Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Imunitatea la copii

+6
oana
fluturas
Gabyy
roberta
simona parfene
giani
10 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Dum Noi 15, 2009 11:56 pm

simi a scris:
carmen a scris:Mama cate sunt 4 chestii extrcatele astea ce sunt de fapt? siropuri? sa ma destept si eu nitel acum Imunitatea la copii - Pagina 2 Confused Imunitatea la copii - Pagina 2 Icon_redface
Carmen nici eu nu stiu prea bine procesul tehnologic, cred ca este obtinut prin macerare sau presat la rece, sau poate si sirop!
Dana ne poate spune sub ce forma sunt.
Sunt obtinute prin macerare, se numesc produse gemoterapice, si sunt sub forma de picaturi.
Eu ii dau lui Iani cate 1ml+jumatate pahar apa din coacaze negre si macese si 15 picaturi+jumatate pahar apa din extractul de brad. Coacazele negre dimineata, macesele la pranz si extractul de brad seara.Asa mi-a spus doctorita.

E foarte important sa le dati impreuna cu jumatate pahar apa! Asa isi fac efectul cum trebuie.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de giani Mar Noi 17, 2009 4:22 am

nasol ,inseamna ca eu nu pot sa-i dau Iuliei ca nu o sa-mi bea apa la comanda!
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mar Noi 17, 2009 5:53 am

Giani, nici macar un sfert de pahar nu bea? Da-i cu paiul, poate o atrage mai mult...sau asteapta sa i se faca sete si ii dai si siropelele :) Glumesc.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de giani Mar Noi 17, 2009 8:17 am

pai cu paiul ii dau cand nu vrea ceva sa bea Imunitatea la copii - Pagina 2 Icon_biggrin .........oricum ea nu bea atata apa odata ,o sa incerc ii zic ca este cu medicament si asa poate!
multumesc de sfat!
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Gabyy Mar Noi 17, 2009 8:52 am

si eu ii dadeam o perioada lui Niko siropele de la plafar, dar nu au avut efect la noi...pana la urma tot cu medicamente farmaceutice a trecut...zic eu....ca nici alea nu-si mai faceau efectul...oricum niko papa miere cu lingurita, daca ar putea pe toata odata, ceai cu lamaie ..ii zic ca e suc lol! ....pastilute inghite daca ii dau....acum ii dau doar vitamina c pe langa lamaie si miere..atat...acum 3 zile incepuse sa-i curga nasul, iam dat nurofen si panadol, ia trecut ...o pastea o raceala daca nu ii dadeam la timp..
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de giani Mar Noi 17, 2009 9:42 am

pe Iulia nu pot sa o pacalesc sa bea lamaie cu miere ...eu i-am facut cu apa ,foarte bun ,mai bun ca si sucul dar a luat cateva inghitituri si gata ..si asta cu paiul !
ii mai dau sirop de brad ,pe asta il vrea !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de simi Mar Dec 08, 2009 7:24 am

Azi am terminat prima cura cu acest tratament de coacaz, brad si macese si ma bucur ca a avut efect benefic la Mihnea.Dupa cum va spuneam cum l-am dus pe Mihnea la gradi dupa acea minivacanta incepuse sa tuseasca ,dar dupa cateva zile tusea i-a disparut brusc. Vreau sa fac o pauza de o saptamana chiar doua dupa care reincepem tratamentul.
Dana ai intrebat-o pe dna doctor despre durata tratamentului?
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Gabyy Mar Dec 08, 2009 7:28 am

o sa incerc si eu daca la voi a avut efect! sper sa aibe si la noi de data asta..
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de simi Mar Dec 08, 2009 7:38 am

Gaby chiar te rog sa incerci pentru mihnea a fost etraordinar! extractul de brad ajuta la la cresterea armonioasa si mentine integritatea smaltului dentar.
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Gabyy Mar Dec 08, 2009 9:59 am

Simi, poti da un copy si paste aici?(sau quote) sa stiu exact ce as putea sa-i dau..am citit in urma dar sunt cam...confuza Very Happy
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mar Dec 08, 2009 11:44 am

simi a scris:
Dana ai intrebat-o pe dna doctor despre durata tratamentului?
Imi cer mii de scuze, dar nu am vorbit pana acum. Eu nu am numarul ei, il are sotul meu, iar el a fost mai tot timpul plecat si agitat cu masina de spalat si nici nu am apucat sa-i spun s-o sune.
Sper sa-mi amintesc maine.
Oricum, eu ii dau lui Iani de cateva saptamani, fara sa fac pauza....sper sa nu fi gresit.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mar Dec 08, 2009 11:52 am

Gabyy a scris:Simi, poti da un copy si paste aici?(sau quote) sa stiu exact ce as putea sa-i dau..am citit in urma dar sunt cam...confuza Very Happy
Gabi, iti spun eu ce si cum ii dau lui Iani.

- Dimineata - 1 ml extract de coacaz negru + jumatate pahar de apa
- 5 picaturi tinctura de propolis
- Pranz - 1 ml extract de mladite de maces + jumatate pahar de apa
- Seara - 15 picaturi de extract de muguri de brad (cam 1 ml inseamna) + jumatate pahar de apa
- 5 picaturi tinctura de propolis

Am observat acum ca in articolul pus de Simona pe pagina anterioara, scrie ca bradul se da la pranz si macesul seara....mie mi le-a spus invers...nu stiu daca are vreo importanta.
Si la noi a dat roade, asa ca poti sa-l incerci si tu la Niko.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de simi Mar Dec 08, 2009 8:51 pm

Dana , nici eu nu cred ca are vreo importanta ordinea , observ ca ca si-a facut efectul la baietii nostri, eu am respectat ce scria in articol , nu stiam cum sa-i dau altfel. Eu l-am intrerupt pentru ca asa scrie in articol , am mai citit si pe diverse site-uri ca e bine sa fie intrerupt o saptamana - doua si apoi reluat pentru ca altfel se obisnuieste organismul cu ele si nu mai da rezultate.
Nu e urgenta Dana, suni cand ai tu timp , vreau doar sa stiu asa orientativ.
Gaby asa i-am admnistrat lui Mihnea tratamentul:
Dimineata - 10 picaturi coacaz negru intr-un sfert pahar de apa

- Pranz - 10 picaturi muguri de brad intr-un sfert pahar de apa
- Seara - 10 picaturi de extract de mladite de macese intr-un sfert
Toate aceste extracte se dau cu o junatate de ora inainte de masa
Suplimentar i-am dat dimineata si seara o cana cu ceai din amestec de soc , muguri de pin si cimbrisor cu miere , 2-3 picaturi de lamaie si 3 picaturi de propolis.
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mier Dec 09, 2009 1:04 am

Simona, am sunat in dimineata asta doctorita. E cum ai spus tu Imunitatea la copii - Pagina 2 Icon_biggrin
Adica:
- macesele, tinctura de propolis si coacazele negre se dau intre 10 si 20 de zile pe luna, restul zilelor din luna pauza
- bradul se da non-stop in toate lunile cu R, pentru ca este inlocuitor pentru Vigantol/Cipcal....ce dadeati voi la copii (deci contine vit.D3)

Tratamentul asta, cu pauzele de rigoare, se face in anotimpurile reci (toamna, iarna, primavara).
Daca copilul raceste, atunci nu se mai face pauza in tratament pana raceala trece.
Asta a spus doctorita azi.

Tinand cont ca eu ii dau lui Iani de vreo 3 saptamani, fara pauza, incepand de azi nu ii mai dau, pana la inceputul lui ianuarie. Ii mai dau doar bradul. Eu ii dadeam Cipcal lui Iani inainte de acest tratament, dar l-am intrerupt cand am inceput sa-i dau siropelele astea.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de simi Mier Dec 09, 2009 1:07 am

Merci mult Dana , atunci o sa-i dau si eu bradul in continuare, mai ales ca eu nu i-am mai dat vigantol de la 2 ani jumate.
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mier Dec 09, 2009 1:17 am

Simona, dar de ce nu i-ai mai dat vit.D3 de la 2 ani jumatate? Ca asta se da perioada mai lunga, deoarece ajuta la intarirea sistemului osos. Doctorita lui Iani (nu asta cu siropelele, ci doctorita lui de familie) mi-a spus sa-i dau Cipcalul pana aproape de intrarea la scoala. Eu i-am dat Vigantol lui Iani pana la 1 an si 4 luni cand, putin speriata ca avea fontanela cam mare, am intrebat-o pe doctorita ce sa fac. Mi-a spus ca Vigantolul e apa de ploaie si nu il ajuta inseamna, asa ca mi-a recomandat Cipcal. In 2 luni de la inceperea trat.cu Cipcal fontanela s-a inchis complet. Si nu numai atat, dar i s-au indreptat picioarele cam in 3 luni de la inceperea tratamentului! Deci, diferenta mare intre Vigantol si Cipcal.
Deci, eu zic sa dai lui Mihnea picaturile de brad, ca ii fac bine cu siguranta.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de simi Mier Dec 09, 2009 1:24 am

Asa este Dana , si eu cred ca am gresit pentru ca nu i-am mai dat .
Doct de fam mi-a zis ca nu mai are rost si eu am ascultat-o , ca i s-a inchis fontanela foarte bine si se da doar pana la 2 ani jumat.
simi
simi
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 717
Data de inscriere : 07/11/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mier Dec 09, 2009 2:02 am

Da, stii si tu, Simona, ca fiecare doctor are parerile lui...nici nu stii care are dreptate Imunitatea la copii - Pagina 2 Icon_biggrin
Mie asa mi-a spus doctorita, asa am facut.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Gabyy Mier Dec 09, 2009 10:30 am

multumesc de informatii, acum notez si cand iau banii direct la plafar merg...nici eu nu i-am mai dat vigantol dela 2 ani si ceva..de la 1 an jum i-am dat in loc de vigantol vigantolette tablete..
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de cristelc Mier Dec 09, 2009 11:02 am

eu nu i-am dat Andrei nimic pt imunitate si vigantolul pe la 1 an si 2-3 luni l-am oprit ca mi-a zis dr ca i s-a inchis fontanela si nu mai e nevoie
as fi vrut sa ii dau septilin ca am auzit mai multe mamici multumite de el dar mai mult de pofta de mancare i l-as fi dat dar mi-a zis sotul ca daca n-are nevoie de ce sa ii dau si am uitat ...acu ca am citit pe aici parca iar as vrea sa ii dau ca vad ca voi le dati multe...
cristelc
cristelc
Scolar
Scolar

Maimuta
Mesaje : 524
Data de inscriere : 06/12/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Gabyy Mier Dec 09, 2009 11:19 am

Cris eu nu ii dau nimic acum de imunitate..asta vara la recomandarea medicului bronho vaxon, atat...si anul trecut in iarna i-am dat picovit multivitamin, ca nu avea de unde lua , fructe mai rar la ea..dar acum ca tuseste si e racita as incerca metoda naturista.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mier Dec 09, 2009 1:44 pm

Observ ca voua la toate v-a spus sa nu mai dati Vigantol dupa inchiderea fontanelei....numai mie nu.
Totusi constat ca doctorita asta cu siropelele mi-a spus sa dau acest sirop de brad pe termen lung, ca este inlocuitor de Vigantol/Cipcal......deci, totusi, au inca nevoie de vit.D3. Eu asta inteleg, nu?
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de cristelc Joi Dec 10, 2009 12:52 am

da Dana asta inteleg si eu din ce spune dr ta...ca inca au nevoie...mie insa mi-a zis ca daca mananca lapte destul si iaurturi...lactate in general atunci e ok plus ca atunci cand ii iese cate un dinte ii dau o data pe zi calciu lactic pisat in lapticul ei ca sa o ajute sa iasa mai repede...cand o sa mai ajung la pediatra am sa o intreb despre asta
cristelc
cristelc
Scolar
Scolar

Maimuta
Mesaje : 524
Data de inscriere : 06/12/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Daniela_Ep Joi Dec 10, 2009 1:42 am

Ma rog, lactate/branzeturi mananca si Iani, dar astea contin Ca, Vigantolul/Cipcalul contin D3, care ajuta la fixarea calciului.
Dar, repet ce am mai spus - fiecare medic e cu tratamentul lui. Ce conteaza cu adevarat este ca ai nostri copii sa fie sanatosi, nu?
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Gabyy Joi Dec 10, 2009 2:57 am

pe mine dr fe fam ma trimitea la mare si la mult soare cu fata in locul vigantolului Imunitatea la copii - Pagina 2 435992
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Imunitatea la copii - Pagina 2 Empty Re: Imunitatea la copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum