Amintiri din copilarie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce gatim pentru copilasi (retete)

+12
Michelle
micki
Cristina
Daniela_Ep
Alexandrina
giani
fluturas
AdinaCarla
emaparfente
simona parfene
Ange
Gabyy
16 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Mar Dec 08, 2009 9:55 am

mezeluri chiar nu-i dau multe , cumpar salam uscat din cora, e singurul care imi place, si asta odata pe luna iau...dar cand il prinde, mananca zilnic, apoi iar pauza...altceva am omis sa-i dau, nici cremwrusti nu-i iau, chiar daca mai zice lumea ca sunt buni....
azi nu a mancat mare lucru, si o inteleg mititica, e bolnavioara ..a baut compot 2 bibi, paine goala, a rontzait covrigei, mai pe seara a vrut cartofi prajiti, sa zicem ca unul a mancat din 2 cati am facut pt pofta ei si a mai ciugulit putin mar cu biscuite...lapte nici nu mai bea, care era fan vacuta Very Happy
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mar Dec 08, 2009 12:22 pm

Da, si noi tot salamul uscat il preferam si, ca si tine, cumparam din cand in cand si atunci e bataie pe el Wink
Nu iti face griji, o sa inceapa sa bea din nou lapte Niko. Asa e dupa stare febrila, isi revin mai greu. Bine ca a scapat de febra Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 610815
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Joi Dec 10, 2009 1:48 am

azi dimineata a mancat i felie de paine cu unt si gem...bombonele...ceai cu lamaie...si surpriza si-a baut bibi de lapte(300 ml)...isi revine fata mea...pana diseara mai mananca ea Very Happy sper
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de cristelc Lun Dec 14, 2009 5:23 am

Andra ieri a mancat lapte dimi la 7 , apoi la 10 un iaurt, la 13 mamaliga cu smantana, branza, ou, si laptic la 18 a papat un castronel cu ciorba de pui seara un alt bib de lapte
azi a papat un bibe de lapte la 7 jumate, la 10 o banana si o para, la 14 un castronel de ciorba de pui cu legume multe, pe la 17 a papat o placintica cu mere si acum o astept sa pape spanac si diseara laptic....
cristelc
cristelc
Scolar
Scolar

Maimuta
Mesaje : 524
Data de inscriere : 06/12/2009

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Lun Dec 14, 2009 12:11 pm

ce bine mananca si Andra, a mea s-a prostit cu mancarea de cand a fost febrila...azi a baut laptele dimineata, la pranz cartofi prajiti, mai pe seara iaurt si la culcare lapte...asa prost a mancat..si am rontzait amandoua seminte de dovleac...sper sa-si revina, stau cu fructele in casa si se strica ca nu vrea.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de giani Mar Dec 15, 2009 12:38 am

Gabyy ,foarte bine mananca Niko! mie nu mi se pare vrabiuta! Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Icon_biggrin
Andra ,vad ca esti o mancacioasa!felicitari!
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de ondrio Lun Dec 21, 2009 6:49 am

Michelle,arata atat debine mancarea!!!
Te rog mult,cand ai timp,invata-ma cum sa fac salata in suc de rosii...arata super!Nu ca painea si chiftelutele nu ar arata la fel de bine!
ondrio
ondrio
Student
Student

Capra
Mesaje : 1689
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Ange Mier Dec 23, 2009 9:06 pm

eu vreu chiftelute de cartofi ,cum le faci?
Ange
Ange
Licean
Licean

Pisica
Mesaje : 1252
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Sam Ian 23, 2010 11:04 am

niko a baut dimineata lapte, apoi a mancat o felie de paine cu unt, dupa pranz mancarica de cartofi cu piept de pui, mai tarziu iaurt cu jum de banana , suc de la o portocala si 4 biscuiti amestecat tot..seara laptic ...intre mese ciocolata si pufuleti Very Happy
..mi se pare ca mananca putin ca tot citesc ca ar trebui sa avem cate 5 mese pe zi
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de giani Lun Ian 25, 2010 5:54 am

Iulia astazi a baut 250 ml lapte de dimineata apoi la pranz a papat un snitel de pui si un pic de piure ,a baut ceai si desert 1/2 de prajitura magura...la ora 15,30 a mai papat o prajiturica barnie si a baut 200ml lapte ...in seara asta inca nu a papat nimic ,mai vedem daca papa ceva ! Very Happy
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Lun Ian 25, 2010 10:50 am

ce m-ai amuzat Giani cu jum de prajitura magura...tine fata la silueta ei Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594 ...a mea daca 3 ii dau , e mananca odata...e innebunita dupa magura, dar nu o consider *masa*, eu consider moft si rasfat...hi.....azi a mancat asa: dimineata 300 ml lapte, un ou prajit, 2 castraveti murati Very Happy cu paine, 2 iaurtele cu cereale, dupa pranz supa crema de pui, am rontzait impreuna la seminte de dovleac, seara lapte 300 ml
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de giani Lun Ian 25, 2010 6:29 pm

Gabyy a scris:ce m-ai amuzat Giani cu jum de prajitura magura...tine fata la silueta ei Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594 ...a mea daca 3 ii dau , e mananca odata...e innebunita dupa magura, dar nu o consider *masa*, eu consider moft si rasfat...hi.....azi a mancat asa: dimineata 300 ml lapte, un ou prajit, 2 castraveti murati Very Happy cu paine, 2 iaurtele cu cereale, dupa pranz supa crema de pui, am rontzait impreuna la seminte de dovleac, seara lapte 300 ml
chiar ca tine la silueta .........cand se aseaza la masa ai impresia ca nu o sa-i ajunga ce i-am pus in farfurie ,dar dupa cateva guri nu mai vrea !
nici macar dulciuri nu mananca multe !
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de giani Mar Ian 26, 2010 8:41 am

astazi a mancat foarte bine!

de dimineata 250ml lapte dupa o ora , 4 biscuiti cu zeama de la o portocala (m-am inspirat de la gabyy) si un ou fiert

la pranz pt ca ne-am decalat cu mancatul
i-am dat o felie de paine cu sunca care a papat-o toata si 200 ml lapte


la ora 18
cioarba nu a vrut decat o gura si a mai papat carne de pui facuta la Rotisor


la ora 21 a papat 1/2 de felie de paine cu unt si gem si a baut un pic de lapte

intre mese a mancat cativa pufuleti si aproape o prajitura magura


Ultima editare efectuata de catre giani in Joi Ian 28, 2010 8:39 pm, editata de 1 ori
giani
giani
Student
Student

Tigru
Mesaje : 2088
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Joi Ian 28, 2010 11:24 am

niko ammancat azi:
dimineata laptic , aprox 150 ml, o felie de paine cu pateu si jum de rosie, la pranz ciorbica, un castronel mic, o felie de paine cu branza si jum de rosie, putina carnita(gratar), a baut compot de visine (aprox 500 ml), seara iaurt cu cereale un castronel maricel(aprox 400 ml)..intre mese...o acadea, o ciocolatica mica, rontzait seminte de dovleac...si cam atat...as fi vrut sa manance mai bine...
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Reteta milk-shake

Mesaj Scris de Gabyy Vin Feb 12, 2010 11:19 am

Milk-shake
-turnati in vasul de la mixer o banana coaapta taiata bucati,un ou proaspat, o lingurita de miere, cateva alune si un pahar mare cu lapte, mixati cu grija...se bea proaspat.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Mar Mar 30, 2010 10:43 am

azi a mancat: o canita de lapte dimineata, o banana, 1 1/2 paine cu unt ,un bibi de ceai , un castronel mic de mancare de fasole pastai, 2 acadele ,un iaurt cu paine, un bibi de lapte la culcare.
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Daniela_Ep Lun Apr 26, 2010 9:04 pm

Eu am ajuns in faza in care trebuie sa-i micsorez portiile lui Iani. S-a cam ingrasat si ma sperie treaba asta. Daca Iani ar fi mancat cat ai scris tu, Gabi, ca a mancat Niko, nu trebuia sa-i mai iau acum mancarea de la gura.
E rau si cand nu mananca (a se vedea Alex, Gabita), dar e rau si cand iti cere mancare si nu poti sa-i dai cat vrea el.
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Mar Apr 27, 2010 10:22 am

Vai, de as auzi-o si eu pe Niko ca imi cere de mancare...m-as inchina in fata ei Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594 ..te rog sa-mi zici si mie un meniu al zilei de-al lui Iani...sa pun si eu fata la ingrasat , mie imi plac copilasii dolofani si care mananca neintrebati Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 178752 ...am ce pupaci si smotoci Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594 ..cand o vad pe verisoara ei de 4 ani cat de mare si ce bucutze grasane are, pe a mea o vad slaba Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594 ...cu toate ca e bine , zic eu pentru varsta ei si cum apreciati voi din poze Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 332108 ...dar si toata ziua alearga, n-are stare...ce sa se mai puna si pe ea?

meniul lui Niko de azi:
-lapte dimineata(300 ml)
-1 felie de paine cu unt si pateu
- ciorbica de pui, un castronel(cu 1 felie de paine)
-1 banana ,6 biscuiti, jum de portocala, ciocolata, bombonele
-1 iaurt mic
- joaca cat e ziua de lunga
-lapte seara(250 ml)
-ceai ziua cand ii este sete(aprox 500 ml)
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de carmenuta Mar Apr 27, 2010 7:44 pm

Meniul lui vladutu

- lapte 200 ml
- iaurt
- pufuleti sau biscuiti
- cascaval o felie
- supa sau ciorbita
- pilaf sau spanac sau snitele cu cartofi
- covrig
- ceai cu miere
- morcov unul singur mai mic asa
- ardei gras
- fripturica la gratar una singura
- lapte cu cereale nestle junior

In general, cam asta papa el zilnic in afara de gradinita acolo au meniuri diferite zilnic
carmenuta
carmenuta
Scolar
Scolar

Pisica
Mesaje : 509
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mar Apr 27, 2010 9:13 pm

Gabi, inainte de a incepe gradinita, Iani manca asa:
- la micul dejun: cam 3 felii de paine cu branza topita in loc de unt, peste care puneam salam/sunca/muschi (una din ele), pate de ficat pe alta felie de paine, icre de peste pe alta. Un ou cam de 3 ori pe saptamana, uneori masline, alteori 2-3 felii cascaval, telemea. Alaturi avea o canita cu lapte dulce sau iaurt. Dupa ce manca micul dejun vroia ceva dulce.
Pana la pranz mai manca ori un fruct, ori morcov, ori ardei gras.
- la pranz manca un castronel de supa sau ciorba, apoi felul doi, indiferent ce era in ziua respectiva. In functie de ce aveam la felul doi, uneori cerea supliment, daca ii placea mult.
Dupa pranz, desert, fructe.
Pana la cina mai rontaia cate ceva - ori fructe, ori legume, ori un covrig/croisant/prajitura....ce aveam.
- la cina mancam variat: ori orez cu lapte, ori chec aperitiv cu rosii si ardei gras, ori preparate din peste, uneori macaroane cu branza, cremwursti de pui...si nu mai tin minte ce.

De cand merge la gradi, dimineata mananca 1-2 felii de paine cu cate ceva pe ele, la gradi lapte, cornul, si de acasa ori covrigi, ori croisant. In restul zilei, mananca ca si pana a merge la gradi.
Nu mai pun la socoteala tort, prajituri de casa sau cumparate, atunci cand sunt. El e primul care vrea :)
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Mar Apr 27, 2010 9:28 pm

Dana, e bine ca papa prajiturele de casa, a mea nu vrea deloc(doar cele cumparate, magura, barni), laptele il bea doar simplu, fara orez, gris, paste si cu ce se mai face...intre mese si Niko imi cere , morcovi, rosii, fructe, biscuiti...dar nu zilnic...se pare ca Iani, are masa de seara mai incarcata fata de Niko, a mea cere iaurt(simplu sau cu cereale) ,iar lapticul nu-i lipseste la culcare...rar o mai pacalesc sa manance ceva gatit... mai vrea paine cu unt si cu braza, sau cu branza topita...tot asa in functie de zile,dar ma bucur ca mananca cat mananca acum Very Happy
...azi a papat laptic dimineata, 5 biscuiti, un iaurt...asteptam pranzul si restul zilei Wink
pup Iani, gurmandul Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594

am dat edit la mesaj sa scriu in continuare ce a mai papat...2 cremwrusti cu salata verde si rosii, mancarica de cartofi cu pui, banana cu biscuiti si jum de portocala, iaurt o cutiuta...diseara laptic la culcare, probabil o sa-i mai dau un mar daca vrea
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Daniela_Ep Mier Apr 28, 2010 5:06 am

Da, Gabi, are cina destul de incarcata si mie nu prea imi convine asta, dar daca incerc sa-i dau mai usor cere pana se satura. Oricum, incet, incet, trebuie sa fac niste modificari in meniu. Nu vreau sa ajung mai tarziu sa regret ca nu am fost mai ferma acum.
Am uitat sa amintesc mai sus compoturile pe care le mai bea intre mese (compoturi facute de mama mea), sirop de trandafiri (facut de mama mea), mai mananca uneori (azi, spre exemplu, dupa somnul de la pranz) paine prajita cu miere de albine.
Mancare sa fie, ca el rar refuza Wink
Daniela_Ep
Daniela_Ep
Student
Student

Capra
Mesaje : 2790
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Mier Apr 28, 2010 5:24 am

Bine ca nu stramba din nas Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594 , cred ca e un scump ..asa copii nemofturosi tot sa faci Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 488594
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Gabyy Dum Iul 25, 2010 11:35 am

Lui Nika ii place tare mult pui pane, il fac repede si e si simplu...iau piept de pui, tai fasii, dau prin ou si pesmet prajesc si gata, mai mult ii place ca are coaja crocanta Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 178752
Gabyy
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta
Mesaje : 4457
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

https://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce gatim  pentru copilasi (retete) - Pagina 3 Empty Re: Ce gatim pentru copilasi (retete)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum