constipatia la sugari si copii mai mari...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

constipatia la sugari si copii mai mari...

Mesaj Scris de stefania la data de Sam Noi 28, 2009 10:30 pm

fetelor am si eu o mare problema cu bebe...este foarte constipat si din cauza asta este agitat si nu doarme bine de 2 zile nu avut scaun..am incercat cu supozitor,cu termometru,cu ceai de musetel dar fara nici un rezultat....nu stiu ce sa-i mai fac...ce sa-i mai dau.....imi este asa mila de el ca se screme si nu poate face...
ajutati-ma cu un sfat va rog!
stefania
Scolar
Scolar

Pisica
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Re: constipatia la sugari si copii mai mari...

Mesaj Scris de Michela la data de Dum Noi 29, 2009 2:58 am

Stefania,imi pare rau ca este bebe constipat!Poate stiai,dar si apa cu care ii faci lapte praf poate provoca constipatie...Incearca s-o schimbi..Daca il mai alaptezi si la san,incerca sa mananci tu cat mai multe prune,kiwi...ca sa-i treci si lui in lapte ..Noi nu prea am avut probleme din astea..O singura data i-am bagat un supozitor si s-a rezolvat repede...Bafta si va pup!
Michela
Prescolar
Prescolar

Cocos
Data de inscriere : 29/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de stefania la data de Dum Noi 29, 2009 4:40 am

Michela ii fac laptele cu apa plata fiarta si racita...eu ii mai dau si san... lapte praf doar noaptea si cand mergem in parc restul san....
o sa incerc sa mananc si prune si kiwi...
multumesc de sfat.
stefania
Scolar
Scolar

Pisica

Sus In jos

Mesaj Scris de AdinaCarla la data de Lun Noi 30, 2009 11:51 am

Of Stefania imi pare rau ce bebelinu tau se constipa...e tare nasol am patit si eu cu Gabi a mea...cred ca principala vina o are laptele praf. Gabi a papat pe atunci doar lapte praf Nan1...si cu greu reuseam cu supozitor si termometru. In schimb cu Flavia nu am aceasta problema si nici nu imi doresc...sa fie oare ok din cauza ca ea papa doar san...nu a baut nici o data lapte praf si sper sa ne ajute DD sa nici nu bem.
Pupici de la noi sa scapati repede de aceasta problema.
AdinaCarla
Student
Student

Cal
Data de inscriere : 25/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de fluturas la data de Vin Ian 01, 2010 12:41 pm

eu patesc rau de tot cu Alex..face la 5-6 zile...groaznic se chinuie cand il apuca...
noi ii dam un praf in lapte..magnezia usta...nu stiu daca se poate administra si la bebelusi...
la Alex are efect de cand ni l-a recomandat chirurgul de la bucuresti care l-a operat de hidrocel.(.avea si specialitate gastro.)..
fluturas
Licean
Licean

Capra
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de stefania la data de Lun Ian 04, 2010 3:44 am

Cristina am sa ma interesez si eu de acest praf sa vad daca merge si la bebelusi....
stefania
Scolar
Scolar

Pisica

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina la data de Lun Ian 04, 2010 7:47 am

Stefi si eu am avut problema asta cu Patricia. Eu am tratat-o cu para si pruna. Ii cumparam de la Nestle borcanele cu pere Williams iar prunele i le faceam compot si-i dadeam piureul rezultat. I-am mai cumparat si ceai BabyDrink.
Laptele praf nu i l-am facut niciodata cu apa plata fiarta. Adica daca luam apa plata din magazin doar o incalzeam usor la preparare fara sa o fierb. Doar apa de la robinet o fierbeam.
Cristina
Scolar
Scolar

Bivol
Data de inscriere : 26/10/2009

*
foaie personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Lun Ian 11, 2010 9:47 am

fluturas a scris:eu patesc rau de tot cu Alex..face la 5-6 zile...groaznic se chinuie cand il apuca...
noi ii dam un praf in lapte..magnezia usta...nu stiu daca se poate administra si la bebelusi...
la Alex are efect de cand ni l-a recomandat chirurgul de la bucuresti care l-a operat de hidrocel.(.avea si specialitate gastro.)..

Fluturas, azi am aflat din parc de la o mamica cum ii trata constipatia copilasului ei de 1 an si o luna, i-a zis dr sa ii dea ou de prepelita, crud, amestecat cu zahar(sau miere) ...cu lingurita, zilnic... doar cu asta a avut efect la copilas...ia intreaba si tu!
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de cristelc la data de Mier Ian 20, 2010 3:05 am

Andra s-a constipat cand era micutza...la 1 luna si manca doar san atunci...si de atunci pana la aproape 5 luni cand a inceput sa isi faca efectul diversificarea m-am tot chinuit...la inceput a mers cu supozitor a doau oara n-a mai mers...2 saptamani a mers cu ceai de musetel dupa care s-a obisnuit cu el si n-a mai mers...am inecrcat debridat dar il vomita...apoi am incercat biotics baby se pune in lapte sau ceai sau apa..si la fel 2 saptamani a mers dupa care iar s-a obisnuit cu el...si apoi am lasat-o in pace ca nu o deranja...de fapt nici nu stiu sa spun daca a fost constipata sau nu ca nu facea tare niciodata numai ca facea f rar a inceput cu 2-3 zile dupa care a ajuns la 7 zile...intr-un timp medicii ma speriasera ca poate are megacolon si trebuie operata mai tarziu pt ca dupa o saptamana cand facea ii ajungea de la calcaie pana la gat ii iesea prin toate hainele...
dupa ce am inceput diversificarea la 2 saptamani s-a reglat si de atunci n-am mai avut probleme niciodata...acum are 1-2 sau 3 scaune pe zi

pt copiii mai mari de 1 an stiu ca mierea e buna...ca e purgativ...
cristelc
Scolar
Scolar

Maimuta
Data de inscriere : 06/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabyy la data de Mier Mar 03, 2010 11:03 am

pentru copii mai mari de 1 an e bun si uleiul de masline (cate o lingurita pe stomacul gol dimineata)...la copii mai mici nu stiu.

________
Gabyy
Decan
Decan

Maimuta

*
foaie personaj:

http://amintiricopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum