Cum invat copilul sa se trezeasca singur noaptea la toaleta?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum invat copilul sa se trezeasca singur noaptea la toaleta?

Mesaj Scris de Gabyy la data de Lun Oct 11, 2010 8:42 am

Am si eu o problema, fetita mea nu simte cand face pisu noaptea si de multe ori uda patul, in fiecate noapte o trezesc de doua ori s-o pun pe olita, dar se mai nimereste sa nu fiu pe faza sa faca in timpul ala.Daca se uda nici nu se deranjeaza sa se trezeasca , are un somn adanc.De obicei pun olita in pat si asa in somn o pun si face, nici nu realizeaza ce se intampla cu ea, fiindca doarme Laughing
Daca aveti voi metode si sfaturi in legatura cu problema asta , chiar va rog sa ma ajutati,e destul de maricica si ar trebui sa simta si sa se trezeasca.

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Cum invat copilul sa se trezeasca singur noaptea la toaleta?

Mesaj Scris de carmenuta la data de Lun Oct 11, 2010 6:06 pm

Si noi avem poblema asta sii nca din pacate eu ii pun pampers pr ca eu nu ma pot trezi peste noapte nu reusesc pur si simplu mai se trezeste el noaptea sa ceara la baie dar mai rar... nici nu stiu cum o sa procedez doar sa-i repet seara de seara ca-i baiat mare si trebuie sa faca la baie nu in pampers noaptea
carmenuta
Scolar
Scolar

Pisica
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Lun Oct 11, 2010 10:25 pm

Eu zic sa-ti pui ceasul noaptea sa sune daca nu te poti trezi, e cam maricel de scutec.

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenuta la data de Lun Oct 11, 2010 11:00 pm

Pai si il trezesc asa face nu face chinui copilul? ma chinui si pe mine mai ales ca lucrez in schimburi... am zis cai repet seada de seara pana ii intra in subconstient sa reactioneze
fac rost de un ceolofan mai mare il pun sub cearceaf si curand vreau sa scapam ca numai rezist nici eu... iar de sculat nici nu poate fi vb ori se scoala el singur si cere ori face pe el nu am ce sa fac... olita noi numai folosim de anul trecut se urca singur pe colacelul reductor
carmenuta
Scolar
Scolar

Pisica
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Joi Oct 14, 2010 9:26 pm

Nika a rezolvat problema de 3 zile, nu mai vrea lapte deloc sa bea , nici seara , nici dimineata...deci nu mai face pisu mult noaptea, o trezesc noaptea(cand ma culc eu) pe la 1 odata , si daca se intampla sa mai ma trezesc noaptea ca se foieste, iar o pun pe olita repede...si nu mai uda patul ...olita nu o mai foloseam nici eu demult daca nu stateam la curte(fiind mai rece in casa) si trebuia sa traversam un hol lung si *racoros*de 4 m pana la baie Laughing

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Joi Oct 28, 2010 3:12 am

Gabi, citind (pana sa ajung la ultimul tau mesaj) m-am intrebat daca nu cumva bea prea multe lichide seara. Asta ar fi fost o cauza. Alt sfat nu as fi stiut sa-ti dau Very Happy Noi nu am avut problema asta, dar eu am evitat mereu sa-l las sa bea prea multe lichide seara. In timpul zilei l-am lasat sa bea cat vrea, seara insa am stat cu ochii pe el Very Happy
Ma bucur ca ati rezolvat problema.

Carmen, acelasi lucru e valabil si pentru voi - cat mai putine lichide seara. Incearca, poate asta e cauza...si tu chinui degeaba copilul cu pamper noaptea Wink
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum