Cum abordati problema sexului?

In jos

Cum abordati problema sexului?

Mesaj Scris de giani la data de Dum Noi 01, 2009 6:45 am

Cum si mai ales cand credeti ca este bine sa abordati subiectul despre sex cu copilul ?Ce este bine sa stie sau ce nu este bine sa stie ?
Silviu este deja cu gandul la fete dar nu stiu cat stie el despre sex ......eu am incercat sa-i mai explic pe ocolite ...nu stiu cum ar trebui sa procedez!
giani
Student
Student

Tigru
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Re: Cum abordati problema sexului?

Mesaj Scris de tea_ioana la data de Dum Noi 01, 2009 11:15 am

Giani dupa cum stii putine de aici avem experienta cu varsta lui Silviu.
dar stiu ca si eu m-am gtandit de multe ori ce voi face cand ma v-a intreba Ariel tot felul de lucuri despre sex
parerea mea este ca trebuie sa le afle de la parinti si cat mai adevarate si spus in cuvinte frumoase. ptr ca el v-a auzi de la altii si v-a invata ce i0au spus altii. tot felul de porcarii sau lucruri neadavarate.
de asta parerea mea e ca mai degraba ii spun si ii explic totul , si asa stiu ca a invatat ceea ce este corect.
si inca ceva, cres ca nu trebuie sa fii inchis si rusinos la acest subiect cu copilul.
ca el trebuie sa aiba incredere si sa vina sa vorbeasca si sa te intrebe pe tine nu pe altii care cine stie ce prostii ii mai baga in cap.
succes... sper sa iti fi fost de ajutor
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 7:23 am

Tea multumesc pt sfaturi ...eu incerc sa discut cu el dar el se rusineaza.....chiar astazi am discutat cu el despre o colega de scoala......azidimineata am vazut pe geam la el scris Andreea ,el a scris aseara cu degetul nicdecum nu s-a gandit ca o sa se vada ...cand a venit de la scoala el l-am intrebat ca o place pe Andreea ,binenteles ca el se eschiva ,nu nu ....si apoi i-am zis ca nu trebuie sa te rusinezi si intr-un tarziu mi-a zis "bine ,bine o plac pe Andreea" eu l-am felicitat ca are gusturi bune ,este frumoasa si invata bine !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Lun Noi 02, 2009 7:44 am

Giani, mai degraba l-ai incuraja pe sotul tau sa poarte o discutie pe aceasta tema cu Silviu, ca de la barbat la barbat.. e firesc oarecum sa se rusineze de tine
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 7:49 am

simona parfene a scris:Giani, mai degraba l-ai incuraja pe sotul tau sa poarte o discutie pe aceasta tema cu Silviu, ca de la barbat la barbat.. e firesc oarecum sa se rusineze de tine

Simona cu sotul se rusineaza si mai tare ,ii este teama sa-i spuna de multe ori si ce-l deranjeaza ,numai ce-l aud "hai spunei tu lui tati" ,as ar fi normal dar sotul este un specimen iesit din comun Very Happy
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Lun Noi 02, 2009 7:54 am

atunci, incearca sa discuti tu, direct, cerandu-i sa nu se rusineze pentru ca e normal sa afle anumite lucruri si ca tu nu vrei decat sa il ajuti sa inteleaga aceste lucruri... zic si eu, incercand sa ma pun in situatia ta...
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 8:06 am

Simona ,cam asta vreau .........eu chiar i-am facut lipeala cu o fata pe mess ,ii placea de ea dar nu stia ce sa vb cu ea,asa ca am scris eu pe mess in locul lui ,binenteles cu el langa mine ...am zis ca asa ii dobandesc incredere ,dar se pare ca nu este suficient .........nu pot sa zic ca este chiar rusinos de ex la baie nu se rusineaza de mine dar cand vine vb de fete are anumite retineri ,iar problema sexului am incercat sa o abordez cu ceva timp in urma dar parea ca este pe langa problema asa ca nu am mai continoat!
multumesc pt sfaturi!
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Vin Noi 06, 2009 8:42 am

cred ca oricarui copil chiar si mai mare decat Silviu ii va fi rusine sa vorbeasca cu parintii despre sex...acum sincer...cate dinte voi ati vorbit cu parintii liber despre sex?...eu cu tata niciodata, nici nu indrazneam, iar cu mama saraca...singura ne zicea sa avem grija ca baietii sunt golani si cauta numai sa se distreze...sa avem grija ...chestii deastea...dar nici decum mai amanuntit, chiar daca stiam ca am incredere sa-i spun orice...tot rusinea invingea...

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Vin Noi 06, 2009 9:21 am

da Gabyy dar erau alte vremuri ..........eu consider ca un parinte trebuie sa fie si prieten cu, copilul.!
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Vin Noi 06, 2009 11:10 am

asa e ...sa vedem cum vom reusi sa le fim prieteni in adolescenta.....atunci sunt hormonii aia rebeli in care au impresia ca esti impotriva lor chiar daca le zici ceva de bine ...ei o sa aibe impresia ca esti impotriva lor......cred ca trebuie sa invatam sa ii ascultam ce au de zis pana la capat.Vom vedea , mai e pana atunci la mine

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de iazmin la data de Sam Noi 07, 2009 12:08 pm

Nici eu nu indraznesc sa-i spun Laurei unele lucruri,si cu toate ca ar trebui sa o pregatesc,ma intrebat odata ce fac eu cu tampoanele si i-am zis ca o sa discutam cand ramnem amandoua acasa acum ori a uitat ori evita sa ma intrebe nu stiu.Dar nu stiu cum sa-i spun sa nu se sperie sa nu creda altceva..........nu stiu timpul le va rezolva zic eu.Nici eu nu am stiut nimic de la mama am aflat de la colegele care erau mai mari.Fetelor care aveti fetite marisoare voi cum ati procedat.Presupun ca ma incadrez bine cu subiectul acesta ....si nu este off topic
iazmin
Scolar
Scolar

Maimuta
Data de inscriere : 27/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Sam Noi 07, 2009 1:02 pm

Gabyy a scris:cred ca oricarui copil chiar si mai mare decat Silviu ii va fi rusine sa vorbeasca cu parintii despre sex...acum sincer...cate dinte voi ati vorbit cu parintii liber despre sex?...eu cu tata niciodata, nici nu indrazneam, iar cu mama saraca...singura ne zicea sa avem grija ca baietii sunt golani si cauta numai sa se distreze...sa avem grija ...chestii deastea...dar nici decum mai amanuntit, chiar daca stiam ca am incredere sa-i spun orice...tot rusinea invingea...
Asa este gabi, generatia noastra nu am comunicat cu parintii nostrii astfel de intimitati.
Mie una mi-ar fi placut sa-mi fi spus mama mai multe, nu sa le aflu de la prietene. Sper eu sa ma descurc mai bine si sa pot purta astfel de conversatii deschise cu fetele mele.
AdinaCarla
Student
Student

Cal

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Sam Noi 07, 2009 1:45 pm

Iazmin, faza cu tampoanele,...Niko mereu intra peste mine in baie...si m-a vazut odata si intreaba ..ce pui mami? si iam zis clar, tampon mami...de ce? intreaba si iam zis ca mami e mare si are..cm . cand va fi si ea mare va pune si ea tampon...iam explicat normal, nu ca la un bebelus ..si vrea si ea tampon cand ma vede pe mine ...cred ca fac bine , nu vreau sa ma ascund, bine acum nu stau sa ma vada ea mereu, dar asa s-a intamplat sa ii explic la 2 ani si veca ai ei cum sta treaba cu tampoanele...nu o sa ma feresc niciodata daca intreaba chestii din astea.... ...eu cred ca trebuie sa le vorbim ca parinti fara rusine...nu cred ca laura e prea mica sa nu inteleaga daca ii zici in mare cum sta treaba.....asa nu te mai intreaba si a doua oara ..parerea mea e sa ii rasunzi sincer la orice te intreaba...nu lasa pe alta data ca poate nu o sa mai vrea sa intrebe fata de rusine si poate nici nu o sa aibe chef sa te aasculte cand vrei tu...parerea mea

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de ondrio la data de Sam Dec 05, 2009 7:29 am

Eu discut cu elevii mei probleme de genul asta,dar sunt constienta ca una e sa fii profesor si sa stai de vorba cu ei si alta e sa le fii parinte..acum mi-e oarecum usor sa vorbesc despre asta.La orele de dirigentie mai ales le explic toate avantajele si dezavantajele de a incepe viata sexuala,le raspund ,atat cat pot,la intrebari,ii sfatuiesc sa mearga la cabinetul de planning familial...si,evident,sa stea de vorba cu parintii.Mereu le zic ca pe parinti ti-i mai educi si tu,adolescent fiind,in acest sens;paote si ei vor sa abordeze acest subiect,dar le e greu,cum le e greu si lor,copiilor...
In ceea ce priveste problema asta ca parinte...cred ca tot discutiile deschise au efect.Mama a fost deschisa cu mine si am discutat cu ea despre asta intotdeauna,cu tata a fost mai greu,dar stiu ca afla tot ce trebuia de la mama.
ondrio
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Dum Dec 06, 2009 10:55 pm

Gabyy si Iulia este prezenta cu mine in baie ......nu ma feresc de ea ........m-a intrebat de ce-mi pun si i-am spus ca plange puta lui mami ..........a zis ca vrea si ea ,i-am explicat cand o sa creasca mare o sa-i planga si ei puta si atunci isi pune !
Lil ,eu i-am spus lui Silviu despre CM cand era in clasa a 3-a ,ma tot intreba pt ce se folosesc tampoanele ,la inceput mi-a fost rusine sa discut cu el si intr-un final i-am explicat ,a reactionat destul de bine s nu mi s- parut sa fie surprins !
La mine este mai greu la partea cu sexul ,eu tot incerc sa-l descos daca stie ceva ,pare ca nu stie dar nici nu intreaba mai mult !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Lun Dec 07, 2009 8:04 am

giani a scris:Gabyy si Iulia este prezenta cu mine in baie ......nu ma feresc de ea ........m-a intrebat de ce-mi pun si i-am spus ca plange puta lui mami ..........a zis ca vrea si ea ,i-am explicat cand o sa creasca mare o sa-i planga si ei puta si atunci isi pune !!

lol! ce explicatie lol! ..nici nu imi trecea prin cap Very Happy ..dar n-a inceput Iulika sa planga , ca nu vrea sa-i planga....?ha ha..a mea cred ca plangea lol!

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de ondrio la data de Mar Dec 08, 2009 6:47 am

Ce explicatie tare,Giani!Am ras cu lacrimi!
ondrio
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Sam Dec 26, 2009 4:56 am

Gabyy a scris:
giani a scris:Gabyy si Iulia este prezenta cu mine in baie ......nu ma feresc de ea ........m-a intrebat de ce-mi pun si i-am spus ca plange puta lui mami ..........a zis ca vrea si ea ,i-am explicat cand o sa creasca mare o sa-i planga si ei puta si atunci isi pune !!

lol! ce explicatie lol! ..nici nu imi trecea prin cap Very Happy ..dar n-a inceput Iulika sa planga , ca nu vrea sa-i planga....?ha ha..a mea cred ca plangea lol!

nu a inceput sa planga dar dupa cateva zile mi-a spus ca-i plange si ei puta si sa-i pun tampon !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos