Gradinita - o etapa in evolutia copiilor

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Gradinita - o etapa in evolutia copiilor

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Dum Noi 01, 2009 3:59 am

Multe dintre noi avem copii la gradinita.
Indiferent daca au trecut mai inainte printr-o cresa sau au mers direct la gradinita, aceasta este, de fapt, primul pas a unui drum lung pe care fiecare dintre noi il urmam in viata.
Incepand cu gradinita copiii nostri invata sa traiasca in colectivitate, invata sa...invete :), invata sa se joace cu alti copii, invata sa fie disciplinati, sa aiba un program...si multe altele.
Oricat am spune si am crede noi ca ne-am educat copiii si ca i-am invatat tot ce trebuie pana la aceasta varsta (3-4 ani, cand merg pentru prima data la gradi), adevarul este ca aceasta institutie, numita gradinita, isi pune amprenta pe educatia si felul de a fi a copiilor nostri.

Sa incercam sa ne spunem parerea despre cum s-a schimbat/sau nu copilul nostru mergand la gradinita...
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Re: Gradinita - o etapa in evolutia copiilor

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Dum Noi 01, 2009 4:06 am

Iani, spre exemplu, a mers anul acesta la gradinita. Primul an... Am avut emotii, ca orice mama care isi duce copilul pentru prima data la gradinita. M-am intrebat daca se va acomoda repede, daca nu va plange dupa mine, daca va sti sa fie disciplinat, nu sa faca ce vrea cum facea acasa....Intrebari firesti.
Am avut o mare surpriza cand, la finalul primei zile, doamna mi-a spus ca nu a plans si ca a fost foarte cuminte, iar cateva zile mai tarziu mi-a spus ca este un copil care stie sa asculte si cu care se poate lucra. M-am linistit brusc :)

Am observat la scurt timp ca Iani este putin schimbat...mai disciplinat, ca e patruns de fenomenul "gradinita". Mi-a placut asta si ma bucur ca asteapta dimineata ca sa mearga la gradi.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Dum Noi 01, 2009 4:22 am

Exact Dana, disciplina este cea care isi pune amprenta mai ales in primul an de gradi. si la Andra schimbarile s-au vazut din primele zile.. cel mai mult m-a distrat o faza cand, intr-o zi, ne-am asezat la masa iar ea se juca cu tacamurile.. i-am spus sa fie cuminte si ce crezi... a asezat manutele la spate, cum face la gradi.. nu mai spun ca am ramas surprinsa sa o vad cat de atenta este atunci cand "picteaza" cu acuarelele.. Eu, una, sunt tare multumita de parcursul de pana acum, iar progresele sunt evidente. Mult succes tuturor gradinarilor!
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Dum Noi 01, 2009 5:09 am

si Iulia este schimbata de cand a inceput gradinita ,dar in rau Very Happy .........nu doarme la gradinita si din cauza asta este foarta maraita cand ajunge acasa ,foarte rea .....sper sa trecem peste etapa asta cat mai repede .....partea buna este ca,canta toata ziua "bate vantul frunzele " sau mainile sus mainile jos ,stanga dreapta ne invartim frumos .....si o schimbare am vazut-o la masa ca sta frumos cand mananca !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Dum Noi 01, 2009 5:16 am

Iani este la gradinita cu program de 4 ore, deci fara somn. Acasa adoarme singur cand nu mai poate de somn. Daca este obosit, intr-adevar, devine marait si nu te mai intelegi cu el.

