Imbracaminte potrivita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Imbracaminte potrivita

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Sam Oct 31, 2009 1:12 am

Vremea este schimbatoare....si pe mine ma tot pune in dilema nu mai stiu cum sa imbrac bebele la plimbare.Voi cum procedati, cum umbrcati bebe la plimbare?

Flavia s-a invatat si trage de atele de la caciulite si le dezleaga...cum convingem bebele sa tina caiulitele pe cap?
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Re: Imbracaminte potrivita

Mesaj Scris de stefania la data de Sam Oct 31, 2009 8:44 pm

Adian eu nu il imbrac gros ii pun o salopetica cu totul din bumbac apoi un pluovaras si un pantalonas...iar pe cap o caciluita cu urechiuse si il invelesc cu un pledulet mai gros....sau il bag intr-un port bebe dar este subtirel nu foarte gros acum depinde si cum este vremea afara...
stefania
Scolar
Scolar

Pisica
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Michela la data de Dum Noi 01, 2009 8:49 am

Si eu am dificultati cateodata cand vine vorba de imbracat cand iesim afara...De multe ori,ma uit la termometru care imi indica temperatura afara...ca sa stiu cam cat de gros sa-l imbrac...De exemplu,zilele astea termimetrul a tot aratat 10° C dimineata si in jur de 15°C la pranz si l-am inbracat cam asa:body grosut,dar cu maneca scurta,bluzica lejera,plovaras nu prea gros si vesta(sau gecuta subtirica),pantaloni(au inauntru ceva gen puf si tin mai caldut),sosetute de bumbac si adidasi si evident caciulita pe cap ...Eu am evitat sa-l imbrac prea gros..cred ca ideal e sa-i imbracam stil "foi de ceapa"..adica mai bine mai multe si nu prea groase,ca sa ai de unde da jos in caz ca se incalzeste...
Michela
Prescolar
Prescolar

Cocos
Data de inscriere : 29/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Dum Noi 01, 2009 9:20 am

cand era niko micuta , sub salopetica ii dadeam body cu manec lunga sau scurta, nu conta, dres,bluzita cu maneca lunga, caciulita de bumbac din aceea subtire si una normala, de lana...atat ca salopeta zic eu, e ca haina care o imbracam noi,,,si nu iti este frig...eu am incerct sa o imbrac cum ma imbrac si eu de gros sau subtire....
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Michela la data de Dum Noi 01, 2009 9:33 am

Gabyy a scris:eu am incerct sa o imbrac cum ma imbrac si eu de gros sau subtire....

De acord cu tine...E cea mai buna solutie..
Michela
Prescolar
Prescolar

Cocos
Data de inscriere : 29/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de tea_ioana la data de Dum Noi 01, 2009 10:40 am

eu am citit si mi sa si spus ca un bebe pana la 5 kg trebuie imbracat un strat mai gros ca noi. iar dupa aceea ca si cum ne-am ibraca noi...
dar sa nu uitam ca un copil este un
'tub digesti cu urechi" adica sa avem grija ce ii dam de papa sa nu il stricam la stomac si sa ii ferim urechile de frig si curent
tea_ioana
Scolar
Scolar

Mistret
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexandrina la data de Dum Noi 01, 2009 11:35 pm

Bine spui, Ioana; eu am un exemplu mai mult decat graitor. O fetita din vecini, cu doua saptamani mai mica decat Narcisa. A circulat mult cu masina, din prima luna de viata, imbracat asa, mai lejer, si fara caciulita. A dezvoltat o otita foarte urata, stiu ca au mers dupa medicamente in Germania, erau s-o piarda, imunitatea ii scazuse mult...
Eu sunt atenta la caciulite, totusi nu infofolesc copiii, ca nici asa nu e bine.
Alexandrina
Scolar
Scolar

Dragon
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Mar Noi 03, 2009 12:49 pm

si eu ii pun caciulita lui Niko cand bate vantul, sau cand mergem cu masina...dar cand erau 35 de grade , nu ii puneam...vorbesc de vremea mai rece.
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat