Gradinita - o etapa in evolutia copiilor

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Gradinita - o etapa in evolutia copiilor

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 7:46 am

aaaaa voi chiar c sunteti experte ........Iulia deabia de vreo saptamana Very Happy a inceput sa o pasioneze ...i-am luat un puzzle stil carticica si de atunci intradevar zilnic face !
giani
Student
Student

Tigru
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Lun Noi 02, 2009 7:57 am

incearca te rog puzzl-ul de podea, e ceva mai scump aprox 34-40 de lei, dar sunt grozave sunt convinsa ca va fi incantanta Iulia.. sunt mari piesele si rezistente.. cele mai bune, calitativ vorbesc, sunt cele de la castorland..oricum ma bucur ca a inceput sa-i placa
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de micki la data de Lun Noi 02, 2009 9:29 am

Si noi dupa cum stiati deja(cred) mergem la gradinita.Alexandrei nu i-a placut niciodata confuzia,nu iau placut locurile cu multa lume,galagie multa deci am avut ceva plobleme cu acomodarea.Noi acomodarea am facut-o anul trecut, asta teoretic pentru ca anul acesta am inceput de la capat cu alti copii,alte educatoare.Deci in alte cuvinte am schimbat gradinita.Asadar cum va spuneam....primele zile a fost ok pentru ca stateam si eu cu ea,dar din a doua saptamana au inceput plansetele,vaicarelile si toate cele. Laughing Asta a durat cam 3 saptamani Neutral ...dupa care a inceput sa mearga fara probleme .Acum ne putem lauda ca stim sa desenam toata familia(mama tata si Ale)tinandu-se de manuta Laughing ,floricele,copaci(in forma mai abstracta Laughing ,dar daca te uiti atent copac sunt 👅)si mult altele.Culorile le stim toate,acum facem si lb engleza(deci in total vom sti 3 limbi Laughing ),sa desenam ne place,autonomi suntem cu toate...etc
Vroiam sa mai scriu cate ceva,dar deja nu ma mai lasa titirezul....ma cheama ca s-a trezit copilul(papusa ei) Laughing si trebuie sa o adorm la lok ca ii este somn si ei. Laughing
micki
Prescolar
Prescolar

Cocos

*
foaie personaj:

http://www.prajiturelecuretete.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Lun Noi 02, 2009 9:31 am

Bine ca ai trecut de perioada de acomodare si mult succes Ale!
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Ange la data de Lun Noi 02, 2009 7:05 pm

dana , am citit , mai sus ca nici Iani , nu tine corect creionul in mana , la fel si Elena i-l apuca ea cumva si incearca sa coloreze , acasa coloram impreuna si iese bine , iar la gradi cum poate si ea .
Ange
Licean
Licean

Pisica
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Ange la data de Lun Noi 02, 2009 7:07 pm

Roberta , la fel si noi , facem limba engleza , platim noi separat 2 lei ora .Elena stie deja my name is Elena si sa numere pina la 10 , dar nu neaparat in ordine
Ange
Licean
Licean

Pisica

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de roberta la data de Lun Noi 02, 2009 9:10 pm

Mor de ciuda cand citesc ca puii vostri se joaca cu puzzle-ul. Razvan nu vrea si pace, sau daca se apuca de vreunul....adoarme pe el. El acum e cu desenele animate...si in special cu vrajitoarele din desene. Se uita la Alba ca zapada si Frumoasa din padurea adormita in continuu. Nu va spun ce circ a facut cand a vazut ca in Scufita Rosie nu apare nici o vrajitoare Lui alea ii plac cel mai mult....a cam inceput sa ma ingrijoreze
roberta
Scolar
Scolar

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 11:11 pm

giani a scris:felicitari Iani!

Simona si Iulia face puzzle dar nu de mult timp ,48 de piese mi se par foarte multe pt varsta lor !banuiesc ca Andra le face cu ajutor nu singura!
Uita-te la sectiunea "Filme" sa-l vezi pe Iani facand un puzzle de 100 de piese. In luna septembrie a inceput cu 100 de piese, pana atunci facea de 60 piese.
Daca i le pui la indemana si ea are rabdare, va face cand nici nu te astepti un puzzle mult mai mare decat crezi tu ca este ea in stare. E adevarat ca trebuie sa fie si putin pasionata de acest lucru.
Oricum, nu iti face probleme, doar stii ca ei au fiecare ritmul lui.
Eu nu l-am presat pe Iani, i-am cumparat puzzle-uri si prima data le faceam impreuna, dupa care el se chinuia singur pana ii iesea puzzle-ul. De faza cu puzzle-ul de lemn a trecut de mult, acum il pasioneaza astea din carton.
Uite, uita-te aici sa-l vezi in focul creatiei (sper ca poti vedea filmele, ca fetele se cam plang ca nu le vad)
http://amintiricopii.forumgratuit.ro/album-foto-video-f6/filme-cu-piticii-nostri-t50.htm
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 11:15 pm

Giani, am uitat sa spun si faptul ca recunosc ca Iulia este putin mai mica decat Iani, ceea ce nu e deloc de neglijat...
Insa, la 3 ani Iani facea de 40 de piese. Deci, tu cumpara-i, faceti pentru inceput impreuna, ca sa o atragi, si ai sa vezi rezultatele.
Bafta!

Ultima editare efectuata de catre Daniela_Ep in Lun Noi 02, 2009 11:33 pm, editata de 1 ori
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 11:20 pm

Ange a scris:dana , am citit , mai sus ca nici Iani , nu tine corect creionul in mana , la fel si Elena i-l apuca ea cumva si incearca sa coloreze , acasa coloram impreuna si iese bine , iar la gradi cum poate si ea .
Da, aici avem mai mult de munca, dar nu ma descurajez.
Si sunt sigura ca tot eu si sotul il vom invata, nu educatoarea. Daca avea de gand si stia cum, cred ca il invata pana acum...
Oricum, a evoluat destul de mult in ultima luna. Sunt sigura ca nu mai dureaza mult pana invata. Si daca, totusi, dureaza....asta este! Asta-i ritmul lui la capitolul colorat :)
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 11:24 pm

Ange a scris:Roberta , la fel si noi , facem limba engleza , platim noi separat 2 lei ora .Elena stie deja my name is Elena si sa numere pina la 10 , dar nu neaparat in ordine
Daca stiam, il dadeam la gradi la tine in oras :) Noi platim 4 lei/ora
Iani spune "I am Iani"
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 11:28 pm

Ale, ma bucur ca te-ai acomodat la gradi.
Te felicit ca stii sa desenezi. Iani...mai are mult pana in faza asta! La el, orice desen sunt niste linii relativ drepte...
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Ange la data de Mar Noi 03, 2009 12:58 am

nu pot Dana sa vad , adica e linkul acela lung dar nu se deschide nimic , trebuie sa fie o modalitate
Ange
Licean
Licean

Pisica

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Mar Noi 03, 2009 2:26 am

Ange, nu stiu de ce multe dintre voi nu puteti vedea filme/poze.
Nici nu-mi dau seama daca e vorba de o setare a forumului sau de o setare din calculatorul vostru, dar, sincer, inclin sa cred ca nu e vina calculatorului vostru.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Mar Noi 03, 2009 8:05 am

Dana ,nu pot sa vad filmuletele !wow 100 de piese ,felicitari Iani!
ma bucur Ale ca te-ai acomodat la gradinita si ca-ti place !
Roberta ,fiecare copil are pasiunile lui .......de exemplu Iulia este pasioanata de a ma face pe mine cu nervii ......
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexandrina la data de Mier Noi 04, 2009 1:26 am

Diana, ma bucur sa te regasesc! E de apreciat ce faci tu, cu Roberto, incercand sa-l tii aproape de limba si cultura noastra.
Roberta, Narcisa a invatat culorile la gradi, cu niste joculete; eu am verificat-o acasa (inainte de gradi) sa vad daca le distinge, in rest nu prea am insistat si acolo foarte repede si le-a insusit, chiar am felicitat-o pe educatoare.
Dana, Giani, ce imi place ca ai vostri copilasi si-au facut prieteni la gradi.
Simona, cred ca stiu puzzle-urile de care vorbesti; am luat si eu, Narcisei ii plac, se joaca cu ele, se descurca. Pe parcurs voi cauta sa iau si ceva mai complicat, sa zic asa, doar ca la mine e o problema: Diana Trebuie sa avem mare grija cu piesele, sa nu ajunga in vecinatatea ei.
A, ai nostri copii inca nu au inceput optionale la camin; probabil si din cauza ca la multi perioada de acomodare a fost extrem de lunga.
Iani, felicitari!!
Giani, aceeasi pasiune o are si Narcisa
Ale, felicitari!
Ange, eu am putut acces ;ink-ul Danei; iar filmuletele le-am vazut doar cand am dat clic pe butonul play din partea de jos.
Alexandrina
Scolar
Scolar

Dragon
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Mier Noi 04, 2009 3:54 am

Alexandrina a scris:
Ange, eu am putut acces ;ink-ul Danei; iar filmuletele le-am vazut doar cand am dat clic pe butonul play din partea de jos.
Am scris asta putin mai sus si eu. M-am gandit ca, poate, fetele au apasat pe sageata de sus, de nu pot vedea filmele.
Am inrosit acum ce ai scris tu ca sa se vada mai bine :)
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de roberta la data de Joi Noi 05, 2009 1:53 am

giani a scris:Roberta ,fiecare copil are pasiunile lui .......de exemplu Iulia este pasioanata de a ma face pe mine cu nervii ......
Si asta a invatat la gradi ?
roberta
Scolar
Scolar

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Joi Noi 05, 2009 2:18 am

Bravo Iani! Felicitari daca ai ajuns deja la 100. La anul speram sa ne laudam si noi ca tine. Aseara, i-am mai cumparat Andrei un puzzle cu fructele.. i-am spus la telefon si nu va spun ca abia asteapta sa ajunga acasa. in prvinta tinutului creionului nu am avut deloc probleme.. insa am avut ceva la colorat carti.. doamne disperam cand vedeam ca nu respecta deloc spatiul.. ca desena alandala.. mi-era si groaza cand or vedea-o doamnele la gradi.. si sa vedeti cand a avut primele ore de desen si au colorat diverse forme.. a facut vraiste.. ca i-am vazut öperele". dupa doua zile, cand a vazut cum deseneaza alti copii a schiumbat foaia si e foarte atenta.. nu mai depaseste mai deloc, doar daca e prea grabita sau ii fuge creionul din mana.. acum sper sa se obisnuiasca si cu coloratul uniform.. Cu pensonul se descurca muult mai bine decat cu culorile..
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Joi Noi 05, 2009 4:17 am

Cum zice Roberta ca ii este ciuda ca Razvan nu face puzzle-uri, asa zic si eu ca imi este ciuda ca Iani nu coloreaza cum trebuie :)
Ei, invata el candva...

Felicitari, Andruta!
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Vin Noi 06, 2009 8:56 am

roberta a scris:
giani a scris:Roberta ,fiecare copil are pasiunile lui .......de exemplu Iulia este pasioanata de a ma face pe mine cu nervii ......
Si asta a invatat la gradi ?
in mare parte stia de acasa
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Vin Noi 06, 2009 8:57 am

Alexandrina ma bucur ca fetele noastre au o pasiune comuna
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina la data de Sam Noi 07, 2009 10:04 am

Roberta stai linistita ca nici Patri nu e pasionata de puzzle.
Le face atunci pe moment si dupa cateva zile n-o mai intereseaza, asa ca sincer am incetat sa le mai cumpar. Mi-ar fi placut s-o atraga.
Culorile le stie asa si asa, cu desenatul avem probleme doar la contur, nu-l prea respectam; creionul vad ca il tine bine la desenat.
Marea ei pasiune e 'pensulatul'

Cam asa pensuleaza ea, picteaza adica . Acum a invatat ceva mai multe, ca se da si cu culoare cu pensula nu doar cu apa.
De gradinita sunt foarte multumita, s-a acomodat repede dupa vechimea de la cresa. E foarte independenta, nu vrea sa fie ajutata: "io singulica ca-s fetita male". Ce nu stia de acasa a invatat la gradi asa ca toata ziua-i turuie gurita cu cantece si poezii. Dar la cat e de activa vocal sunt curioasa cum se va descurca la prima ei serbare, indata urmeaza.
Cristina
Scolar
Scolar

Bivol

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Sam Noi 07, 2009 10:10 am

Cristina a scris: Dar la cat e de activa vocal sunt curioasa cum se va descurca la prima ei serbare, indata urmeaza.
Cum s-ar putea descurca altfel decat bine? :)
Uitandu-ma la poza pusa de tine, ma intreb daca Iani "pensuleaza" :) la gradi, dar nu prea cred. Nu ne-a cerut asa ceva. Stiu ca ei fac o altfel de pictura Wink Isi baga manutele in culori diverse, apoi le pun pe hartie. Mi-a spus sotul ca a vazut o astfel de pictura de-a lui Iani. Dar nu cu pensula, doar cu mainile.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Ange la data de Lun Noi 09, 2009 1:00 am

Daniela_Ep a scris:
Alexandrina a scris:
Am scris asta putin mai sus si eu. M-am gandit ca, poate, fetele au apasat pe sageata de sus, de nu pot vedea filmele.
Am inrosit acum ce ai scris tu ca sa se vada mai bine

Acum pot sa vad filme si poze , aveam debifata chestia aia cu ... html,

________
Ange
Ange
Licean
Licean

Pisica

*
foaie personaj:

Sus In jos