Si el a invatat multe poezii si cantece si il aud prin casa recitandu-le/cantandu-le :) De fapt, asta este una din marile laude ale doamnei educatoare, aceea ca are o memorie fantastica, lucru pe care il stiam dinainte de a merge la gradi. Este printre f.putinii din clasa care invata "din prima" cantece/poezii.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Dum Noi 01, 2009 5:24 am

Apropo de pictatul Andrei...noi avem mari probleme cu coloratul - si cu tinutul in mana a culorilor, dar si cu coloratul in sine. Noi am incercat de mult timp sa il invatam cum se coloreaza dar nu am avut succes. Iani, copil foarte incapatanat, nu a vrut si pace. Doamna a fost socata cand a vazut ca nu stie sa tina culoarea in mana si ne-a spus acest lucru. Problema este ca nu a incercat sa-l invete acest lucru, tot noi am continuat cu lectiile.
Acum, probabil pentru ca se ia dupa ceilalti copii, a mai invatat cat de cat, dar nu foarte bine.
Eu continui sa-mi spun ca pana la scoala va invata si sa coloreze :)
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Dum Noi 01, 2009 6:05 am

Dana ,nu-ti fa probleme o sa invete el.........
Eu cu Silviu am avut problema ca el la varsta de aproape 5 ani nu stia culorile ,eu am incercat sa-l invat ,chiar am insistat dar degeaba ...la 2 ani stia mai bine decat la 5 ...dupa 2 ani de gradinita el tot nu stia .....l-am mutat la o alta gradinita si dupa o saptamana d-na educatoare mi-a spus ca nu stie culorile lucru stiut de mine ...i-am explicat ca nu am reusit sa-l invat si ca sper ca ele o sa aiba mai mult succes decat mine si intradevar asa a fost ,dupa 2 saptamani le stia
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Dum Noi 01, 2009 6:55 am

Si eu am sperat ca doamna educatoare sa-l invete, dar acum sunt si putin dezamagita, dar si putin suparata ca nu se vad schimbari prea mari, iar doamna nu face altceva decat sa ni se planga ca este un dezastru Iani la capitolul colorat. Asta stiam si eu, insa mai stiu si faptul ca ea, educatoarea, ar trebui sa stie cum sa-l invete acest lucru. Mai am rabdare...Acasa i-am pus la dispozitie multe carti de colorat si culori si urmaresc cu interes evolutia lui. Dupa cum am mai spus, Iani este fff incapatanat si e destul de greu sa-l invat ceva ce el nu vrea.
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de roberta la data de Dum Noi 01, 2009 11:36 pm

Se pare ca Razvan e mai in urma decat puii vostri . Noi am fost initial la o gradinita particulara dupa care suferim amandoi si acum. Din cauza finantelor...acum din septembrie l-am trtecut la stat. Nu se compara! Nimic! Am fost intr-o depresie continua primele 2 saptamani. Acolo facea engleza in fiecare zi.....aici nu a facut nici macar o ora de cand a inceput. Sad Copilul meu nu stie sa vorbeasca foarte bine romana dar stia sa cante in engleza. El nu stie sa coloreze, v-am mai spus poate, dar educatoarea spune ca e ok , ca se descurca.... Suspect Care e misterul , nu stiu. Acum pot sa spun ca s-a mai obisnuit, nu mai plange dimineata , dar din cand in cand isi aminteste de " Eve a mea" ( educatoarea de la gradi particulara) care era iubita si adorata si de parinti si de copii. Schimbari in bine pot spune ca au fost :faptul ca socializeaza altfel , ca si-a dat drumul la vorbit foarte mult. La gradinita am inteles ca este ca o " icoana" de cuminte....acasa ..reversul Very Happy La gradinita mi-au spus ca nu au mai avut pana acum copil asa de cuminte si de ascultator. Am ramas socata cand am auzit , stiind ce "mic taliban " am acasa.
roberta
Scolar
Scolar

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Dum Noi 01, 2009 11:46 pm

Roberta ,nu stiu cat de inaintata este Iulia ........d-na educatoare zice ca este ok si ca ,colaboreaza foarte bine cu ea ..........dar depinde cat chef au ele de munca !
La Silviu in 2 ani nu mi-au spus ca nu stie culorile ....eu stiam dar eram curioasa daca ele obsearva ...
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexandrina la data de Dum Noi 01, 2009 11:49 pm

Sa stiti ca si eu sunt multumita de schimbarile care au aparut o data cu mersul la gradi; limbajul, in primul rand a avut de castigat, Narcisa vorbind mult mai corect ca pana acum. A invatat foarte repede culorile, si sa coloreze, cat de cat bine. Cu mancatul nu sunt probleme, ea oricum manca singura si acasa. Toata ziua canta "bate vantul frunzele" (cantecelul asta, care vad ca e hit Very Happy , i-l fredonam si eu inainte de a merge la gradi, e tare simpatic). Au invatat sa faca tot felul de colaje, lipituri, sa modeleze plastilina (au facut diverse fructe, la tema despre toamna). Incet-incet socializeaza, are vreo doua fetite cu care se joaca. Brusc a devenit independenta, face multe lucruri singura...
Inca nu pot spune ca e ceva ce nu-mi place... Sper sa ramana asa.
Alexandrina
Scolar
Scolar

Dragon
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 12:13 am

Alexandrina ,ma bucur ca Narcisa face progrese de cand este la gradinita !
si Iulia este mai independenta ....ii place sa se dezbrace si sa se imbrace singura ,daca se intampla sa nu aiba chef imi spune"nu pot sunt mita {mica}"
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de roberta la data de Lun Noi 02, 2009 12:29 am

nici Razvan nu stie culorile! Crying or Very sad
roberta
Scolar
Scolar

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de diana_elena la data de Lun Noi 02, 2009 12:48 am

Eu sunt multumita foarte tare de gradinita lui Roberto,si de evolutia pe care el a avut-o. Sunt multumita mai ales de educatoare,care dupa parerea mea au un rol fundamental in educatia copiilor,si daca ele nu stiu cum sa ia un copil si sa il faca sa ii placa ceva...e foarte rau.
Mai nou ,frecventeza 2 graditite:una in timpul saptamanii care este portugheza,iar sambata de la 8 la 17 la graditnita romanesca,ca sa invete limba romanesca,sa invete cultura romaneasca,lucru care mie mi se pare fundamental.Aici invata poezii in romaneste,cantecele,povesti.
Stim sa coloroam extraordinar de bine,si chair ne place lucrul asta,stim sa scriem numere pana la 10 si alfabetul cu litere mari.
Ceea ce ma face sa ma simt mandra,este ca de fiecare data cand ma duc sa il iau de la gradi este ca la expozitia pe care o au in clasa la ei,tot timpul este si ceva de a lui Roberto pe perete.
diana_elena
Sugar
Sugar

Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 1:45 am

roberta a scris:nici Razvan nu stie culorile! Crying or Very sad

deci se poate lua de mana cu Iulia Very Happy
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 1:46 am

Diana ,ma bucur ca esti multumita de gradinita!Roberto ,felicitai pt progresele facute!
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 4:25 am

roberta a scris:Se pare ca Razvan e mai in urma decat puii vostri . Noi am fost initial la o gradinita particulara dupa care suferim amandoi si acum. Din cauza finantelor...acum din septembrie l-am trtecut la stat. Nu se compara! Nimic! Am fost intr-o depresie continua primele 2 saptamani. Acolo facea engleza in fiecare zi.....aici nu a facut nici macar o ora de cand a inceput. Sad Copilul meu nu stie sa vorbeasca foarte bine romana dar stia sa cante in engleza. El nu stie sa coloreze, v-am mai spus poate, dar educatoarea spune ca e ok , ca se descurca.... Suspect Care e misterul , nu stiu. Acum pot sa spun ca s-a mai obisnuit, nu mai plange dimineata , dar din cand in cand isi aminteste de " Eve a mea" ( educatoarea de la gradi particulara) care era iubita si adorata si de parinti si de copii. Schimbari in bine pot spune ca au fost :faptul ca socializeaza altfel , ca si-a dat drumul la vorbit foarte mult. La gradinita am inteles ca este ca o " icoana" de cuminte....acasa ..reversul Very Happy La gradinita mi-au spus ca nu au mai avut pana acum copil asa de cuminte si de ascultator. Am ramas socata cand am auzit , stiind ce "mic taliban " am acasa.
Si Iani face engleza de doua ori pe saptamana si deja se observa asta: stie cuvinte, scurte propozitii.
Este tot la gradinita de stat. La Razvan nu au in program orele de engleza sau nu au facut pana acum din cine stie ce motiv?
Poate Razvan este asa cuminte, cum spune educatoarea, pentru ca a schimbat gradinita si, poate, se simte putin stingher? Zic si eu, nu stiu...
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 4:32 am

Alexandrina a scris:Sa stiti ca si eu sunt multumita de schimbarile care au aparut o data cu mersul la gradi; limbajul, in primul rand a avut de castigat, Narcisa vorbind mult mai corect ca pana acum. A invatat foarte repede culorile, si sa coloreze, cat de cat bine. Cu mancatul nu sunt probleme, ea oricum manca singura si acasa. Toata ziua canta "bate vantul frunzele" (cantecelul asta, care vad ca e hit Very Happy , i-l fredonam si eu inainte de a merge la gradi, e tare simpatic). Au invatat sa faca tot felul de colaje, lipituri, sa modeleze plastilina (au facut diverse fructe, la tema despre toamna). Incet-incet socializeaza, are vreo doua fetite cu care se joaca. Brusc a devenit independenta, face multe lucruri singura...
Inca nu pot spune ca e ceva ce nu-mi place... Sper sa ramana asa.
Da, si Iani stie majoritatea culorilor (le mai incurca uneori, dar, in principiu, le stie).
In schimb, cu mancatul...ma ucide! Mananca mult mai urat decat manca la 1 an. Nu stiu de ce, nu gasesc explicatia. Nici nu mai stiu cum sa-i explic ce si cum trebuie sa faca.
Despre independenta... :) si Iani imi spune mereu: "Ma descurc, mama, nu mai am nevoie de ajutorul vostru!" Very Happy
Iar despre prieteni...Cum, nu ati auzit de Bubu si Bogdan? Sunt prietenii lui Iani, de la gradi :)
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 4:38 am

diana_elena a scris:Eu sunt multumita foarte tare de gradinita lui Roberto,si de evolutia pe care el a avut-o. Sunt multumita mai ales de educatoare,care dupa parerea mea au un rol fundamental in educatia copiilor,si daca ele nu stiu cum sa ia un copil si sa il faca sa ii placa ceva...e foarte rau.
Mai nou ,frecventeza 2 graditite:una in timpul saptamanii care este portugheza,iar sambata de la 8 la 17 la graditnita romanesca,ca sa invete limba romanesca,sa invete cultura romaneasca,lucru care mie mi se pare fundamental.Aici invata poezii in romaneste,cantecele,povesti.
Stim sa coloroam extraordinar de bine,si chair ne place lucrul asta,stim sa scriem numere pana la 10 si alfabetul cu litere mari.
Ceea ce ma face sa ma simt mandra,este ca de fiecare data cand ma duc sa il iau de la gradi este ca la expozitia pe care o au in clasa la ei,tot timpul este si ceva de a lui Roberto pe perete.
Diana, ma bucur mult ca evolutia lui Roberto este asa cum trebuie sa fie.
Vroiam sa-ti spun ca te admir (si asta de mult timp, nu de acum) pentru faptul ca tii foarte mult ca Roberto sa stea cat mai aproape de limba si cultura romaneasca. E un lucru foarte frumos si mi se pare firesc ca el sa stie si sa simta ca este roman. Felicitari!
Va pup pe amandoi si ma bucur ca v-am gasit si pe voi aici
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 6:31 am

[quote="Daniela_Ep
Iar despre prieteni...Cum, nu ati auzit de Bubu si Bogdan? Sunt prietenii lui Iani, de la gradi :)[/quote]

Dana ,pai se poate sa nu auzim de prieteni lui Iani Wink Laughing am auzit si de Bubu si de Bogdan Very Happy

dar voi ati auzit de Tibia(Silvia)?este finuta noastra care este in grupa cu Iulia dar nu se mai stiau cand au inceput gradinita pt ca finuta a fost plecata la tara aproape un an .....daca o intreb cu cine te-ai jucat ea imi spune cu Tibia !
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Lun Noi 02, 2009 6:46 am

Da, am auzit si eu de Tibia, cum ai auzit si tu de Bubu si Bogdan Very Happy

Prieteniile legate in gradinita sunt primele din viata lor si nu doar atat: aceste prietenii ii invata ce inseamna sa imparti binele si raul cu cineva, ce inseamna sa sari in ajutorul cuiva.

Aseara Iani m-a uimit. Vine alergand la mine si ma intreaba:"Mami, stii ce fac eu in sufragerie?", "Ce?", "fac curat! pun toate jucariile la locul lor". Il felicit si imi vad de treaba. Cand intru in sufragerie putin mai tarziu, raman blocata. O curatenie de neimaginat! El imi spune iar zambind ca el a facut curat, eu il laud, il imbratisez si ii spun ca a facut un lucru extraordinar (a se retine ca Iani nu strangea niciodata pana acum jucariile dupa ce se juca!). Il intreb:"Unde ai invatat sa faci curat asa? La gradi?". "Da, cand prietenii mei fac balamuc cu jucariile, eu ii ajut sa le puna la loc".

Asta nu putea sa invete decat in colectivitate. Eu am incercat sa il invat ca jucariile trebuie puse la locul lor dupa ce se joaca, dar....eu nu sunt nici Bubu, nici Bogdan... Wink
Daniela_Ep
Student
Student

Capra

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Lun Noi 02, 2009 7:10 am

Bravo Iani! Bravo tuturor pt progrese. Fetelor, referitor la culori, Andra le-a invatat extrem de repede cu ajutorul puzzle-ului. Sunt niste puzzle-uri de la Toyz super si, pe deasupra, si ieftine, 14 lei am dat eu aici. Au 48 de piese. Sunt mai multe categorii, formele si culorile.. animalele etc.. Andra este pasionata de puzzle-uri. Acum si le-a luat cu ea o parte din ele. Incercati si voi.. daca nu ati facut deja..
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de giani la data de Lun Noi 02, 2009 7:16 am

felicitari Iani!

Simona si Iulia face puzzle dar nu de mult timp ,48 de piese mi se par foarte multe pt varsta lor !banuiesc ca Andra le face cu ajutor nu singura!
giani
Student
Student

Tigru

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Lun Noi 02, 2009 7:26 am

Giani, astea de 48 (are trei:culorile, animalele si meseriile) stii cat dureaza sa faca unul? maxim un min/ doua.e foarte rapida, de asta zic probabil e vorba de pasiune.. astea de care vorbesc, de la Toyz, sunt si relativ simple. caut pe net si daca gasesc va arat. o cutie are patru rame in care se aseaza formele. e foarte fain.

Ultima editare efectuata de catre simona parfene in Lun Noi 02, 2009 7:58 am, editata de 1 ori
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de simona parfene la data de Lun Noi 02, 2009 7:39 am

Am uitat sa iti spun ca pana a trece la astea de 48, mai bine de un an s-a jucat cu alea de podea, cu 24 sau 20 de piese. Favoritul ei este o fetita si un baiat.. in fapt tema puzzle-ului este sa ne cunoastem corpul.. sunt tocite piesele de cat le-a facut si desfacut.. pe unele le-a pictat (a colorat unchiile la fetitza.. etc), dar tot nu s-a plictisit de el.. nu cred ca este zi in care sa nu faca "fetita si baiatul". sunt prietenii ei.. :)
simona parfene
Prescolar
Prescolar

Sarpe

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos