Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Retete de prajituri, cornuri, tarte

+15
ondrio
simi
roberta
Michelle
iazmin
Florentina
Cristina
micki
LaviAlex
fluturas
Gabyy
Daniela_Ep
Alexandrina
AdinaCarla
giani
19 participanți

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Retete de prajituri

Mesaj Scris de giani Mier Oct 28, 2009 8:19 pm

cine ma poate ajuta cu o reteta ...vreau sa fac "placinta cu dovleac "si nu stiu cum...multumesc!
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de AdinaCarla Mier Oct 28, 2009 10:38 pm

Giani din pacate nici eu nu stiu sa fac placinta decat cu foi de placinte cumparate din supermarket.
Dar am primit zilele trecute de la cineva cateva sugestii, am sa le scriu si aici poate te ajuta.
Placinta de dovleac o fac in doua forme, functie de cat tin la silueta mea in ziua respectiva:
1. Fac o foaie subtire ( sau foi de placinta din comert) din o cana de faina, un praf de drojdie uscata si o canita de apa calda ~35-40 grade. O framant pana includ toata faina si adaug daca e nevoie pana nu se mai lipeste de mana. Bucata de aluat o impart in 4 bucatele identice si le intind bine cu sucitorul pana se subtiaza, adaugand faina de fiecare data.
separat dau dovleacul prin razatoare si in calesc intr-o tigaie ( ca pe mar) cu putin zahar si eventuale esente (eu am incercat vanilie burbon Dr Oetker si scortisoara)
Dupa ce s-a racit dovleacul si ai intins prima foaie o umplu cu o patrime din dovleac si o impaturesc pe lungime.
in tava unsa cu ulei voi avea la final 4 bucati de placinta.
Le pun la cuptor si in 15-20 min sunt gata (poti sa presari si pe deasupra putin ulei sau chiar untura daca iti place evident)

2. Fac aluat de gogosi cu oua, lapte drojdie si faina cat cuprinde. Dupa calirea dovleacului si racirea acestuia, intind foaie de aluat , o ung si o rulez. In felul asta e o placinta cu mult aluat, dar la fel de gustoasa.


Sper ca ti-am fost de ajutor macar putin
AdinaCarla
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Mesaje : 1586
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de giani Mier Oct 28, 2009 11:46 pm

multumesc Adina !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Alexandrina Joi Oct 29, 2009 9:46 pm

Scriu aici o reteta de prajitura, poate fi facuta cu orice fructe, iar acum, in plin sezon rece, cu visine puse la borcan, pentru iarna.
Asta vara am folosit visine si cirese.
Ingrediente:
100 g unt, 300 g zahar, 5 oua, 2 linguri lapte, 300 g faina, 1 plic praf de copt, 1 lingura cacao, esenta de vanilie; 400 g visine si cirese (alese de samburi, care au stat presarate cu zahar, sa-si lase sucul)

Mod de preparare:
Se separa ouale. Se mixeaza untul cu zaharul, se adauga pe rand cate un galbenus si se mixeaza pentru incorporare. Se pune si laptele si cativa stropi de esenta de vanilie. Se adauga si faina cernuta, amestecata cu praful de copt. Se mixeaza bine, dupa care se adauga albusurile batute spuma, cu un praf de sare. Se amesteca usor, cu o lingura de jos in sus si se toarna compozitia intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Se pastreaza 1/3 din compozitie in care se pune cacaua; se toarna peste compozitia alba din tava si se amesteca cu o furculita, sa se marmoreze.
Deasupra se pun fructele scurse si date prin faina. Eu am pus si un pumn de zmeura (atat am gasit coapta, in gradina).
Se da la cuptor, la foc potrivit, cam 40 de minute, sau pana trece testul scobitorii.
Se serveste pudrata cu zahar pudra.


Retete de prajituri, cornuri, tarte 27062009602
Alexandrina
Alexandrina
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 697
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Daniela_Ep Dum Noi 01, 2009 2:35 am

Eu am facut azi un chec...marca Micki :) Reteta e luata de pe blogul ei iar produsul final original arata altfel decat checul pe care l-am facut azi. Motivul? Mie nu-mi iese "tabla de sah" cum ar trebui sa iasa, oricat am folosit carton pentru separare. Astazi, oricum, am renuntat la carton pentru ca nu mai aveam timp. Poate imi spune Micki care e secretul ca sa iasa cum trebuie.
Oricum, aspectul conteaza mai putin, la gust e foarte bun. L-am facut de 3-4 ori pana acum.

Reteta lui Micki:

Chec "patru sferturi"


Cred ca va intrebati de ce "patru sferturi"...nu e nimik deosebit,se numeste asa doar din simplu motiv ca este preparata din patru ingrendiente(oua,unt,zahar si faina) toate in aceeasi cantitate.Este o reteta tipic italiana,se poate imbogati cu fructe uscate sau nuci ,migdale,tec.Deci procedam astfel:cantarim 4 oua medii care in general cantaresc in jur de 200 grame,apoi cantarim si celelalte ingrediente asa incat sa avem 200 grame de zahar,200 grame de unt si 200 grame de faina.

Ingrendiente:
4 oua(200 gr)
200 gr unt
200 gr zahar
200 gr faina
esenta de vanilie(optional)
un praf de sare
2 lg de cacao

Preparare: Se separa albusurile de galbenusuri. Albusurile se bat spuma cu un praf de sare.
Untul si zaharul se mixeaza impreuna pana devin o crema fina,apoi se adauga galbenusurile si se amesteca bine.
Apoi cu o lingura se incorporeaza si faina care o trecem prin sita, iar la urma albusurile,amestecand de jos in sus.
Acest aluat il impartim in 2 parti egale-una o lasam asa, iar in cealalta adaugam 2 lg de cacao.

Pregatim o forma de chec ,o tapatam cu hartie de copt,apoi cu ajutorul unei bucati de carton impartim tava in doua....intr-o parte punem o parte din aluatul alb iar in cealalta o parte din aluatul cu cacao.Apoi facem un alt strat invers decat celalalt de dedesupt.

Scoatem cartonul si dam la cuptor la 190 grade pentru circa 45 minute.



Checul meu de azi arata asa:
(in compozitia fara cacao eu am pus nuca macinata, iar cacao am pus doar intr-o f.mica parte din compozitie, nu in jumatate)

Retete de prajituri, cornuri, tarte CIMG4078


Ultima editare efectuata de catre Daniela_Ep in Joi Dec 03, 2009 12:27 am, editata de 1 ori
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Alexandrina Dum Noi 01, 2009 3:19 am

Foarte bine ti-a iesit checul, Dana!
Alexandrina
Alexandrina
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 697
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Gabyy Mar Noi 03, 2009 1:17 pm

vai ce bine arata !felicitari Alexandrina si Dana...mi-ati facut pofta de chec...trebuie sa fac, nu imi iese asa aspectuos dar iese bun
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mar Noi 03, 2009 10:14 pm

Gabi, checul (mai ales daca nu dai si eventualilor musafiri :) ) trebuie sa fie foarte gustos, nu neaparat si aspectuos. Iar eu nu am intalnit pana acum chec care sa nu fie gustos.
Eu prefer genul asta de dulce, sau prajituri cu fructe, cum a pus Alexandrina mai sus, pentru ca sunt foarte bune pentru copii.
Am facut in ultimul timp multe dulciuri, pacat ca nu am facut poze, dar la vremea aia nu stiam ca voi intra din nou pe forum Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_biggrin
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Gabyy Joi Noi 05, 2009 11:30 am

las' ca mai faci dulciuri si acum o sa faci si poze Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_biggrin
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Daniela_Ep Joi Noi 05, 2009 12:42 pm

Gabyy a scris:las' ca mai faci dulciuri si acum o sa faci si poze Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_biggrin
Poti fi sigura! Acum e aproape ca o datorie, ca un serviciu.... Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_biggrin
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de fluturas Vin Noi 06, 2009 7:48 pm

eu nu am rabdare sa fac dulciuri,habar n-am de ce!
ma bucur sa le admir pe ale voastre!
fluturas
fluturas
Licean
Licean

Capra
Mesaje : 1023
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Vizitato Mier Noi 11, 2009 9:08 pm

Tort din Iaurt

Ingrediente:
Ingrediente blat:
200 gr biscuiti cu vanilie
150 gr rama
Crema 1:
400 gr iaurt caise(sau din alt fruct)
1 cutie compot caise (cutie mijlocie)
2 plicuri gelatina fin maruntita (transparenta)
200 ml frisca Hulala
1 plic intaritor frisca
Crema 2:
400 gr iaurt capsuni (sau alt fruct)
2 plicuri gelatina fin maruntita (transparenta)
200 ml frisca
1 plic intaritor frisca
100 ml apa
Ornament :
2 plicuri tort gele rosu (sau transparent, verde )
3 linguri zahar
300 ml apa
Preparare:
Preparare Blat:
Topim cei 150 gr rama, biscuitii ii macinam. Se amesteca biscuitii cu rama topita. Tapetam o forma rotunda daca nu avem forma de tort cu folie de plastic si compozitia de biscuiti o turnam in ea. Presam compozitia cu degetele si apoi punem forma la congelator pentru circa 20 minute.
In acest timp ne ocupam de prepararea cremelor.
Preparare Crema 1:
Cele 2 plicuri de gelatina le punem la inmuiat in zeama de la compot. Caisele le taiem bucati mai mici. Frisca o batem spuma si adaugam la ea 1 plic de intaritor de frisca. Adaugam la frisca batuta cutia de iaurt de caise si amestecam cu mixerul pana se omogenizeaza. Gelatina se pune la incalzit pana se topeste (nu trebuie sa fiarba, se tine pe foc doar atat cat sa se dizolve)si se toarna peste amestecul de frisca si iaurt. Se mixeaza cu mixerul un pic si apoi se toarna peste blatul de biscuiti. Deasupra punem bucatile de caise, si apoi dam forma din nou la congelator pentru 10-15 minute pana se intareste aceasta compozitie.
Preparare Crema 2:
Cele 2 plicuri de gelatina se pun la inmuiat in 100 ml apa. Batem frisca, adaugam intaritorul, adaugam si iaurtul de capsuni si in cele din urma adaugam si gelatina incalzita pana se dizolva. Se amesteca pana se omogenizeaza totul si se toarna peste prima crema din forma. Se da iar forma pentru 10-15 minute la congelator pana se intareste si intre timp preparam Ornamentul.
Preparare Ornament:
Intr-un vas punem 2 plicuri cu tort gele si 3 linguri zahar. Apoi turnam peste, treptat 300 ml apa rece. Amestecam bine si il punem la fiert pentru 1 minut. Se ia de pe foc si il racim in apa rece atat cat sa inceapa sa se ingroase. In acest moment turnam gelatina rosie peste crema 2 din forma, o uniformizam si dam totul la rece la frigider pentru 1 ora( daca vrem sa servim mai repede, si nu mai aveti rabdare dati la congelator pentru 10 minute)
Pentru cine doreste poate sa orneze cu frisca.
Retete de prajituri, cornuri, tarte 99a252a0374d5550ecad9d2c1f1abf97

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de LaviAlex Mier Noi 11, 2009 9:34 pm

Eu ar trebui sa las dulciurile dar ele nu ma lasa pe mine Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_biggrin

Giani, eu la placinta cu dovleac nu-l calesc. Dat prin razatoare, il pun peste foaia unsa cu putin ulei, adaug putin zahar, nuca, rulez si pun in tava. Pentru tava de la aragaz, pentru 6 foi folosesc :
300 ml lapte
500 gr faina
5 linguri ulei
1 praf de sare
daca vreau ca foaia sa fie mai groasa (mie imi place cu mai multa coca) pun si un cub de drojdie.

Mi-e pofta deja.

Dana, Alexandrina sunteti asi in prajiturit Retete de prajituri, cornuri, tarte 527647
LaviAlex
LaviAlex
Prescolar
Prescolar

Tigru
Mesaje : 479
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Vizitato Mier Noi 11, 2009 9:40 pm

D alexandrina mai ales are un blog miaaaam si care mai e cu blog de prajiturele Dana, nu?
Mai fetele dar aveti o rabdare de nu se poate, mie nu-mi iese nici o amarat de budinca dar sa mai fac si de astea complicate, reteta cu tort o am de la o amica a facut pentru ziua ei de nastere.
O sa va arat tortul pe care il face socrela dar nu am retata completa, stiu ca face blatul in casa apoi il taie cred de 2 oeri intre care pune crema de cacao si crema de vanilie apoi il orneaza cu frisca si pe deasupra rade ciocolata.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Daniela_Ep Joi Noi 12, 2009 6:16 am

carmen a scris:....si care mai e cu blog de prajiturele Dana, nu?
ooo, nu! Am destul de mult bun simt incat sa nu-mi fac un blog culinar Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_wink Imi cunosc limitele :)
Si Micki are un blog, dar ea chiar stie ce face! La fel si Alexandrina.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Vizitato Joi Noi 12, 2009 9:29 am

Asa micki scuze dana am crezut ca ai si tu nu stiu de am crezut asta Retete de prajituri, cornuri, tarte 919669

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de giani Sam Noi 14, 2009 9:05 am

tort de biscuiti!
Se prepara o budinca de ciocolata si una de vanilie
Se inmoaie biscuiti in lapte caldut cu rom
Se pune un rand de biscuiti inmuiati in lapte cu rom apoi budinca de ciocolata ,iar un rand de biscuiti apoi budinca de vanilie si tot asa ...iar deasupra frisca !

Afro eu am facut si cu gem ..un rand budinca si un rand gem iar deasupra am pus fructe ...struguri si portocale !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Daniela_Ep Sam Noi 14, 2009 9:08 am

carmen a scris:Asa micki scuze dana am crezut ca ai si tu nu stiu de am crezut asta Retete de prajituri, cornuri, tarte 919669
Ei, mi-ar fi placut sa fiu atat de talentata incat sa am un blog culinar :)


Giani, suna bine reteta ta de tort de biscuiti!
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Vizitato Sam Noi 14, 2009 9:29 am

Dana nu e tarziu sa devii in ale prajiturilor... eu una nicio sansa nu-mi ies si pace nicio amarata de budinca de vanilie nu-mi iese

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de giani Dum Noi 15, 2009 7:54 am

Dana ,nu mai stiu care dintre fete mi-a dat reteta ...noua ne place ...cand vreau sa fac ceva bun si rapid fac acest tort !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de micki Dum Noi 15, 2009 9:23 am

OOO fetelor ma faceti sa rosesc Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_redface ...nu sunt chiar asa de priceputa,doar ca pun pasiune in chestia asta de a face dulciuri Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_lol ...imi place in speciat sa fac poze...."artistice" Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_lol Singurul lucru.....nu reusesc sa postez multe retete....dulciuri fac,dar pun retetele doar la cele la care am timp sa le fotografiez pas cu pas!
Dana arata tare bine checul tau....ma bucur ca ti-a placut reteta...mie mi-a iesit intodeauna sahul,doar ca al tau chec pare mai crescut ca al meu,deci fiecare cu ce ii iese. Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_surprised
micki
micki
Prescolar
Prescolar

Cocos
Mesaje : 344
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

http://www.prajiturelecuretete.blogspot.com/

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de micki Dum Noi 15, 2009 9:31 am

Astaziam avut la micul dejun croisants facute in casa....un deliciu....e mult de lucru ,dar rezultatul final merita tot efortul....Alexandra a papat 2 gaaole....noi le-am papat umplute cu nuttella si cu dulceata de caise... Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_lol
Reteta o voi scrie pe blog cand voi avea putin timp....acum doar poze:
Retete de prajituri, cornuri, tarte 15nov2oo9061
Retete de prajituri, cornuri, tarte 15nov2oo9066
Retete de prajituri, cornuri, tarte 15nov2oo9071
Retete de prajituri, cornuri, tarte 15nov2oo9067


imi cer scuze daca am pus prea multe poze Retete de prajituri, cornuri, tarte Icon_biggrin
micki
micki
Prescolar
Prescolar

Cocos
Mesaje : 344
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

http://www.prajiturelecuretete.blogspot.com/

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Alexandrina Dum Noi 15, 2009 10:57 am

Micki, abia astept reteta! Sunt superbe cornurile!!
Alexandrina
Alexandrina
Scolar
Scolar

Dragon
Mesaje : 697
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Daniela_Ep Lun Noi 16, 2009 3:23 am

Vai, Micki, ce bine arata! Mi-ai facut o pofta! Felicitari!

Eu stiu ca tu esti modesta, se vede asta, dar nu e cazul sa fii chiar atat de modesta, crede-ma :) (apropo de mesajul tau de mai sus) Esti talentata, asta e realitatea. Si, da, cu siguranta pui suflet in ce faci.
Checul meu, e adevarat, a crescut frumos. Nu stiu daca are vreo importanta faptul ca am folosit faina de patiserie (speciala pentru prajituri, cornuri, chestii din astea). Pana acum foloseam faina 000. Insa faza cu tabla de sah nu mi-a reusit. Am incercat de 2 ori si au iesit niste modele in chec care nu semanau cu nimic :) Dar, repet, gustul conteaza mult mai mult decat aspectul, asa ca, pentru noi, in familie, checul asta e minunat! :)


Ultima editare efectuata de catre Daniela_Ep in Vin Noi 20, 2009 9:56 pm, editata de 1 ori
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de LaviAlex Lun Noi 16, 2009 7:44 am

Am tot cautat o reteta super pentru croissant. Laviniei ii plac foarte mult.
Micki astept sa scrii reteta. Felul cum arata m-a convins. Vreau sa le fac. Retete de prajituri, cornuri, tarte Herz Retete de prajituri, cornuri, tarte Herz
LaviAlex
LaviAlex
Prescolar
Prescolar

Tigru
Mesaje : 479
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Retete de prajituri, cornuri, tarte Empty Re: Retete de prajituri, cornuri, tarte

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum