Relatia parinte-adolescent

In jos

Relatia parinte-adolescent

Mesaj Scris de Daniela_Ep la data de Vin Feb 12, 2010 1:15 am

Adolescenta si problemele in relatia cu parintii

Adolescenta este definita ca fiind acea perioada de tranzitie psihologica, biologica si sociala de la pubertate la maturitate si reprezinta una dintre cele mai provocatoare, intense si decisive perioade ale vietii unei persoane. Acum apar diferite probleme si manifestari, mai ales in relatia cu parintii si pentru a putea face fata acestora trebuie stabilite cateva reguli pentru adolescenti.

Perioada adolescentei este destul de dificila atat pentru parinti cat si pentru cei care trec prin aceasta perioada. Adolescentul se afla acum in plin proces de constientizare a identitatii si a personalitatii sale si odata cu aceasta constientizare apar si o serie de probleme si manifestari. Problemele cu care se confrunta adolescentul sunt legate atat de familie cat si de societate, in relatia cu prietenii, cu colegii de scoala sau chiar cu profesorii. Una din cele mai intalnite probleme in perioada de adolescenta este incercarea de a se identifica cu adultii: dorinta de a fuma, de a bea, de a conduce automobile, de a avea relatii sexuale. Problemele adolescentei intervin odata cu aparitia acelor manifestari variate precum: tristete, bucurie, efuziune, anxietate, mutism, agresivitate, gelozie, invidie, manie, nesiguranta etc. Adolescenta este nu numai o varsta a dramei, ci si a marilor elanuri sau a integrarii sociale. Acum se consolideaza structura gandirii logice si formale, a capacitatii de interpretare si evaluare, a spiritului critic si autocritic. Pe langa problemele si manifestarile uzuale, apare si gustul pentru rationament si atitudinea critica pentru valori. Adolescentul se rupe de autoritatea familiei si incearca sa se integreze intr-un grup care ii seamana.

Fiecarui parinte ii vine greu sa creada ca va intampina aceste probleme in momentul in care copilul sau se va afla in perioada adolescentei. Pentru a putea depasi cu bine aceasta perioada, parintii trebuie sa adopte o atitudine adecvata si sa fie cat se poate de rabdatori, pentru ca problemele si manifestarile din adolescenta sunt inevitabile. In relatia cu parintii, se pot stabili cateva reguli pentru adolescenti, nu foarte drastice, dar care sa evite cat de cat pierderea autoritatii parintilor in fata copilului adolescent. In felul acesta evitati problemele neplacute. Multe alte reguli pentru adolescenti in relatia cu parintii pot fi stabilite, dar asta si in functie de comportamentul copilului. Nu toti adolescentii trec prin probleme si manifestari in aceasta perioada, deci mai intai trebuie studiat cu atentie comportamentul lor pentru a stabili reguli.

Sfat:
Este stiut faptul ca in relatia cu parintii adolescentii devin mai distanti, pentru ca parintii sunt considerati acum „de moda veche". Nu ezitati sa le dati de inteles ca sunteti intotdeauna acolo, pregatiti sa le oferiti sfaturile de care au nevoie!

(sursa: info-ghid.com)
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Re: Relatia parinte-adolescent

Mesaj Scris de ondrio la data de Sam Mar 20, 2010 9:44 pm

Va pot da exemple de parinti care gresesc in relatia cu copiii lor,sunt diriginta la clasa a 11-a,deci..am cazuri variate.
Spre exemplu,de ce sa fii dur si sa iti si plesnesti copilul ,deoarece acesta petrece mai mult timp ca de obicei la calculator?E vorba de un tata si de o fetita de la mine.Copilul a incercat sa ii explice ca trebuie sa stea,pt.ca participa la un concurs judetean de fizica,dar cu cine sa vorbeasca?Rezulatatul?azi-dimineata am aflat..fata merge la faza nationala a concursului respectiv!Consider ca ,atata timp cat vorbesti de toate cu al tau copil,imbini indulgenta cu autoritatea,totul e bine.Nu stiu inca daca voi reusi cu Stefa,dar sigur voi avea experiente negative de la parinti care,uneori,ar trebui sa isi cunoasca mai bine copiii!
ondrio
Student
Student

Capra
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Mier Mar 31, 2010 8:01 am

...pe langa toate astea, trebuie sa ne gandim ca si noi am fost adolescenti...

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat