovarelor, a caror activitate o inhiba.

Efectul contraceptiv este maxim daca sugarul este alimentat numai la san pana la 6 luni, fara diversificare inainte de 4 luni si daca copilul suge si noaptea de mai multe ori.

Aceasta reprezinta o metoda contraceptiva potrivita mai ales pentru familiile care nu au acces la alte mijloace contraceptive si asigura refacerea rezervelor organismului matern intre doua sarcini succesive.

6) Laptele de la sfarsitul suptului este bogat in vitamina K

Se recomanda alimentatia precoce si frecventa la san, cu obtinerea laptelui din urma, bogat in vitamina K, sugarul fiind astfel protejat de efectele lipsei acestei vitamine din alimentatie si anume boala hemoragica a nou-nascutului (hipoprotrombinemia fiziologica).

7) In timpul alaptarii, se creeaza o adevarata legatura intre mama si sugar

Cool Alimentatia la san este comoda, practica si nu costa nimic!

Pentru a alimenta copilul la san nu este nevoie de biberoane,de sterilizarea acestora si mai ales nu este nevoie de alte formule de lapte care ar costa suplimentar.

Exista insa situatii in care apar si inconveniente si anume: prin laptele uman pot fi transmise copilului anumite boli precum citomegalovirusul (CMV), herpesul, rubeola, hepatita B, HIV.

De asemenea, medicamentele pot trece prin laptele matern si la copil, astfel incat este necesara maxima prudenta in administrarea acestora. Este bine ca de fiecare data cand mamei i se administreaza un medicament acest lucru sa se realizeze la recomandarea si sub controlul medicului, deoarece unele medicamente pot avea consecinte devastatoare asupra copilului alimentat la san!!!

De asemenea, este interzis alcoolul in cantitate mare. Un pahar de vin sau bere sunt permise, insa numai ocazional.

Cafeaua, bauturile cu cofeina, ceaiul si ciocalata agita copilul si de aceea pot fi consumate numai ocazional si cu moderatie de catre mama care alapteaza la san.

Tutunul ar trebui interzis deoarece scade productia de lapte si diminueaza reflexul de expulzie a laptelui. Este indicat ca sugarul si copilul in general sa nu inhaleze fum de tigara!

AdinaCarla
Student
Student

Cal
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Vin Noi 06, 2009 8:07 am

n-am avut bucuria sa alaptez...cel mult 2 saptamani si astea cu dureri ingrozitoare

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Sam Noi 07, 2009 12:49 pm

Dupa ce am nascut-o pe Gabi nu m-am bucurat prea mult de acest dar: "laptele matern". Am alaptat 20 de zile dar si cu complecatre pe langa...si brusc am pierdut laptele.

Acum de cand am nascut-o pe Flavia pot spune ca am simtit ce inseamna intradevar acest dar. Am facut si tratament pentru stimularea si imbunatatirea secretiei laptelui pentru ca in prima luna bebelina a luat doar 700g in greuate si cerea des la san..uneori chiar si din ora-n ora. Dupa tratament a luat mai bine in greuate si acum suge la 3-4 ore.
Nu as fi crezut vreodata ca poti fi asa de fericita atunci cand ti propriul pui la san si el suge cu ochisorii inchisi si cu manutele cuprinzand sanul. De multe ori ma " trezesc" lacrimand cand o am pe Flavia la san...asa mare este emotia care ma incearca.
Sunt fericita si ma rog la DD sa am lapte atat cat este nevoie.

Ultima editare efectuata de catre AdinaCarla in Dum Feb 21, 2010 10:46 pm, editata de 1 ori
AdinaCarla
Student
Student

Cal

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Sam Noi 07, 2009 1:18 pm

ma bucr Adina ca ai placerea asta! sper sa am si eu la urmatorul bb

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Noi 11, 2009 10:46 am

inca alaptez si este cel mai bun lucru. vreau sa alaptez pana pe la doi ani.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Noi 11, 2009 10:06 pm

Ma bucur bambi si bine ai venit pe forum te asteptam si la timp liber sa ne spui cate ceva despre voi

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Joi Noi 12, 2009 10:57 am

eu as alapta copilul pana la 3 ani daca as putea

Bambi, cat are bebe tau?

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin Noi 13, 2009 12:24 am

Legat de alaptare
Curs+de+alaptare+si+ingrijire+a+copilului+mic.pdf

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Joi Dec 10, 2009 12:31 am

Cum va stimulati lactatia si cum o pastrati???
In prima luna dupa ce am nascut-o pe Flavia era tot timpul agitata si ar fi stat non stop la san. Poate nu se satura m-am gandit eu si atunci am vorbit cu doctorita din spital de la noi nascuti cu care am pastrat legatura si mi-a recomandat sa fac tratament cu GALAFOR...capsule. Nu am putut lua ceai de anason deoarece este contraindicat la problemele mele de stomac. Dupa ce am inceput tratamentul cu Galafor s-au vazut imediat rezultatele...bebelina mea s-a mai linistit si incepuse sa pape doar le 3 ore. Mi s-a spus sa fac acest tratament cat timp alaptez dar acum de aprox o luna nu am mai luat capsule ca nu a mai fost nevoie...am laptic destul de mult zic eu ca daca nu papa bebelina dupa 3 ore imediat se intaresc si incep sa curga precum un robinet care nu a fost inchis bine.
Ma bucur ca am aflat de acest tratament si nu am introdsus laptele praf....am preferat sa dau mai bine 30roni pe o cutie pe luna decat sa dau pe o cutie de lapte praf la doua zile.
AdinaCarla
Student
Student

Cal

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Joi Dec 10, 2009 1:58 am

ma bucur adina ca ai laptic, la urmatorul bb pe tine te voi intreba de toate legat de alaptare, vad ca ai devenit experta Very Happy ...si ai dreptate, de ce sa dai bani pe lapte praf cand poti da pe altceva mai util...eu cumparam la saptamana laptele praf...cutia si saptamana..am strans linguritele sa se joace niko cu ele...am asa multe..si mai ma amuz cu sotul..uite sa numaram banii...300..600...si asa la fiecare lingurita lol! ...dar nu-mi pare rau, am un copil voios si sanatos!

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de mary83 la data de Joi Mar 25, 2010 9:30 am

pe bianca am alaptato pana la 1 an si 2 luni si pe gemenii inca ii mai alaptez sa vad cat timp mai am
mary83
Sugar
Sugar

Mistret
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ruxandra la data de Vin Apr 09, 2010 8:46 am

Si eu am avut probleme cu lactatia. In luna a doua nu a luat in greutate decat 100 de grame si a trebuit sa introduc supliment de lapte praf. La inceput nu am vrut nicicum, imi era frica ca o sa pierd de tot laptele, dar pana la urma nu am avut de ales. Insa intotdeauna il puneam mai intai sa suga si abia apoi ii dadeam supliment.
Am baut si ceaiuri, am luat Galactogil, iar apoi am descoperit Galafor-ul, care si mie mi s-a parut foarte bun.

Nu m-am lasat si dupa ce am vazut ca Victor a inceput sa ia normal in greutate, am scos treptat suplimentul. Doar seara cand aveam lapte mai putin ii mai dadeam, iar intr-o perioada nu i-am mai dat deloc.

L-am alaptat pe Victor pana la un an si doua luni.

La urmatorul copil, sper sa alaptez exclusiv.
ruxandra
Prescolar
Prescolar

Dragon
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Vin Apr 09, 2010 9:33 am

mary83 a scris:pe bianca am alaptato pana la 1 an si 2 luni si pe gemenii inca ii mai alaptez sa vad cat timp mai am
sper sa ai pana vor avea cel putin 2 ani

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de niconor la data de Vin Apr 09, 2010 10:13 am

Si eu o alaptez pe Ana Maria acum la 1 an si 2 luni.
Ii multumesc lui DD ca am avut si am suficient lapte si n-a fost nevoie sa-i suplimetez cu lapte praf.
E foarte dependenta de tzitzi si sper sa-i mai pot da cateva luni bune. Eu am un sentiment minunat cand o tin la san, imi e atat de draga si nu ma satur privind-o. Cand o vad jucandu-se mi se pare mai mare, dar cand o tin la san am impresia ca timpul a stat in loc si-mi aminteste de puiul de om pe care l-am adus de la spital in urma cu un an si ceva.

________
Lilypie - Personal picture
niconor
Licean
Licean

Sarpe
Data de inscriere : 02/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Vin Apr 09, 2010 10:39 am

Ce frumos scrii Nico, sper ca la urmatorul sa am acelasi sentiment , sa ma bucur din plin de alaptat...

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat